Evropa bude protestovat proti islamizaci kontinentu, připojí se i Praha a Brno

Praha – V Česku se uskuteční hned několik demonstrací proti islamizaci Evropy. Největší akce se uskuteční v Praze, v menší míře se bude protestovat také v Brně.

Účastníci akce vyjádří svůj nesouhlas s islamizací, migrací nebo Evropskou unií. Lidé nespokojení s evropským řešením současné migrační krize projdou pod heslem „Pevnost Evropa" kromě Prahy také centry Drážďan, Varšavy, Bratislavy, Štýrského Hradce či Amsterodamu.

Kolik jich přijde, zatím není jasné, organizátoři ale počítají s desetitisíci účastníků. V Praze bude zřejmě nejmasovější akcí demonstrace pořádaná od 15:00 na Hradčanském náměstí Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, která je součástí protestů organizovaných hnutím Pegida.

Další demonstranti se sejdou na Václavském náměstí, i oni budou vyjadřovat nesouhlas s radikálním islámem a migrací. Setkání organizuje hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Krajně pravicová Národní demokracie svolala pochod z Vítězného náměstí v Praze. Protiislámskou manifestaci plánuje Národní demokracie spolu s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti také na brněnském náměstí Svobody.

V plánu jsou i demonstrace a pochody těch, kteří naopak nesouhlasí s rasismem a xenofobií. Shromáždění obou stran jsou součástí mezinárodních akcí, které se uskuteční v dalších evropských zemích či Austrálii. Pražská policie považuje demonstrace za rizikové, bude v pohotovosti.

Opačný pohled na migraci se chystá vyjádřit iniciativa třeba Ne rasismu na Malostranském náměstí, z Pohořelce zase vyrazí pochod nazvaný „Za Evropu beze strachu a nenávisti".

Demonstrovat se bude po celé Evropě

Ve čtrnácti evropských zemích včetně České republiky se dnes pod heslem Pevnost Evropa uskuteční demonstrace proti údajné islamizaci kontinentu. Na mnoha místech se budou konat i protesty odpůrců protiimigrantských hnutí.

Zatím není jasné, kolik lidí se demonstrací skutečně zúčastní, organizátoři ale počítají s desetitisíci příznivců.

Jedním z center demonstrací budou Drážďany, které jsou již déle než rok dějištěm pravidelných akcí hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Policie očekává, že se v saské metropoli sejde 15.000 příznivců Pegidy a až 10.000 odpůrců.

Další demonstrace proti islámu se budou konat také v Bratislavě, Kodani, Amsterodamu a estonském Tartu či v Itálii, Švýcarsku, Finsku, Bulharsku, Británii, Rakousku či Švýcarsku. Vůbec první demonstraci chce zorganizovat rovněž irská odnož Pegidy. V Polsku organizátoři svolali protesty do Varšavy, Vratislavi a Krakova.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.

Více souvisejících

Demonstrace proti islámu (Praha) Praha Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy