Při demonstraci proti vládě a islámu byl zatčen jeden člověk, během projevu vytáhl pistoli

Praha – V hlavním městě se dnes odehrálo několik akci pro i proti uprchlíkům. Jednu z nich organizovala Národní demokracie. Asi 500 odpůrců islámu, české vlády a Evropské unie dnes podle policejního odhadu prošlo Prahou při protestním pochodu z Vítězného na Loretánské náměstí.

V Praze se dnes stejně jako v jiných evropských městech sešli odpůrci údajné islamizace Evropy, migraci či Evropské unie. Současně se na jiných místech hlavního města konají shromáždění, na nichž chtějí dát lidé najevo odpor vůči xenofobii či rasismu a podpořit pomoc uprchlíkům.

Na Vítězném náměstí se hodinu po poledni sešlo několik set příznivců krajně pravicové Národní demokracie. Následně se vydali na pochod přes Brusnici a Nový svět a před 14:00 došli na Loretánské náměstí, kde se uskuteční demonstrace nazvaná „Za Evropu bez EU!".

Akci přihlížely desítky policistů, kteří zároveň usměrňovali dopravu. Pochod se podle zpravodaje ČTK obešel bez konfliktů. Policisté odhadli počet účastníků pochodu na 500. Demonstranty vedl šéf Národní demokracie Adam B. Bartoš. Účastníci cestou skandovali hesla jako: Svobodu vám nedáme, Nic než národ nebo 'Multikulti' nechceme.

Před průvodem jela policejní auta, která postupně zastavovala dopravu. Na akci dohlížely desítky policistů. Účastníci pochodu nad hlavami mávali národními vlajkami, často měli na oblečení třeba národní trikolóry nebo obrázky s přeškrtnutými mešitami.

Nedaleko budovy ministerstva zahraničí následovalo několik projevů, které kritizovaly českou i německou vládu, vyzdvihovaly naopak "uprchlický" postoj prezidenta Miloše Zemana. Kritizováni byli i uprchlíci, kteří do Evropy směřují. Předseda Národní demokracie Bartoš prohlásil, že demonstrace musejí pokračovat. "Naším cílem je ochrana hranic, domovů, žen a dětí," řekl Bartoš, při jehož proslovu vyšel výstřel z poplašné pistole. Následovalo rychlé zatčení jedenadvacetiletého muže.

Akce skončila kolem 15:00, kdy Bartoš přítomné vyzval, aby se přesunuli na Hradčanské náměstí. Tam se konala patrně největší dnešní demonstrace, která je součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida.

Protiakci pořádá iniciativa Ne rasismu na Malostranském náměstí. Zatím se tam podle odhadů ČTK sešly asi dvě stovky lidí, kteří nesouhlasí s xenofobním přístupem k imigrantům. „Scházíme se tady proto, abychom přenesli demokratickou politiku do ulic a abychom ukázali xenofobům, že nejenom oni patří do této krásné části historické Prahy," řekl ČTK Jan Blažek, mluvčí iniciativy Ne Rasismu. I na toto setkání si lidé přinesli transparenty a vlajky s nápisy "Refugees welcome", "Fašismus = zločin" nebo "Svobodu lidem - hranice kapitálu".

Z Pohořelce zase vyrazil pochod nazvaný Za Evropu beze strachu a nenávisti. „Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh," zní jeden z transparentů lidí, kteří přišli běžence podpořit. Těchto demonstrantů je podle odhadů více než sto, ze známých tváří se zde objevila například herečka a někdejší kandidátka na prezidentský úřad Táňa Fischerová.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.

Více souvisejících

Demonstrace proti islámu (Praha) Praha Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy