ROZHOVOR - Zakladatel a majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura se stal terčem kritiky nejen kvůli tomu, že zveřejnil čísla na některé politiky, ale svým výrokem o kontroverzním slovenském politikovi Marianu Kotlebovi. Jaký je mezi nimi doopravdy vztah? A koho by si přál za prezidenta? I na to odpověděl serveru EuroZprávy.cz.
Lidé si teď přeposílají fotku, na které si podáváte ruku s Marianem Kotlebou a k tomu váš výrok, že „to není běžný fašista, protože byl zvolen lidem". Mnozí mají za to, že jste mu tak de facto vyjádřil sympatie. Například Michal Hašek tomu podotkl, že Adolf Hitler a NSDAP získali v parlamentních volbách v ještě demokratickém Německu v roce 1932 celkem 37.4% hlasů. Jak se na tohoto slovenského politika opravdu díváte?
Tu fotku vytáhl Milan Chovanec, je to podpásovka. Protože ta fotka má nějaký svůj příběh, který znají skoro všichni Slováci. Ty moje billboardy na autobusech, to je slabý odvar toho, co se děje na Slovensku. Pan župan bratislavského kraje nám odmítl dát licenci, na kterou jsme měli ze zákona právo. Nakonec nám ji po dvou letech dal, kontrolní orgány ho donutili nám ji dát. A my, abychom se zaměstnanci a nakoupenými autobusy nemuseli čekat dva roky, jsme šli na druhý konec trati, protože ze zákona se žádá tam, kde linka začíná. Takže když to byla linka Bratislava-Banská Bystrica, tak ta má dva konce. A my jsme to nazvali linkou Banská Bystrica-Bratislava a šli jsme na krajský úřad, kde byl pan Kotleba, který tam vyhrál volby. A on nám říkal, že on slovenské zákony dodržuje a že nám tu licenci musí vydat, a proto nám ji dal. Byl jsem mu vděčen, že mi ji po půlročním boji s bratislavským krajem předal. A při tom předání mě poprosil o fotku, kde jsme si prostě podali ruku. A myslím, že podání ruky s jakýmkoliv člověkem je otázka slušnosti.
A k tomu, že je jiný fašista – ono je slovo fašista dost silné. Je to nacionalista. Pro mě stejný nacionalista, nebo i fašista, je pan Fico nebo pan Zeman, ačkoliv oni nejsou tak radikální. Ale protiimigratskou politiku rozviřují takovým způsobem, že není hodna evropského státníka. A na rozdíl od pana Kotleby Fico i Zeman jsou evropští státníci. A ve chvíli, když tady ty protievropské a protiimigrantské nálady šíří, tak je to špatně. A to proto, že si myslím, že všichn v Česku máme strach z migrantů a nechceme je tady. Ale Evropa rozhodla, že jich tady šest tisíc prostě bude, to je fakt. A politici by se o tom měli bavit a udělat vše proto, aby se tady asimilovali, rozházeli po republice, aby se naučili jazyk, aby si našli práci a podobně. Ale ve chvíli, kdy vysoký politik dělá protiimigrantské nálady jen proto, aby si získal body, tak je to taky jedna z forem fašismu, extremismu nebo nacionalismu. To se mi navíc zdá nebezpečnější, než když to je od klasického nacionalisty, jako je pan Kotleba.
A proč je Kotleba tak trochu jiný fašista? Já ho nesrovnávám s Hitlerem, to je trochu jiná doba, ale například s naší českou DSSS. Každá země má svého nacionalistu. O pár hlasů nevyhrál prezidentské křeslo v Rakousku Norbert Hofer. A mohl být prezidentem zvoleným de facto 47 procenty hlasů. A v tu chvíli je v porovnání s DSSS taky tak trochu jiný fašista. Protože DSSS je organizace, která dělá násilí na ulicích, je to krajní pravice s tím vším špatným, co v ní je. A naštěstí se nedostala do žádné volené funkce v našem státě. Ale i když někdo vyhraje volby – a je jedno, jestli rakouského prezidenta nebo banskobystrického župana, tedy hejtmana, tak je to trochu něco jiného. Myslím si, že ani Rakušáci ani Slováci nejsou fašistický národ, ale v určitou chvílí prostě prohlášení a politiku těchto lidí občané chtějí slyšet. Takže prostě vyhrají volby. V tu chvíli člověk dostane mandát a zvolil ho lid.
Když se takto angažujete, nedá se nezeptat – neuvažujete o tom, že byste sám do politiky vstoupil. Třeba v rámci kraje? Z toho jihomoravského pochází řada výrazných osobností české politické scény...
Mně je dnes 44 let a do svých šedesáti tutově do politiky nepůjdu. A myslím, že po šedesátce je to tak pět procent, že bych šel. Ta šedesátka je ale podle mě velmi zajímavý věk, kdy by lidé do politiky měli vcházet. Protože v šedesáti jsou lidé duchem stále mladí, mají obrovské zkušenosti, co je důležité – už mají vyděláno. Šedesátiletý člověk není klasický zloděj, který by šel krást, protože už má nějakou manželku. A že by honil peníze a holky, to už má za sebou. Právě to je často ten důvod krást (smích). A tito lidé za sebou často chtějí něco zanechat, protože vědí, že život je za nimi a chtějí zanechat nějaký zářez. Právě tito lidé mohou být pro politiku vhodnými adepty. A to zejména proto, že za profesionální kariéru už něco dokázali a je z nimi i nějaký příběh.
Když na ulici najdete nějakého třiceti nebo čtyřicetiletého člověka, a velmi populární je dnes sbírat na kandidátku doktory, tak o tom člověku nevíte nic, protože je to příliš krátká doba produktivního věku, aby něco dokázal a zároveň i pokazil. Takže šedesátiletý člověk je podle mě optimum. Andrej Babiš je v tomhle věku a může se veřejně angažovat. Takže pokud bych vstoupil do politiky, tak v šedesáti, ale na 95 procent se to nestane, protože nejsem ten typ, který by na takové pozici byl šťastný
Podívejme se a trochu jiné téma. Evropa s napětím očekává výsledky britského referenda o tom, zda země setrvá v osmadvacítce. Jaký je váš názor na brexit, czexit a další možné odchody z EU? Mohl by třeba právě brexit nějak dolehnout na vaše podnikání?
Ano, zkrachovala by spousta linek, zejména konkurenčních dopravců, kteří jezdí do Košic. Dneska existují autobusové společnosti, které jezdí z východního Slovenska a vozí romské spoluobčany mezi Slovenskem a Británií. Tito lidé jsou v obou zemích přihlášení k pobírání sociálních dávek. A oni si pro ně jedou tam a sem těmi autobusy. Takže tyto přejezdy vychytralých lidí by pravděpodobně skončily, protože by Británie nevyplácela tyto sociální podpory.
To je přece pádný důvod pro odchod z EU, nemyslíte?
Británie by spíš měla řešit podvody se sociálními dávkami. Ale Britové si spočítali, že kromě těchto lidí, a mezi Romy jde o úzkou skupinu, protože tam je spousta těch, co tam poctivě pracují, tak většina těch lidí z východní Evropy tam opravdu pracuje a nepobírají dávky, protože jsou v produktivním věku. Ano, jednou zestárnou a budou něco pobírat, ale Británie na nich vydělává. V tom by bylo dobré, kdyby se všichni vrátil do Čech, kde je lidí velmi málo. To je snad jediný dobrý důvod.
Nikdo neví, jaký to může mít vliv na globální ekonomiku. Spíš bych měl strach, že by to byl precedent a že by se mohli začít trhat další země. My Češi jsme v tomhle blázniví. Kdysi za husitů jsme bojovali proti celé Evropě, proti Římu, takže to v nás asi je, že musíme jít proti proudu a být europesimističtí. Na společném trhu a zejména na dotacích, vyděláváme. Bez těchto dotací by se nám zhroutilo zemědělství, protože by k nám začalo být dováženo zemědělství z dotovaných zemí a my bychom je ze svého zřejmě neměli z čeho dotovat. A tím pádem bychom tady jedli všechno z Evropské unie, čili z Polska. Ta Evropa není úplně optimální, ale brexit by byl začátek rozpadu EU. Z toho bych měl asi největší strach. Ale je docela zvláštní a smutné, že to hlavní v kampani nebylo 'řítí se na nás miliony migrantů z jihu', ale 'pozor, řítí se k nám desetitisíce migrantů z východní Evropy'. Což je zvláštní, protože zrovna třeba Německo je dneska šťastné za každého imigranta z východní Evropy, který tam bude pracovat, protože je určitě méně problémový než ten z toho jihu.
Nakonec se ještě vraťme domů. Média i veřejnost spekulují o možných prezidentských kandidátech. Někteří si myslí, že Miloš Zeman svůj post obhájí, bude-li znovu kandidovat. Ale mluví se také o jménech jako Michal Horáček, Tomáš Halík, Jan Švejnar nebo Zdeněk Škromach. Je někdo, o kom si myslíte, že by byl dobrým prezidentem?
Já už jsem si dávno řekl, že musíme hledat staříka neb stařenku, kteří by nás intelektuálně obohacovali. To znamená, že co řekne, to bude perla.
A to teď v případě pana prezidenta neplatí?
Ano, ale musí nás také intelektuálně obohacovat. Teď nás spíše rozezlívá, rozesmutňuje a nasírá. A druhá podmínka je, že ten člověk musí umět označovat věci správnými jmény. To pan Zeman umí, v tom je opravdu fantastický, jenom to říká způsobem poněkud nevhodným. Myslím si, že jsme inteligentnější národ. On si sice myslí, že takhle mluví půlka národa, ale já si myslím, že ne. I ta půlka národa by si přála, aby ta myšlenka, kterou dokáže zformulovat, byla řečena trošku elegantněji.
Takového kandidáta jsem našel. Už jsem ho dokonce asi před 14 dny na ČT24 slyšel. On mluvil jako pánbůh a je to Michal Horáček. Je to starší pán a dokáže opravdu nádherně své myšlenky říkat takovým způsobem, že nás to intelektuálně posune výš. My jsme jako národ ty ovečky a chceme za prezidentem jít. Za politikem to ne, ale za prezidentem ano. Chceme být jeho ovcí a v tu chvíli vlastně budeme taková moudrá slova pronášet, protože se nám budou uchovávat v našich hlavách. A my se pak takto budeme i chovat. Takže když prezident bude sprostý, tak mi ho budeme kopírovat a budeme taky sprostí. Takže on se mi zdá být dobrá volba. A i tímto rozvorem jsem ho vlastně podpořil.
V případě pana Horáčka se zmiňuje, že nemá žádné politické ani diplomatické zkušenosti. To by vám nevadilo?
Prezident nesmí být politik. Třeba pan Švejnar, který je fajn chlap a ekonom, se měl stát prezidentem už tehdy, když sem přišel. Tenkrát sněmovní volbou zvítězil Václav Klaus. Je důležité, že my už jsme měli nádherného prezidenta a tím byl Václav Havel. To byl opravdu jenom umělec a byl absolutní neprototyp jakéhokoliv prezidenta. A ten byl prostě nádherný. Ano, časem ho měli lidé možná trochu méně rádi, protože pak právě začal komentovat politiku, i když možná zbytečně.
Ale naopak tím, že je apolitický má naději ty lidi trošku stmelit, oslovovat všechny a ne jen nějakou vybranou skupinu podle toho, kdo je mu sympatický. A pak je důležité a dobré, aby uměl anglicky. Nevím, jak je na tom pan Horáček, ale předpokládám, že umí. To je podle mě nejdůležitější, co je v diplomacii potřeba. Protože je dobré komunikovat se státníky bez tlumočníka. Tak se utužují vztahy a přátelství. Protože angličtina je základní předpoklad a nějaké diplomatické zkušenosti pak nejsou potřeba. Ti protokolisté, jako je pan Forejt, jej diplomacii a způsobům naučí. Ačkoliv si myslím, že pana Horáčka není potřeba učit slušnému chování a vystupování.
Díky za rozhovor...
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Zemětřesení v holdingu Student Agency: Radim Jančura změnil strukturu firem
Žluté vlaky budou expandovat. Tržby RegioJetu loni vzrostly, firma je v zisku
Radim Jančura , rozhovor , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák