Starejte se o sebe, nikdy nás nepochopíte. Z Británie se ozývají ostré hlasy

Praha - Výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie řeší nejen politici a Unie samotná, ale i běžní lidé. Někteří tvrdí, že zbytek Evropy nedokáže pochopit, proč Britové hlasovali jak hlasovali.

Na komentář Češky žijící 10 let v Londýně upozornil a publicista komentátor Miroslav Macek. Ten na svém webu citoval její slova: "V Česku stojí domy 120 let, a teď je musíte najednou zateplovat. Musíte vlastní baráky povinně opatřovat energetickými štítky či měnit běžná a sto let všem dobře sloužící kamna za nějaké elektronické kotle. V Česku mezitím nastala doba ledová? Ne? Tak se starejte laskavě o sebe - a ne o to, PROČ Britové hlasovali jak hlasovali. Vy to totiž nikdy nepochopíte!"

Následně sám uvedl: "Bruselský zákaz referend o odchodu z EU na sebe zřejmě nedá dlouho čekat. To by tak hrálo, aby lid neskákal tak, jak páni v Bruselu pískají...předpokládám ovšem, že Swexit a další budou záhy následovat, neboť představa, že se probruselští politici a byrokraté chytí za nos a zrevidují svoje socialistické vize, je zcela absurdní."

Citoval ale i další názory: "Ti, kdo chtěli zůstat v Unii, jsou multikulturní, inteligentní, mladí, sebevědomí a vzdělaní. Ti, kdo hlasovali pro odchod, jsou staří, nevzdělaní, méně inteligentní, vystrašení, populističtí a "lower class", česky póvl. Takže respekt před hlasem toho druhého prostě neexistuje, protože je to póvl, jsou to zabedněnci, kteří ani neví, co se děje. Uvědomujete si, že pohrdání hlasy obyčejných lidí je prvním krokem k diktatuře? BTW: Trocha pokory v té domýšlivosti o vlastní chytrosti by neškodila... přece jen, co když se mýlíte vy?" odcitoval Macek jednoho uživatele facebooku.

"Po odchodu z EU se Velká Británie dostane, co se týká cen roamingu, na úroveň Albánie či Ukrajiny. Pokud by se ovšem operátoři nedomluvili na stávajících sazbách. Tak podobnými poplašnými zprávami nyní budeme krmeni od rána do večera," přidal Macek.

Na svém webu Viditelný Macek dodal komentátor i jeden vtip: "Víte, proč bylo v pátek takové vedro? Britové pálili směrnice a nařízení EU."

Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 procent Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám. Rozdíl mezi příznivci a odpůrci brexitu v referendu činil 1,269.501 hlasů.

Související

Václav Klaus

Proč ODS doopravdy vyloučila Klause mladšího? Exprezident Klaus se dopálil. A není jediný

Vedení ODS se definitivně zbavilo Václava Klause mladšího. Poslanecký klub před pár dny uvedl, že Klaus dlouhodobě poškozuje stanu a vyzval jej proto k odchodu, to ale poslanec odmítl. Nakonec byl vyloučen. Svého syna se zastal exprezident Václav Klaus i jeden ze zakladatelů ODS Miroslav Macek. Naopak expředseda strany Miroslav Topolánek se domnívá, že Petr Fiala jinou možnost ani neměl.

Více souvisejících

Miroslav Macek Brexit

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy