Debilové, hnůj, je to p*del. Šlachta u Krause vyprávěl o tom, proč odchází od policie

Praha – Jan Kraus si do ve své show pozval končícího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Ten sice přiznal, že je vázán mlčenlivostí, některé věci ale dosti peprně okomentoval.

Šlachta se hned na začátek ironicky přiznal, že „má radost," že jsou ho plné noviny. Kraus připomněl, že měl Šlachta mluvit před parlamentním bezpečnostním výborem a že tam nakonec vystoupit nemohl. „To je úplně stejná věc, která se stala před deseti lety s Karlem Randákem. Taky tam šel, taky mu nedovolili mluvit, taky to byla reorganizace. A při té reorganizaci vyletěl Karel Randák. Nezdá se vám legrační, že je to po deseti letech kopie? Když to vezmeme schematiky," zajímalo moderátora.

„Mě to úplně legrační nepřipadá, protože se to týká mé osoby. Takže legrační určitě ne. Ale ten minulý týden pro mě byl teda velký zážitek se toho zúčastnit, vidět to a slyšet to. Takže já si odnáším do civilu fakt velkej zážitek," tvrdí Šlachta. Kraus poukázal, že je policista vázán mlčenlivostí. „To je spíš nevýhoda," posteskl si Šlachta. „Vy nesmíte mluvit o ničem, s čím jste se setkal v rámci své profese. Ale pozdravit můžete, ne?" zlehčoval to Kraus. „To záleží na výkladu, jak o koho pozdravíte. Vás můžu," vysvětloval mu s úsměvem šéf ÚOOZ.

Myslel jsem, že to chtějí slyšet, ale...

„Já mám mlčenlivost i poté, co skončím ve funkci. Proto jsme šli do té sněmovny, protože jsme si řekli, že když budeme končit, tak je to jediná možnost, kde můžeme přednést ty naše boly. Bohužel to dopadlo tak že já jsem si myslel, že když někdo někomu řekne, že chce něco slyšet, tak to chce slyšet. Ale on to slyšet nechce. Takže já už nevím..." vysvětloval přestup výboru Šlachta.

„Já vůbec nechápu, že to někdo nechce slyšet, když se kvůli tomu všichni hádají. A říkají, jestli je to možné, není to možné," povzdechl si Kraus. „Já taky ne. Oni ani neví, proč se hádají, protože jsem tam nesměl promluvit," doplnil ho policista. „Takže oni pokračují v hádce, ale o čem, to oni nevědí, protože jste nic prozradit nemohli," shrnul to Kraus.

To je hnůj..

Pak moderátor vytáhl starší zprávu, která se týkala úspěchů ÚOOZ, včetně zatčení bývalého policisty Igora Gáborika, detektiva protikorupční policie Radka Holuba a muže z celní správy, další den pak prohledali kancelář a státní zástupkyně Dagmar Máchové. „To je hnůj, co? Podle mě to spustilo tu reorganizaci," přiznal policista. „Podle mě taky," dal mu za pravdu bavič.

„Všichni policisti a poslanci říkali, že se máte stěžovat GIBSu, to je Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nevím, prč jste tam nešli," uvedl Kras. „Já vím proč," povzdechl si Šlachta s tím, že jim chtěl minulý týden vysvětlit, proč tam nešel. Kraus říkal, že má ještě víc textů s veřejně dostupných zdrojů. „Ale ode mě ne, aby na mě tam nečekali," smál se Šlachta a ukazoval do zákulisí. „Od vás ne, já vás viděl poprvé v životě před pár minutami. No, ale jestli by vás sebrali, oni jsou schopní mě vzít s váma," tvrdil Kraus. „Ale to bysme zas měli spolu o čem kecat," přikyvoval Šlachta. „Se odvoláme," pokračoval moderátor. „Jo, jo,"souhlasil policista. „Ale nevím kam," dodal. „K Putinovi asi," dodal Kraus.

Už toho bylo moc, musel jsem odejít

Kraus připomněl i roli prezidenta Miloše Zemana, který nejprve mluvil o tom že je monopol na vyšetřování špatný a pak změnil názor. „A podpořil toho hejtmana, co je namočený do kauzy Vidkun. Vidkun z ní nebezpečně, tam stačí malý přeřek a jste ve sprosťárnách," varoval moderátor. Šlachta dodal, že pokud to člověk sleduje v médiích, je to hodně složité a policie pak musí ujišťovat, že to dělá dobře a že pracuje, jak má. „Po tom posledním jsme čekali, že nás budou nosit na rukou a říkat: tyvole, dobrý. Ale ne," kroutil hlavou Šlachta.

Moderátor také připomněl slova  náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho, který reorganizaci připravoval, který uvedl, že s tím Šlachta nebyl seznámen, protože to nechtěl radit s desítkami podřízených. „A to byla ta chvíle, kdy jsem si řekl dost a končím. A to jsem si myslel, že pro stát budu pracovat hodně dlouho," přiznal Šlachta. „Žil jsem v tom 9 let, můžete bojovat s mafií a s protivníky, ale nemůžete bojovat úplně proti všem. To je jako ten zajíc na poli, už těch myslivců bylo dost. Pak ta kulka dojde mezi lopatky a mezi ouška," uvedl Šlachta. Dodal, že sám žil na ubytovně a že lidé u něj byli bezvadní. I proto mu prý kvůli všemu není příliš dobře. „Já mám pocit, že to je druhá amnestie. První dal Klaus. Je tam 400 živých kauz a není možné, aby to nemělo dopad," dodal Kraus.

Byl jsem polista 25 let, postřelili mě - a po 15 minutách byl konec

„Oni si myslí, že jsme debilní. Řeknou, že bude reorganizace a že bude za měsíc. O novém zákonu o státní zástupcích se mluví tři roky," připomněl moderátor. „Když jsem se to dozvěděl, myslel jsem si, že je to p*del," přiznal Šlachta. „Já taky. Ona to p*del je, ale my jsme v ní," myslí si Kraus. Šlachta dodal, že jde o „kdo stojí na jaké straně". Šlachta také dodal, že do něj často „šťouchali". „Prý jsem měl něco s albánskou mafií, pro támhle ty jsem měl fungovat. Toho už bylo tolik.. možná ještě pedofil jsem nebyl," přiznal policista.

„Máme svoje teorie, proč se to dělá, proč teď. Doufám, že jim to stálo za to. Protože pokud tu reorganizaci dělají, měli by se zpovídat hlavně občanům. To je nejdůležitější. Jako policisté nepřísaháme politické straně, ale občanům a státu. A to je to nejdůležitější. Byl jsem postřelený, pracoval jsem po nocích. Policista jsem byl 25 let. A po 15 minutách na prezídiu jsem byl vymletý," dodal Šlachta.

Související

  Robert Šlachta.

Soud začal projednávat žalobu Grygárka na Šlachtu kvůli jeho knize

Soud dnes začal projednávat žalobu někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka na předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu kvůli knize Třicet let pod přísahou. Grygárek po někdejším šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) žádá omluvu a půlmilionové odškodnění zejména za poškození pověsti.

Více souvisejících

Robert Šlachta Jan Kraus Policie ČR

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy