Praha - Nejnovější studie think tanku Evropské hodnoty se zaměřila na desítky dezinformačních prokremelských webů, které se na českém a slovenském internetu těší nebývalé popularitě. Jejich seznam spolu s podrobnou analýzou vypracovaly Evropské hodnoty v rámci iniciativy Kremlin Watch a zástupci nevládní organizace dnes studii představili na tiskové konferenci.
Analýza uvádí, že v České republice již dlouhou dobu probíhá politická, ekonomická a mediální dezinformační kampaň. Ta je podle analytiků součástí hybridní války vedené Ruskou federací proti západním demokratickým státům a jejíž intenzita se výrazně zvýšila se začátkem konfliktu na Ukrajině.
"Cílem této kampaně je podrývat demokratické instituce, nabourávat důvěru občanů v tradiční politické strany a mainstreamová média a narušovat naše transatlantické partnerství a legitimitu členství v mezinárodních organizacích, jako je Evropská unie nebo NATO. Zejména obyvatelé České republiky, kteří jsou aktivní na sociálních sítích, ale i ostatní jsou denně vystavováni různé míře pro-kremelského vlivu v podobě rozsáhlé nabídky tzv. alternativních zdrojů informací, které poskytují zaujaté zpravodajství a mnohdy naprosto opouštějí základy seriózní novinářské praxe. Výsledkem jsou často až neuvěřitelné verze domácích i mezinárodních událostí a mnohonásobně překroucená realita, ze které obvykle jako jediný stabilní a racionální aktér vychází Ruská federace v čele s prezidentem Vladimirem Putinem," uvedli analytici.
Vzhledem k čím dál větší vážnosti situace a narůstajícímu počtu webů prezentujících proruský náhled na domácí i mezinárodní scénu se odborníci rozhodli vytvořit seznam "nejrelevantnějších entit" doplněný o charakteristiku jejich obsahu a autorů. Analýza by tak měla posloužit všem, kteří se chtějí na prokremelské scéně zorientovat.
Studie se v úvodu věnuje samotnému slovo dezinformace, které ústy řady odborníků interpretuje jako "informaci, která je záměrně nesprávná", "informací šířenou někým, kdo dezinformuje" nebo "klamnáou informaci, jejíž funkcí je uvést někoho v omyl". Následně analytici rozřadili weby do tří hlavních skupin podle zaměření "podle toho, zda se jedná o rádoby zpravodajský formát, diskuzní formát, případně pokud nepublikují žádný originální obsah."
Celá studie je k nahlédnutí dostupná zde.
Mezi prvním typem zmíněných médií figuruje například portál AC 24. U něj odborníci mimo jiné uvádějí, že "je častým šiřitelem nepravdivých informací, které obvykle vznikají buď publikací nepodložených zpráv, nebo špatným překladem a interpretací článků na seriózních anglicko-jazyčných médiích, mezi něž patří například The Guardian nebo The Independent, ať už se jedná o záměrné překrucování nebo chybu překladatelů. Jako příklad takového počínání lze uvést lživé informování o viru zika, jenž server spojoval s geneticky modifikovanými komáry, kteří jej měli šířit."
Server se podle studie "dopouští velkého množství prohřešků a užívá manipulační techniky, mezi které patří překrucování článků mainstreamových médií, vydávání konspiračních teorií za seriózní zpravodajství a využívání fotografií nebo jiných záznamů s nedostatečnou výpovědní hodnotou pro jejich potvrzení. Případně prezentování vyjádření jedné osoby za názor nebo postoj širší skupiny obyvatel."
Analytici se zaměřili například také na Sputnik, který vychází kromě češtiny v dalších 30 světových jazycích, je jediným portálem, který otevřeně přiznává, že je financován Ruskou federací. "Zpravodajství na stránkách je vysoce selektivní a popisuje mezinárodní dění výhradně z ruského pohledu. Na rozdíl od ostatních webů se ovšem velmi důkladně vyhýbá přímým dezinformacím a pouze vybírá události, které zapadají do kremelského narativu, a proto je vhodné je zveřejnit. Jde tak o přístup tendenční. Příkladem zavádějícího článku může být uvedeno „překroucené" zamyšlení Saxo Bank nad možnými neočekávanými vývoji na světovém trhu na šokující prognózu. Dalším může být článek s názvem „Zrušit euro v hotovosti a umístit pod kůži čip?", podle kterého chce Evropská unie v nejbližší době zrušit oběh peněz v hotovosti a umožnit pouze platbu kreditními kartami. Text se odkazuje na údajná slova bývalého prezidenta Václava Klause, která pro Sputnik komentoval prezident společnosti odborných konzultací "NEOKON" Michail Chazin. Evropská unie nicméně v té době o ničem podobném nejednala," uvádí studie.
Studie se tímto stylem zaměřila na 39 webů, mezi nimiž nechybí ani "nejčtenější web publikující pro-kremelský obsah v České republice", který kromě publikace umožňuje politikům vytvářet si na webu profily. Nechybí samozřejmě ani jeho odnože.
Jak se vyznat na české dezinformační scéně?
V souvislosti se studí sepsal na svém facebooku Kremlin Watch dvacet bodů, které mají českým čtenářům napomoci vyznat se v záplavě proruských médií. Podle jednoho z bodů se většina českých dezinformačních webů skrývá za netransparentností a není z nich možné zjistit provozovatele.
V případě dezinformačních webů, u kterých jsou autoři publikovaných textů nebo provozovatelé známí, lze prý také zaznamenat hustou personální provázanost. Analytici také upozorňují na využívání podivných zdrojů, jako jsou weby Global Research, Southfront nebo What Does It Mean.
"Odhadujeme, že přímo tvorbou dezinformací se na české online dezinformační scéně pravidelně a systematicky zabývá zhruba sto osob. V návaznosti na zkoumání týmu Kremlin Watch i některých českých investigativních novinářů odhadujeme, že identita pouze třetiny tvůrců dezinformací (osob, které tvoří produkční části dezinformačních webů) je známá," upozorňuje Kremlin Watch.
"Zásadní roli na české dezinformační scéně hraje osoba prezidenta Miloše Zemana. Většina dezinformační scény se pasuje do role jeho obránců a jeho vyjádření jsou na dezinformační scéně pravidelně rozpracována. Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze a pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel," podotýká dále organizace.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie
České manipulativní servery sleduje i vnitro. Seznam a důvod tají
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek