Českou mediální scénu zaplavily desítky proruských dezinformačních webů, varuje studie

Praha - Nejnovější studie think tanku Evropské hodnoty se zaměřila na desítky dezinformačních prokremelských webů, které se na českém a slovenském internetu těší nebývalé popularitě. Jejich seznam spolu s podrobnou analýzou vypracovaly Evropské hodnoty v rámci iniciativy Kremlin Watch a zástupci nevládní organizace dnes studii představili na tiskové konferenci.

Analýza uvádí, že v České republice již dlouhou dobu probíhá politická, ekonomická a mediální dezinformační kampaň. Ta je podle analytiků součástí hybridní války vedené Ruskou federací proti západním demokratickým státům a jejíž intenzita se výrazně zvýšila se začátkem konfliktu na Ukrajině.

"Cílem této kampaně je podrývat demokratické instituce, nabourávat důvěru občanů v tradiční politické strany a mainstreamová média a narušovat naše transatlantické partnerství a legitimitu členství v mezinárodních organizacích, jako je Evropská unie nebo NATO. Zejména obyvatelé České republiky, kteří jsou aktivní na sociálních sítích, ale i ostatní jsou denně vystavováni různé míře pro-kremelského vlivu v podobě rozsáhlé nabídky tzv. alternativních zdrojů informací, které poskytují zaujaté zpravodajství a mnohdy naprosto opouštějí základy seriózní novinářské praxe. Výsledkem jsou často až neuvěřitelné verze domácích i mezinárodních událostí a mnohonásobně překroucená realita, ze které obvykle jako jediný stabilní a racionální aktér vychází Ruská federace v čele s prezidentem Vladimirem Putinem," uvedli analytici.

Vzhledem k čím dál větší vážnosti situace a narůstajícímu počtu webů prezentujících proruský náhled na domácí i mezinárodní scénu se odborníci rozhodli vytvořit seznam "nejrelevantnějších entit" doplněný o charakteristiku jejich obsahu a autorů. Analýza by tak měla posloužit všem, kteří se chtějí na prokremelské scéně zorientovat.

Studie se v úvodu věnuje samotnému slovo dezinformace, které ústy řady odborníků interpretuje jako "informaci, která je záměrně nesprávná", "informací šířenou někým, kdo dezinformuje" nebo "klamnáou informaci, jejíž funkcí je uvést někoho v omyl". Následně analytici rozřadili weby do tří hlavních skupin podle zaměření "podle toho, zda se jedná o rádoby zpravodajský formát, diskuzní formát, případně pokud nepublikují žádný originální obsah."

Celá studie je k nahlédnutí dostupná zde.

Mezi prvním typem zmíněných médií figuruje například portál AC 24. U něj odborníci mimo jiné uvádějí, že "je častým šiřitelem nepravdivých informací, které obvykle vznikají buď publikací nepodložených zpráv, nebo špatným překladem a interpretací článků na seriózních anglicko-jazyčných médiích, mezi něž patří například The Guardian nebo The Independent, ať už se jedná o záměrné překrucování nebo chybu překladatelů. Jako příklad takového počínání lze uvést lživé informování o viru zika, jenž server spojoval s geneticky modifikovanými komáry, kteří jej měli šířit."

Server se podle studie "dopouští velkého množství prohřešků a užívá manipulační techniky, mezi které patří překrucování článků mainstreamových médií, vydávání konspiračních teorií za seriózní zpravodajství a využívání fotografií nebo jiných záznamů s nedostatečnou výpovědní hodnotou pro jejich potvrzení. Případně prezentování vyjádření jedné osoby za názor nebo postoj širší skupiny obyvatel."

Analytici se zaměřili například také na Sputnik, který vychází kromě češtiny v dalších 30 světových jazycích, je jediným portálem, který otevřeně přiznává, že je financován Ruskou federací. "Zpravodajství na stránkách je vysoce selektivní a popisuje mezinárodní dění výhradně z ruského pohledu. Na rozdíl od ostatních webů se ovšem velmi důkladně vyhýbá přímým dezinformacím a pouze vybírá události, které zapadají do kremelského narativu, a proto je vhodné je zveřejnit. Jde tak o přístup tendenční. Příkladem zavádějícího článku může být uvedeno „překroucené" zamyšlení Saxo Bank nad možnými neočekávanými vývoji na světovém trhu na šokující prognózu. Dalším může být článek s názvem „Zrušit euro v hotovosti a umístit pod kůži čip?", podle kterého chce Evropská unie v nejbližší době zrušit oběh peněz v hotovosti a umožnit pouze platbu kreditními kartami. Text se odkazuje na údajná slova bývalého prezidenta Václava Klause, která pro Sputnik komentoval prezident společnosti odborných konzultací "NEOKON" Michail Chazin. Evropská unie nicméně v té době o ničem podobném nejednala," uvádí studie.

Studie se tímto stylem zaměřila na 39 webů, mezi nimiž nechybí ani "nejčtenější web publikující pro-kremelský obsah v České republice", který kromě publikace umožňuje politikům vytvářet si na webu profily. Nechybí samozřejmě ani jeho odnože.

Jak se vyznat na české dezinformační scéně?

V souvislosti se studí sepsal na svém facebooku Kremlin Watch dvacet bodů, které mají českým čtenářům napomoci vyznat se v záplavě proruských médií. Podle jednoho z bodů se většina českých dezinformačních webů skrývá za netransparentností a není z nich možné zjistit provozovatele.

V případě dezinformačních webů, u kterých jsou autoři publikovaných textů nebo provozovatelé známí, lze prý také zaznamenat hustou personální provázanost. Analytici také upozorňují na využívání podivných zdrojů, jako jsou weby Global Research, Southfront nebo What Does It Mean.

"Odhadujeme, že přímo tvorbou dezinformací se na české online dezinformační scéně pravidelně a systematicky zabývá zhruba sto osob. V návaznosti na zkoumání týmu Kremlin Watch i některých českých investigativních novinářů odhadujeme, že identita pouze třetiny tvůrců dezinformací (osob, které tvoří produkční části dezinformačních webů) je známá," upozorňuje Kremlin Watch.

"Zásadní roli na české dezinformační scéně hraje osoba prezidenta Miloše Zemana. Většina dezinformační scény se pasuje do role jeho obránců a jeho vyjádření jsou na dezinformační scéně pravidelně rozpracována. Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kdy systematicky přebírá a opakuje základní teze a pozice Kremlu. Opakovaně je tak ruskou propagandou využíván a vykreslován jako Putinův přítel," podotýká dále organizace.

Související

Nad Eu se stahují mračna.

EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie

Brusel - Občas se zdá, že cizí oko toho vidí víc než lidé, kteří žijí každý den uprostřed evropské politické nejistoty. Ve studii s názvem “Fractured Continent: Europe’s crises and the fate of the West,” se bývalý novinář pro Washington post William Drozdiak rozhodl podívat na věci, které dnes rozkládají Evropskou unii. Jako viníky jmenoval tři věci - společnou měnu euro, nekontrolovaný Schengenský prostor a vstup zemí z bývalého Východního bloku.
Dezinformační weby jsou fenomén současnosti. Když proti nim nezakročí stát, musí si firmy poradit samy

České manipulativní servery sleduje i vnitro. Seznam a důvod tají

Praha - Problematika šíření falešných a poplašných zpráv v prostoru českého internetu je stále naléhavější. Oficiální seznam tzv. dezinformačních webů sestavuje také Ministerstvo vnitra. Se svým seznam přišel také think-tank Evropské hodnoty a někteří novináři.

Více souvisejících

Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy