Uprchlíci zastaví oteplování planety nebo nahradí Evropany? Objevil se nový nápad, vzápětí přišel posměch

Praha - Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se pozastavil nad několika nápady, jak by mohli migranti pomoci Evropě. Předně je považuje za naivní a varuje, že by nás v budoucnu mohli i nahradit.

Křečka zaujala glosa v kulturním čtrnáctideníku A2, kde autor J. Malík píše o migrantech. "Podstatná část českého národa o nenáviděných imigrantech tvrdí, že „neumějí makat" či že „se tam jen válej a nedělají nic", uvádí autor na počátku svého textu a dodává: "Tihle všeználci by měli do zemí jihu, z nichž imigranti utíkají, vyrazit a vyzkoušet si tamní živobytí. Putovat se džberem kilometry k nejbližší vodě horkem afrického Sahelu. Nadýchat se pesticidů při otrocké dřině na plantážích. Dolovat kobalt, který končí v našich mobilech. Zkusit žít za dolar na den jako skoro dvě miliardy lidí. Je skutečně divné, že tito lidé odcházejí do zemí blahobytu?"

Křeček se ale ptá, kde jsou ti uprchlíci před válkou, kde jsou ty rodiny zachraňující holý život útěkem z pekla válečných konfliktů? "Nikde. Útěk před horkem Sahelu a pesticidy je sice pochopitelný, ale právo na azyl osobám postiženým válečnými útrapami to neodůvodňuje. Je dobře, že nám autor příčinu ekonomické migrace tak zřetelně a sugestivně vyjevil," odpovídá si na blogu na aktualne.cz. Tím to ale nekončí.

Malík dále píše: "Viníky neutěšeného stavu světa jsou bohaté země...., ale jako bychom si nechtěli připustit, že na seznamu cizopasníků figuruje také Česko. Češi se sice přímo nepodíleli na historické kolonizaci, která je příčinou řady světových politických problémů, ale dnes trvalá nadspotřeba ničí chudý Jih. Naše republika má jednu z největších ekologických stop na hlavu. I obyvatelé České republiky oteplují planetu, způsobují vysychání jezer a vymírání moří, i kvůli nám hoří pralesy."

"Namísto nenávisti vůči těm, kteří kupodivu míří „za lepším" bychom se všichni na Severu měli rychle zasadit o změnu světa.....Pokud by se odstranilo nesmyslné bohatství a neúnosná chudoba, skončila by i obávaná migrace," pokračuje Malík.

Křeček podle svých slov souhlasí s autorem, pokud jde o problémy současného světa. "Ale jeho představa, že imigranti budou naši spojenci ve snaze o odstraňování ekologických stop, v zastavení oteplování planety a vůbec v „cizopasení" Česka a Evropy, je naivní. Přece právě proto, že v Evropě žijeme tak jak zde žijeme, v té „zemi blahobytu", možná díky oním ekologickým stopám a oteplování planety, k nám imigranti přicházejí. Nikoliv proto, aby spolu s námi odstranili nesmyslné bohatství, ale aby se na něm podíleli, pokud nás přímo nechtějí v jeho užívání nahradit. Nepochopení této zjevné skutečnosti představuje jeden ze základních omylů, tzv. „moderní levice" v přístupu k problémům společnosti a světa," varuje Křeček.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Stanislav Křeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy