Vlastníte dům? Pozor, riskujete pokutu i zdraví

Praha - Vlastnit nebo pronajímat dům s sebou přináší kromě radostí také mnoho povinností, které se rozhodně nevyplatí ignorovat. Jednou z nich jsou i povinné revize. Na co všechno se vztahují a jak často je musíte provádět?

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, myslete na to, že jste povinni zajistit bezpečnost a funkčnost všech technických zařízení uvnitř i venku - a to i ve chvíli, kdy zákon revizi výslovně nenařizuje.

Často se totiž můžete setkat s tím, že zákon o revizích zmiňuje pouze povinnosti firem a živnostníků. Pokud ale kvůli vašemu zanedbání dojde třeba k výbuchu plynu nebo požáru, problémy vás neminou.

Policie a pojišťovna totiž v tento okamžik začnou hledat viníka. A ačkoliv třeba revize plynu není pro nepodnikatele povinná, v případě nehody vám pojišťovna může odmítnout pojistné plnění. Navíc můžete mít i potyčky se zákonem - trestní odpovědnost totiž zůstává na majiteli nemovitosti.

Vždy proto myslete na Občanský zákoník, který jasně říká: "Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí". Je to šalamounsky vymyšlený zákon, že?

Elektrická zařízení

Pravidelná revize rozvodů elektřiny je vyžadována vždy ve společných prostorách domu. U rozvodů odpovídajících současným technickým požadavkům stačí revizní kontrola každých 5 let. U starších rozvodů by měla být lhůta kratší (maximálně 2 roky), stejně tak v případech, že jsou tato zařízení vystavena vysokému teplu, vlhkosti, nebo jiným extrémům.

Pokud pracujete jako živnostníci z domova, nebo jste vlastníky bytového domu, neměli byste zapomínat ani na pravidelnou revizi všech elektrických zařízení, spotřebičů a elektroinstalací (kabely, zásuvky, PC, osvětlení, elektrický kotel,...). Odborná kontrola se provádí i před uvedením zařízení do provozu!

Hromosvody

Je důležité myslet na to, že i hromosvod je elektrickým zařízením, které je potřeba pravidelně kontrolovat. Jeho dobrý technický stav je důležitý - zajišťuje ochranu lidí i majetku v případě zasažení bleskem. Lhůty povinných revizí se liší podle stáří hromosvodu. Pro hromosvody vystavěné do roku 2009 je lhůta revizí 5 let, od roku 2009 pak čtyři roky. Lhůtu může při své návštěvě pozměnit revizní technik (s ohledem na zjištěné nedostatky).

Plynová zařízení

Majitelé bytových domů musejí hlídat i stav plynových zařízení jako jsou plynové kotle nebo bojlery. Kontroly plynových zařízení definuje §3 vyhlášky č. 85/1978 Sb. Podobně jako u elektrických zařízení, je povinností každého zodpovědného majitele zajistit kontrolu plynového zařízení před uvedením do provozu. Další revize se pak provádějí každé tři roky. U vlastníků rodinných domů není pravidelná revize vyžadována. Kařdý majitel by ji ale měl ve vlastním zájmu také provádět.

Požární bezpečnost

Mít revize elektrických a plynových zařízení je základem požární bezpečnosti. Podle velikosti objektu jsou pak vyžadovány další nástroje k zajištění objektu pro případ požáru – od hasicích přístrojů, přes hydranty, po stabilní hasicí zařízení a elektronickou požární signalizaci. Kontrolu provádí vždy jen pověřená osoba.

Komíny

Kontroly a čištění jednou ročně je třeba provádět i u spalinových cest (komínů).Tyto kontroly jsou nutné u všech objektů - bez výjimky.

Kotle na tuhá paliva

Od roku 2017 platí pro každého majitele domu povinnost mít zkontrolovaný kotel na tuhá paliva. První revizi musejí lidé stihnout do konce letošního roku, pak jsou kontroly odborníkem nařízené vždy po dvou letech. Revize se týkají kotlů o výkonu od 10 do 300 kW.

Tlaková zařízení

Nezapomínejte na tlaková zařízení jako jsou ohřívače a bojlery! I ty potřebují kontrolu alespoň jednou za rok.

Nařízení EU

Od nového roku se zpřísňují i pravidla pro každoroční povinné revize klimatizací, povinných čerpadel a menších chladicích boxů. Platit by za kontroly měli lidé, kteří tepelným čerpadlem vytápějí rodinný dům zhruba o výměře 100 metrů čtverečných a více. U klimatizačních zařízení se to bude týkat zpravidla těch instalací, kde je jedna venkovní jednotka na více vnitřních v počtu tři a více.

Související

Více souvisejících

domy pokuty

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy