Známý zpěvák o dalajlamovi: Stydím se za naše politiky. Tahle motivace je rudá, páchne krví a má mnoho nul

Praha – Kromě politiků se k návštěvě dalajlámy vyjadřují o další osobnosti společenského života. Jednou z nich je zpěvák Tomáš Klus. Ten se poměrně ostře pustil do těch politiků, kteří se s tibetským duchovním vůdcem odmítli setkat.

„Dnes nám opět naše politická reprezentace dala Dalajlámovým nepřijetím důvod k zamyšlení nad tím, jaký morální kredit vlastně mají ti, které jsme si zvolili. Já osobně se stydím a Jeho Svatost zde srdečně vítám a jsem ve vší úctě," uvedl na sociálních sítích zpěvák.

Psali jsme:
Nejvyšší ústavní činitelé: Politici, kteří se setkali s dalajlámou, nezastupovali ČR. Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné Mynář hájí prohlášení ústavních činitelů k Číně: Peking by mohl uvalit na ČR sankce
Servilita, ohnutá páteř. Kvůli dalajlámovi a Číně se strhla velká přestřelka, zapojili se Herman, Hamáček i Kalousek Pravice tepe ústavní činitele kvůli dalajlamovi: Čína může hrozit akorát prodejem Slavie  

Jeden z uživatelů mu však opáčil, že nechápe, proč by nemohli mít lidí svůj názor a říct, že si nepřejí se s někým setkat. „Jde o to, jaká motivace je za oním 'názorem'. Tahle motivace je rudá, páchne krví a má mnoho nul. Jsme malá země, o to větší by proto měla být naše srdce," myslí si Klus.

Později umělec na svém profilu sdílel velmi diskutované prohlášení nejvyšších ústavních činitelů,.Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch ČSSD), Hamáček a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v něm uvedli, že setkání několika českých politiků s dalajlamou nejsou výrazem změny oficiální politiky Česka. Považovali by za nešťastné, aby byly takto kýmkoliv vnímány. Vztahy ČR a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

K němu přidal text své písně „Žabí Král", ve které mimo jiné zpívá, že „Žába, co ve tmě zuby cení, v místech, kde pramení voda čirá, nechá tě hodiny žízní zmírat a prstíčkem hrabat. Kdo prosí ji o milost,  toho má v moci jak lacinou děvku  zlomenou v bocích."

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama Tomáš Klus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy