Zeman způsobil další problém? Uprchlíci do Česka nechtějí, objevilo se ale něco, o čem se nemluví

Praha - Terčem nevraživosti mnoha Čechů se v posledních měsících stali migranti, kteří tak přebrali bezútěšnou roli Romů. Předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě Karel Holomek ale upozorňuje, že jelikož se u nás migranti ve velké míře neobjevují, do popředí se opět dostávají právě Romové. A za nenávistí k nim stojí prý prezident Miloš Zeman.

V úterý 18. října došlo v pizzerii v Žatci za zcela jasných okolností k usmrcení mladého Roma. Podle Holomka je na celém případu nejzávažnější fakt, že "banální obtěžování hostů a personálu restaurace" skončilo smrtí.

"V době, kdy tento člověk již ležel na zemi, skupina asi 4 lidí do něj brutálně kopala a pravděpodobně jeden kop do oblasti krku byl smrtelný. Jaká nenávist musela v těch lidech být, že vyústila v tak brutální a nelidské chování," popisuje Holomek.

Podle něj není pochyb, že v podtónu této brutality bylo vybíjení si hluboké a neukojené nenávisti vůči příslušníku jiné skupiny obyvatelstva než té pravé české. Incident by totiž podle něj v případě jiného „obtížisty" skončil maximálně vyhazovem bez další úhony.

"Jak se ale mohlo stát, že v průběhu let – a až za budování demokratické a někdy říkáme, že i humánní společnosti, došly věci až do takové nelidské brutality? Smutnou pravdou zůstává ukázka toho, jak dokážeme být vůči sobě nenávistní. Jasně! K takovým případům usmrcení Romů v minulosti došlo již několikrát, ale nikdy ne za okolností, které vyvolaly veřejný vztek dovršený smrtí," podotkl na blogu na aktualne.cz a dodal, že jednu dobu usoudil, že nyní muslimové přebrali roli Romů v obecném sdílení nenávisti a Romové si tak mohli chvíli oddechnout. "Migranti ani muslimové se tu neobjevili, tak jsou na pořadu opět Romové?" ptá se nyní.

"Jestliže kdokoliv dává do společnosti signály o nebezpečných migrantech, muslimech, jedněmi ústy do stejné řady řadí i ty, kteří jsou jiní a mohli by také být nebezpeční: Romové. Místo kultivace vzájemných vztahů občanstva, které tu žije pospolu už hezkou řádku let, zasévání nesváru a nenávisti. Všichni zažíváme to, co by před nějakými deseti léty bylo považováno za nechutné a při nejmenším nemístné. Dnes norma a nikomu to příliš nevadí," dodal.

V čele těch, kteří v tomto směru udávají "nechutný tón", podle něj stojí prezident Miloš Zeman. "Těch přešlapů právě vůči Romům měl už přespříliš, kromě jiného. To není jen neškodná rétorika z úst někoho, kdo je slyšen a viděn. To je návod: vše je dovoleno! Dnes jsem byl svědkem jakési pietní akce za mrtvého Miroslava Demetera , tak se ten nešťastný člověk jmenuje, za jeho děti a rodinu v brněnském středisku Drom (Cesta). Sešlo se tu snad 150 lidí, z 90 % Romů: přiměřený akt vzájemné solidarity," podotkl.

"Kdyby takhle houfně Romové dokázali vyjádřit svůj názor v klidu a spontánně při jiných příležitostech, považoval bych to z jejich strany za dobrý, občansky angažovaný postoj. Třeba účastí ve volbách, kdy svým hlasem dají průchod adresně dobré politice a lidem, kteří si zaslouží jejich důvěru. A naopak: zavrhnou ty, kteří si jejich důvěru nezaslouží. Budou mít k tomu brzy příležitost v nastávajících volbách do Sněmovny a volbě prezidenta následně. Snad už by mohli mít jasno v tom, komu dát svůj hlas a komu už v žádném případě ne," uzavřel Holomek.

Související

Více souvisejících

Romové Karel Holomek

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné

Příští víkend nás čeká chladné počasí. Podle ČHMÚ.cz se ale oproti teplotám během týdne mírně oteplí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy