Herci bojují za demokracii? Je to nevěrohodná skupina, za totality byli skoro všichni poslušní, zlobí se Knižák

Praha – Čeští umělci v den oslav vzniku samostatného československého státu založili Petiční výbor na obranu demokracie. Jeho členem může být podle jeho zakladatelů každý, kdo má pocit, že je demokracie v ohrožení. Ne všichni ale toto hnutí podporují.

Prohlášení ke vzniku petičního výboru napsal ředitel divadla La Fabrika Richard Balous, herci Jiří Bartoška, Vojta Dyk, Eva Salzmannová, ředitel Národního divadla Jan Burian, dramatik Karel Steigerwald a režisér Michal Dočekal.  Ti poukazují, že „naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí". Odkazují především na pročínské prohlášení čtyř ústavních činitelů. „Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát," uvádí umělci.

„Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně. Žádáme vládu, aby jako celek jasně deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství. Žádáme parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko. Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity, na nichž byl náš stát před 98 lety založen a ke kterým jsme se před 27 lety vrátili," říkají.

Režisér Václav Marhoul pro český rozhlas Plus připomíná, že podobná iniciativa už tu byla. „Vzpomeňte na rok 89, kdy to byli právě herci, kteří svou mediální známostí neuvěřitelně pomohli tomu, co se dělo v Praze. Například spanilými jízdami, rozvážením letáků, zvaním lidí. A i díky hercům minulý režim padnul," připomněl.

„„Společnost za poslední dva roky neuvěřitelné zhrubla. Myslím si, že je to hodně chyba pana prezidenta Zemana. Svým křupanstvím a svými vulgárními proslovy a urážením těch oponentů vnesl do společnosti právě jako standard urážky a hrubost," myslí si režisér.

Zároveň se ale shodne s výtvarníkem a hudebníkem Milanem Knižákem, že je tato výzva, kterou na videu prezentovali Dyk a Bartoška, umělá a zbytečná. „Ne tímto způsobem. Jedná se o lidi, kteří jsou známí jako petenti. Podepsali už tisíce protestních nót, neustále vlastně se tu objevují ti stejní lidé a zneužívají tak trochu ulici k tomu, aby si projevili své vlastní postoje a myšlenky. Je tam hodně předvolebního boje už teď. Prezentoval se tam mimochodem kandidát na prezidenta Horáček. Celá ta věc je umělá. Mělo se to řešit jiným způsobem," myslí si Knižák, který zároveň přiznává, že se nedá říct, že by souhlasil zcela s tím, co dělá „ta druhá strana".

Marhoul tuto petici podepsal. „Souhlasím s tím obsahem, ale využívám možnosti říct, že se mi tolik nelíbí ta forma. Upřímně řečeno mi přijde patetická. Ale na druhou stanu jsou to herci, kteří nějakým způsobem pracují s emocemi a vlastně ta forma nakonec není až tak podstatná," komentuje video režisér.

Poukazuje, že kulturně, společensky i politicky jsme vždy byly součástí západní Evropy. „Najednou se odkláníme od těch základních pilířů a začínáme směřovat činy těch jednotlivých ústavních činitelů někam na Východ, někam, kam nepatříme. K totalitním a autokratickým státům. A to je, co společnost velmi poctivě vnímá," dodává Marhoul.

„Herci nejsou skupina lidí, kterým bych důvěřoval. Byli to lidé, kteří nás vždy zradili nějakým způsobem. Za totality hráli, co jim totalita nabízela, až na malé výjimky. Herci jsou podle mě nevěrohodná skupina lidí. Na ty se nabaluje skupina těch stejných lidí, kteří se objevují při každém protestu. A protestovat proti politice a politikům mi připadá trochu nesmyslné, protože to jsou lidé, které volíme," opáčil mu Knižák.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Nestydatý Babiš. Jak si tohle může dovolit? Známý umělec se pořádně naštval

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že by předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v současném vyšetřování možné korupce v tendru na mýtné. Jeho slova vytočila českého výtvarníka a bývalého šéfa Národní galerie v Praze Milana Knižáka.

Více souvisejících

Milan Knížák Miloš Zeman Jiří Bartoška

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy