Zemřel Gross opravdu na ALS? Na povrch vyplynuly nové informace, někdo ho možná otrávil

Praha - Rok a půl po smrti expremiéra Stanislava Grosse se objevily nové informace o příčině jeho skonu. Podle oficiální verze zemřel na amyotrofickou laterální sklerózu, ve hře je ale i možnost, že ho někdo otrávil.

Gross dlouho před svou smrtí pociťoval mravenčení v prstech a jeho končetina slábla. Lékaři mu sdělili, že trpí nemocí ALS, tedy degenerativním onemocněním míchy. 

"Když nám o tom řekl, to bylo někdy v první půli roku 2013, odjížděli jsme právě na delší dobu do zahraničí. Říkal nám tehdy, že diagnóza ještě není jistá. Že ho čekají další testy a není vyloučeno, že to nakonec bude borelióza. Bohužel, když jsme se vrátili, opakované vyšetření potvrdilo ALS," tvrdí Grossova sestra Ivana.

Nemoc  zatím není léčitelná a Gross se s diagnózou odmítl smířit. "Gross se touto možností vážně zabýval. Poslal proto vzorky vlasů do Německa, v České republice se tyto analýzy neprovádějí. Výsledky jej zaskočily. Prokázaly se u něj zvýšené hodnoty u arzenu, methylrtuti a kadmia, tedy těžkých kovů," řekl serveru Neovlivní jeden z lékařů.

Podle lékařů i sestry Ivany Gross následně odcestoval do specializovaného zařízení na Ukrajině, kde strávil dva týdny a absolvoval tam celkovou detoxikaci organismu. Jeho stav se ovšem nezlepšil. Pocit, že mohl být otráven, ale sílil, a hovořil o něm s několika lidmi.

Hovořil o ní například během návštěvy u lékařky a stranické kolegyně Evy Sykové, která zkoumá možnost léčby ALS pomocí kmenových buněk. "Pan Gross se na mě před smrtí obrátil kvůli možnosti léčby kmenovými buňkami. Byl u mě tehdy spolu s ošetřovatelem a ten se mě výslovně na možnost otravy ptal. Zjevně to řešili," řekla serveru.

Vdova po Grossovi Šárka ale tvrdí, že smrt jejího muže s žádnou otravou nesouvisí. Jako argument používá i vyšetřování policie, která tvrdí, že stopy po otravě nezjistila. Gross jí prý o svém podezření ohledně možné otravy také nikdy neřekl ani slovo. "Pro mě to je naprostá blbost," řekla serveru.

"Policie opravdu dostala do rukou všechno, co bylo zapotřebí. Dostala vyjádření lékařů, všechnu dokumentaci k nahlédnutí. A Standa se tím nezabýval. Kdyby se tím vážně zabýval, tak by mi o tom řekl. Alespoň si to myslím. X-doktorů mu potvrdilo naprosto jasnou diagnózu, bohužel. Je ale pravda, že si nechával dělat tisíce testů, furt hledal příčinu. Jaká byla, to vám neřeknu, nevím to. Když tam Dolejš podal to trestní oznámení, policii jsem dala všechno, aby mohlo projít řádné řízení, aby se to mohlo uzavřít, že zemřel přirozenou smrtí," dodala.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Stanislav Gross lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy