Elity opovrhují inteligencí občanů a podceňují jejich nespokojenost. Ekonom Weigl tvrdě udeřil

Praha – V posledních dnech se stále častěji skloňuje slovo propaganda. Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství kritizoval plán ministerstva vnitra na zřízení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které se má propagandou zabývat. Podle něj půjde o cenzuru. Ostře se proti „boji s propagandou“ vyslovil také ekonom a někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause Jiří Weigl.

„V poslední době se na Západě šíří nová hysterie. Za brexit, Trumpa, posilování Le Penové, AfD, Wilderse, Svobodných a všechno možné další prý může neskutečně rafinovaná ruská propaganda. A proto je nutné učinit z boje proti ní hlavní prioritu, zapomenout na základní lidská práva, jako je svoboda slova, a cenzurovat, označovat, nálepkovat, vytvářet seznamy zrádců a nespolehlivých atd.,“ píše v komentáři na stránkách Institutu Václava Klause ekonom.

Psali jsme: Zeman odmítl cenzuru internetu, varoval před novým Koniášem. Expert si hned podal Ovčáčka Vnitro oponuje Zemanovi: Centrum pro boj s dezinformacemi nebude cenzurou  

Podle něj nejde o nic nového. „My, kteří jsme žili velkou část svého života v minulém režimu, nemůžeme být překvapeni. Nám už od školních let vtloukali, že za všemi problémy reálného socialismu stojí nepřátelská imperialistická propaganda a její špionážní centrály, štvavé vysílačky za hranicemi a zrádci, kteří za mrzký peníz…,“ spustil Weigl.

Právě proto se podle něj cenzurovalo, stavěly se rušičky, drátovaly hranice, vydávaly výjezdní doložky – to vše proto, „aby se ta štvavá nepřátelská propaganda nemohla šířit a pokrokový svět se mohl zdárně rozvíjet“. „Přesto se to nepodařilo. Lidé u nás měli vlastní hlavu, viděli, co je kolem špatně a dokázali si porovnat, kdo mluví pravdu. Viděli, že pravdu mají ty „štvavé“ vysílačky, a proto režim, který potlačoval svobodu slova, přesto padl,“ vzpomíná Klausův spolupracovník.

Psali jsme: To je bomba, z tohoto má Zeman strach? Novinář se tvrdě pusti do prezidenta kvůli ČT a dalším médiím  

„Dnes ti, kteří nám vládnou, hledají bohužel inspiraci v této neblahé minulosti. Nechtějí slyšet, že úspěchy cizí propagandy jsou spojitými nádobami neúspěchů jejich politiky. Odmítají je hledat a napravovat, myslí si, že stačí utěsnit dveře a okna a zalepit lidem ústa. Opovrhují inteligencí občanů a podceňují jejich autentickou nespokojenost. Většinu spokojených občanů nemůže proti úspěšné vládě obrátit žádná, ani ta nejrafinovanější propaganda. Proto za studené války si Západ mohl užívat svobody, zatímco Východu nepomohly ani ostnaté dráty,“ vysvětluje.

Za dnešní nespokojenost lidí na Západě podle něj mohou „Obama, Merkelová, Hollande, Cameron a Juncker a jejich politika, nikoliv démon Putin a jeho propaganda“. „Naše problémy může proto vyřešit pouze změna špatné politiky, nikoliv cenzura. Nedovolme jí,“ dodává Weigl.

Související

Více souvisejících

Jiří Weigl

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy