Veřejnoprávní média šíří neuvěřitelnou hysterii. To by dříve bylo nemyslitelné, spustil známý ekonom

Praha – Veřejný prostor dnes ovládá hysterie proti vládě USA. Paradoxně ji neřídí proruské weby, ale veřejnoprávní média a média hlavního proudu. Tvrdí to ekonom a někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause Jiří Weigl.

„Také se Vám zdá, že dnešní doba začíná nebezpečně připomínat jednu velmi neblahou éru minulého století? Například – povšimli jste si, jak snadno evropské elity po zvolení Donalda Trumpa odvrhly Ameriku? Jak politické nepřátelství zdiskreditovaných evropských elit vůči novému prezidentovi USA má přednost před kdysi posvátnou transatlantickou vazbou? A že v důsledku toho státy, které nám v roce 1945 přinesly svobodu – Rusko, Velká Británie a Spojené státy, jsou v dnešní Evropě otevřeně zařazovány mezi hrozby a žádný úřad proti dezinformacím proti tomu nezasahuje?“ udeřil na stránkách Institutu Václava Klause Weigl.

Náš veřejný prostor podle něj dnes ovládla „neuvěřitelná hysterie proti legitimní americké vládě, našemu doposud hlavnímu spojenci, a nešíří ji žádné obskurní údajně proruské weby, ale mainstreamová média v čele s veřejnoprávními“. Jde prý o vyjádření oficiální politiky. Něco v polistopadové éře zcela nemyslitelného, varuje.

Psali jsme: Elity opovrhují inteligencí občanů a podceňují jejich nespokojenost. Ekonom Weigl tvrdě udeřil Česká společnost je mentálně zaostalá a méněcenná, když nechce přijímat migranty? Ekonom promluvil  

„Tato hysterie jasně odhalila to, co většina myslících lidí dávno tušila – základním střetem dnešní doby není boj demokratického Západu s nastupujícím ruským revanšismem či čínským velmocenským komunismem a už vůbec ne boj s nějakým umělým Islámským státem, jak nám mediální propagandisté léta namlouvají,“ píše a dodává, že základní konflikt doby leží uvnitř západní společnosti a má stejný charakter jako míval ve dvacátém století.

„Je to boj proti utopickému levicovém pokrokářství a jeho snahám měnit svět i společnost podle jeho intelektuálských sociálně-inženýrských představ. Je to boj za svobodu a právo lidí přirozeně žít proti netolerantní ideologii, která tuto svobodu potlačuje, která si ve jménu „dobra“, na nějž má prý monopol, nárokuje kontrolu nad lidským chováním a způsobem života. Je to boj proti politickému proudu, který po pádu komunismu za dvě desetiletí totálně ovládl politiku Západu a odmítá o svou moc nejen demokraticky přijít, ale vůbec o své politice diskutovat. Je to boj proti politickému proudu, který má stejné cíle, jako zbankrotovaný komunismus – zničit kapitalismus a svobodnou společnost ve jménu absolutizované rovnosti a vytvoření umělého nového „šťastného“ jednotného lidstva s globální vládou,“ vysvětluje někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky.

Historie se pak podle něj znovu opakuje. „Všechno tu už jednou bylo, ideologie si sice vyměnily místa, geopolitika ale zůstává. Frontové linie geograficky nebezpečně připomínají situaci před 75 lety. Tak jenom nezapomínejme na riziko dvou front a odboj. Ten se dnes v Evropě aktivizuje více než silně. Doufejme, že se o tom letos přesvědčíme,“ dodává Weigl.

Související

Více souvisejících

Jiří Weigl Institut Václava Klause

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy