Dětská agrese je tématem preventivního programu organizace YMCA

Praha – V nízkoprahovém klubu Dixie v pražských Holešovicích startuje koncem února dvouměsíční program na téma dětské agrese. Preventivní program s názvem Bojovníci v nás pořádá největší mládežnická organizace na světě, YMCA.

Dětská agrese a její zvládnutí je tématem dvouměsíčního preventivního programu v YMCA. Program Bojovníci v nás se bude odehrávat v jednom ze čtyř nízkoprahových zařízení pro děti a mládež, které v České republice provozuje YMCA, v klubu Dixie v pražských Holešovicích.

„Agrese jako reakce na vnější svět je pro každého živého tvora přirozená. Ne každé dítě a ne každý mladý člověk se ji ve své rodině nebo ve škole naučí dobře zvládat. A z toho pak může plynout mnoho problému jak pro něj, tak i pro jeho okolí,“ říká Jiří Horák, koordinátor nízkoprahových zařízení YMCA Praha. 

V rámci programu jsou přichystány debaty pro děti, společné hry, přespání v klubu, víkendový pobyt i další aktivity. Děti budou mít i možnost si zaboxovat pod dohledem profesionálního trenéra.

Nízkoprahové kluby YMCA jsou určeny především pro sociálně či ekonomicky znevýhodněné děti a mladé lidi od šesti do jednadvaceti let. Nabízejí jim pomoc a hledají pro ně alternativu k využití jejich času a také jim poskytují poradenství a sociální servis. Místo bloumání bez cíle po ulicích tak znevýhodnění mohou být užiteční pro společnost.

„Vstup do našich zařízení je otevřen všem, kteří potřebují poradit, a je samozřejmě zdarma. Kluby se zaměřují zejména na děti, kterým mohou pomoci najít pozitivní vzory a lépe trávit jejich volný čas,“ vysvětluje Jiří Horák.

V současné době existují celkem čtyři nízkoprahové kluby YMCA. Vedle holešovického Dixie je to ještě Ymkárium na Jižním městě a další dva kluby ve Voticích a Ústí nad Labem. Každým ročně projde kolem dvou set dětí. Provozovatelé shánějí finance pomocí grantů, dotací a příspěvků státní správy.

„Všude tam, kde nízkoprahové kluby fungují, mají radnice zájem, aby se mládeži, která se dostává do obtížných situací, někdo odborně a systematicky věnoval,“ doplňuje Jiří Horák, který s kolegy organizuje pro děti také výlety, víkendové pobyty a další programy.

Provozovatelé navíc vyrážejí přímo do terénu a hledají děti, které by mohli využít služeb klubů. V zimě je nachází nejčastěji v obchodních centrech. Podle Jiřího Horáka je osloví, vysvětlí, co by pro ně mohli udělat, a nezávazně je pozvou do klubu. V Praze takto pracovníci pokrývají místa jako Opatov, Háje, Roztyly, Chodov, Holešovice, či Letnou.

„Osobně si na klubech YMCA cením otevřeného, přátelského a partnerského přístupu k dětem. Mnohé z nich to nemají v životě vůbec jednoduché a fakt, že s nimi někdo jedná s respektem, s pochopením a reaguje na jejich přání, potřeby nebo i obavy, pro ně často znamená velmi mnoho. Když pak po letech někteří z nich přijdou, aby nám řekly, jak žijí, že se jim daří a mají třeba už i sami vlastní rodinu, je to zase velká odměna a motivace pro nás,“ doplňuje Jiří Horák.

YMCA (Young Men's Christian Association) je nejstarší a největší celosvětovou mládežnickou organizací na světě. Vznikla v roce 1844 v Londýně, kde ji založil mladý obchodní příručí George Williams. V současné době má 58 milionů členů ve 119 zemích světa. V Česku má 25 poboček a kolem tří a půl tisíc členů. Organizace vychází z křesťanských principů vzájemné pomoci, je však otevřená pro všechny lidi bez ohledu na národnost či vyznání. Členové společnosti se mohou zúčastnit vzdělávacích programů, mezinárodních táborů a výměnných pobytů.

Související

Kreslení a barvy v angličtině s americkou dobrovolnicí Julie (foto YMCA)

Česká mateřská centra slaví čtvrtstoletí

Praha – Před 25 lety vzniklo v České republice vůbec první mateřské centrum, které založila největší světová mládežnická organizace YMCA. Na tradici dnes navazuje mateřská Školka YMCA, která ve spolupráci s rodilými mluvčími za řad vysokoškolských studentů nabízí ojedinělý způsob, jak děti už od jejich dvou let seznámit s angličtinou.

Více souvisejících

organizace YMCA společnost děti

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy