To mě vzrušilo, rozjel se Kraus. Už jsem pochopil, proč Sobotka prodal OKD za babku

Praha - Moderátor Jan Kraus se ve svém pořadu tvrdě pustil do poslanců kvůli registru smluv do ČSSD a jejich daňovým plánům. Bavič se netají tím, že současné politické dění se mu ale vůbec nelíbí.

„Trošku mě vzrušilo, že poslanci neschválili veřejný registr mluv, což je takový jednoduchá hračka, která má tím vědomím, že se to zveřejní a můžete se na to podívat – i když proč bychom se na to dívali - ale už to samotné vědomí by mělo tlumit některé roupy při rozkrádání státních rozpočtů nebo veřejných zakázek. Mluvilo se o tom asi tři roky, Rekonstrukce státu to navrhla, politické strany řekly, že to vítají. A teď došlo na hlasování a ČSSD, část ODS a část lidovců hlasovali proti, neprošlo to. Nesnesitelný skandál,“ nešetřil kritikou Kraus.

Ale rozhodně to není jediné politické téma, které ho vytočilo. „A pak je druhá věc – ty daně, jak navrhuje premiér. Oni teď před volbami přijdou s celou kopou fantastických nápadů, jeden z nich je, že se zvednou daně. Já osobně mám pocit, že mám daně 90 procent, ale… nepovažuji se za asociála. Snažím se na daně nemyslet, když je platím a když přijdu do nemocnice, kdy si říkám: ještěže platím daně, mají tady ta zařízení a tak dále. Ale co mě fascinuje je, že uvádí, že máme všichni rovnou daň 15 procent. A ono to vypadá, že všichni platí stejně – i když ze 100 tisíc zaplatíte 15 tisíc a ten, kdo vydělá 10 tisíc, zaplatí 1500. Ale ani to není pravda, jak jsem se dočetl,“ vysvětloval moderátor.

Poukázal na slova odborníků, podle kterých „jsou součástí daní odvody, slevy, solidární příplatek 7 procent pro ty, kteří vydělávají hodně“. „Zkrátka, když to všechno sečteme, tak žádná rovná daň neexistuje, protože slevy a úlevy má každý jiné podle toho, jestli je ženatý, má děti a tak. Čili místo 15 procent je dneska ta nejvyšší daň 32 procent. A to co pan Sobotka navrhuje, jak píšou pánové, kteří tomu na rozdíl ode mě rozumí, by vedla k tomu, že by byla až 39 nebo 43 procent. A on argumentuje tím, že musíme zmenšit nerovnost – ti, co mají hodně, platí málo a ti, co mají málo, by tím pádem mohli mít lepší možnost služeb. Podle těchto parametrů máme nejmenší nerovnost v Evropě, pokud jde o zdaňování. Takže když jsem si tohle přečetl, tak jsem pochopil, proč pan premiér v blahé paměti prodal OKD za babku,“ rýpnul si do premiéra Bohuslava Sobotky Kraus.

Související

Více souvisejících

Jan Kraus registr smluv na internetu Daně

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy