Útok v Rusku? Prý si to Kreml udělal sám. To jsou idiotské nápady, zlobí se Šándor. A pro EZ prozradil, jestli je české metro bezpečné

Praha – Pondělní útok v petrohradském metru má podle kyrgyzské rozvědky na svědomí nejspíše rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím identifikovaný jako Akbardžon Džalilov. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, což je podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostního experta Andora Šándora velmi zvláštní. Útok mohl mít hned několik možných motivů, vysvětluje pro server EuroZprávy.cz.

„Zatím je signifikantní to, že se k tomu činu nepřihlásil Islámský stát. Islámský stát se přitom často hlásil k věcem, které ani neudělal. Možná je to kvůli tomu, že Britové vyloučili, to, že Pákistánec, který provedl útok ve Westminsteru, neměl žádné napojení na IS. Islámský stát se možná proto mohl zdržet prohlášení,“ vysvětluje expert.

Podle něj mohlo jít o tři různé motivy. „Takzvaný domácí terorismus, kdy jedinec vyroste doma a z nějakého důvodu je radikalizován. U toho Kyrgyzstánu není ani problém se Zakavkazskem, takže motiv je neznámý. Mohl to být nějaký pomatenec, který se jen motivoval tím, co zažil, nebo viděl – přece jen tohle není první útok v metru. Pak to může být někdo, kdo se naštval kvůli ruskému angažmá v Sýrii na straně šíitů Bašára Asada. Ty vojenské útoky zabily dost sunnitů v Sýrii - a to je druhá možnost. A třetí je odveta Rusku za Předkavkazsko. Ani tam se ale neukazuje, že by se někdo z republik, se kterými mají Rusové dlouhodobě problémy – jako je Čečna nebo Dagestán – k činu přihlásil. Je velmi obtížné spekulovat a ukazovat na toho, kdo to udělal, ale je zvláštní, že se ani Islámský stát, ani Al-Kaida ani jiní islamisté ze Zakavkazska k tomu činu nepřihlásili. A to může naznačovat, ale také nemusí, že to byl nějaký pomatenec, který se jimi jen inspiroval,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Šándor.

V ruských státních médiích se objevily názory komentátorů, že by mohl mít útok spojitost s nedávnými demonstracemi proti korupci v ruském vedení a že cílem by mohla být destabilizace před prezidentskými volbami. To ale Šándor odmítá. „Já bych na to nevsadil penny. Dokonce jsem slyšel komentář od nějakých chytrých hlav v Česku, že si to udělal Kreml sám. To mi přijde jako idiotské nápady, které nemají hranic. Víte, to, že zavřou Alexeje Navalného na 14 dní kvůli nějaké nepovedené demonstraci, to ještě neznamená, že odpůrci Kremlu sáhnou k tomu, že budou útočit v Petrohradě na metro. Myslím, že tím by se naprosto odřízli, nikdo by jim nedůvěřoval, bylo by to naprosto kontraproduktivní. Já si to nemyslím, mohu se mýlit, ale nevsadil bych si na to,“ přiznává.

Nabízí se také otázka, jak chráněné je české metro a jestli by se něco podobného mohlo stát i v Praze. „Samozřejmě, že vyloučit se to v žádném případě nedá. Musíme se na to dívat v celkovém kontextu bezpečnostní situace v zemi. A když pomineme nějakého pomatence, který jedná bez ohledu na to, jaká je zahraniční politika a podobně, tak v tuto chvíli není žádný zvýšený důvod se domnívat, že by Česko mělo být potrestáno za nějakou aktivitu v zahraničí – ať už vůči muslimům, nebo někomu jinému,“ vysvětluje expert pro náš server.

„Z pohledu technologického řízení metra je metro bezpečné. Z pohledu zabránění útoku nějakého osamělého vlka nebo pomatence ale chráněno není. Je to logické, podobná místa na sto procent ochránit nejde a nejsou v něm ani takové ty normální prvky, které má londýnské nebo newyorské metro – tedy turnikety a podobně. Pokud se někdo rozhodne v pražském metru spáchat teroristický útok obdobný tomu, co jsme viděli včera v Petrohradě, tak mu v žádném případě nelze zabránit,“ dodal Šándor.

Počet obětí pondělního teroristického útoku v petrohradském metru vzrostl na 14. Uvedla to dnes ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. „Můžeme dnes konstatovat smrt 14 lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem," řekla Skvorcovová novinářům podle agentury Interfax. Dodala, že během noci se na místě útoku našly části těl patřící zřejmě čtyřem lidem.

Související

Akbardžon Džalilov, pravděpodobný terorista z Petrohradu

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi nemazlil

Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11 lidí, které shledal vinnými z organizace atentátu v petrohradském metru v dubnu 2017. Při něm ve druhém největším ruském městě zahynulo kromě útočníka 15 lidí a sedm desítek lidí utrpělo zranění. O rozsudku informovala agentura TASS.

Více souvisejících

teroristický útok v petrohradském metru (3.4.2017) Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Terorismus

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 1 hodinou

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 3 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 5 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy