Útok v Rusku? Prý si to Kreml udělal sám. To jsou idiotské nápady, zlobí se Šándor. A pro EZ prozradil, jestli je české metro bezpečné

Praha – Pondělní útok v petrohradském metru má podle kyrgyzské rozvědky na svědomí nejspíše rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím identifikovaný jako Akbardžon Džalilov. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, což je podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostního experta Andora Šándora velmi zvláštní. Útok mohl mít hned několik možných motivů, vysvětluje pro server EuroZprávy.cz.

„Zatím je signifikantní to, že se k tomu činu nepřihlásil Islámský stát. Islámský stát se přitom často hlásil k věcem, které ani neudělal. Možná je to kvůli tomu, že Britové vyloučili, to, že Pákistánec, který provedl útok ve Westminsteru, neměl žádné napojení na IS. Islámský stát se možná proto mohl zdržet prohlášení,“ vysvětluje expert.

Podle něj mohlo jít o tři různé motivy. „Takzvaný domácí terorismus, kdy jedinec vyroste doma a z nějakého důvodu je radikalizován. U toho Kyrgyzstánu není ani problém se Zakavkazskem, takže motiv je neznámý. Mohl to být nějaký pomatenec, který se jen motivoval tím, co zažil, nebo viděl – přece jen tohle není první útok v metru. Pak to může být někdo, kdo se naštval kvůli ruskému angažmá v Sýrii na straně šíitů Bašára Asada. Ty vojenské útoky zabily dost sunnitů v Sýrii - a to je druhá možnost. A třetí je odveta Rusku za Předkavkazsko. Ani tam se ale neukazuje, že by se někdo z republik, se kterými mají Rusové dlouhodobě problémy – jako je Čečna nebo Dagestán – k činu přihlásil. Je velmi obtížné spekulovat a ukazovat na toho, kdo to udělal, ale je zvláštní, že se ani Islámský stát, ani Al-Kaida ani jiní islamisté ze Zakavkazska k tomu činu nepřihlásili. A to může naznačovat, ale také nemusí, že to byl nějaký pomatenec, který se jimi jen inspiroval,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Šándor.

V ruských státních médiích se objevily názory komentátorů, že by mohl mít útok spojitost s nedávnými demonstracemi proti korupci v ruském vedení a že cílem by mohla být destabilizace před prezidentskými volbami. To ale Šándor odmítá. „Já bych na to nevsadil penny. Dokonce jsem slyšel komentář od nějakých chytrých hlav v Česku, že si to udělal Kreml sám. To mi přijde jako idiotské nápady, které nemají hranic. Víte, to, že zavřou Alexeje Navalného na 14 dní kvůli nějaké nepovedené demonstraci, to ještě neznamená, že odpůrci Kremlu sáhnou k tomu, že budou útočit v Petrohradě na metro. Myslím, že tím by se naprosto odřízli, nikdo by jim nedůvěřoval, bylo by to naprosto kontraproduktivní. Já si to nemyslím, mohu se mýlit, ale nevsadil bych si na to,“ přiznává.

Nabízí se také otázka, jak chráněné je české metro a jestli by se něco podobného mohlo stát i v Praze. „Samozřejmě, že vyloučit se to v žádném případě nedá. Musíme se na to dívat v celkovém kontextu bezpečnostní situace v zemi. A když pomineme nějakého pomatence, který jedná bez ohledu na to, jaká je zahraniční politika a podobně, tak v tuto chvíli není žádný zvýšený důvod se domnívat, že by Česko mělo být potrestáno za nějakou aktivitu v zahraničí – ať už vůči muslimům, nebo někomu jinému,“ vysvětluje expert pro náš server.

„Z pohledu technologického řízení metra je metro bezpečné. Z pohledu zabránění útoku nějakého osamělého vlka nebo pomatence ale chráněno není. Je to logické, podobná místa na sto procent ochránit nejde a nejsou v něm ani takové ty normální prvky, které má londýnské nebo newyorské metro – tedy turnikety a podobně. Pokud se někdo rozhodne v pražském metru spáchat teroristický útok obdobný tomu, co jsme viděli včera v Petrohradě, tak mu v žádném případě nelze zabránit,“ dodal Šándor.

Počet obětí pondělního teroristického útoku v petrohradském metru vzrostl na 14. Uvedla to dnes ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. „Můžeme dnes konstatovat smrt 14 lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem," řekla Skvorcovová novinářům podle agentury Interfax. Dodala, že během noci se na místě útoku našly části těl patřící zřejmě čtyřem lidem.

Související

Akbardžon Džalilov, pravděpodobný terorista z Petrohradu

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi nemazlil

Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11 lidí, které shledal vinnými z organizace atentátu v petrohradském metru v dubnu 2017. Při něm ve druhém největším ruském městě zahynulo kromě útočníka 15 lidí a sedm desítek lidí utrpělo zranění. O rozsudku informovala agentura TASS.

Více souvisejících

teroristický útok v petrohradském metru (3.4.2017) Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Terorismus

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy