Jozef Gabčík: Muž, který měl zabít Heydricha. Proč atentát selhal?

HISTORIE – O víkendu uplynulo 105 let od narození jednoho z našich největších hrdinů 2. světové války, Jozefa Gabčíka. Velitel paraskupiny Anthropoid a atentátník na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se narodil 8. dubna 1912 ve slovenské vesnici Poluvsie.

Střípky ze života Jozefa Gabčíka, jednoho z našich největších válečných hrdinů, není lehké poskládat. Nepsal si žádný deník, a dopisy svým známým také nebyly k dohledání. O jeho rodině toho přeci jen něco málo víme. Sám Jozef se narodil ve slovenské vesnici Poluvsie před 105 lety do statkářské rodiny. Pocházel ze čtyř dětí, jeho otec pracoval ve Spojených státech, aby si mohl dovolit vystavět rodinné hospodářství. To bylo dokončeno v roce 1920, všechny děti v jeho chodu pomáhaly.

Mladý Gabčík měl na tehdejší dobu neobvyklé zájmy, kromě fotbalu ho bavilo také boxování a jízda na motorce. V roce 1929 odešel do Čech, kde se vyučil kovářem-zámečníkem. Otec nezastíral mírné zklamání, že z Jozefa nebude mladý zemědělec. Následně Gabčík absolvoval vojenskou službu v Košicích a v Prešově školu poddůstojnickou. Nejprve se stal desátníkem a v roce 1935 četařem.

V továrně málem oslepl, poté se vydal do Polska

Jeho prvním oficiálním zaměstnáním byla práce v žilinské továrně na výrobu chemických látek. Právě tam málem přišel o zrak. Nadýchal se výparů nebezpečného yperitu, naštěstí byl včas ošetřen. Po tomto incidentu se stal vrátným a správcem armádních skladů. 14. března 1939 byl vyhlášen Slovenský štát, čile kolaborující s hitlerovským Německem. Armádní sklad byl obsazen německou armádou, Gabčík následně požádal o dvoutýdenní volno. Zcizil několik zbraní, rozloučil se s rodinou a unikl do Polska.

V Krakově se přihlásil do vznikající československé zahraniční jednotky, kde pravděpodobně potkal Jana Kubiše, pozdějšího kamaráda a spoluúčastníka akce Anthropoid. Na Slovensku po něm mezitím bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Z Polské Gdyně později odplul do Francie, následně se stal členem cizinecké legie v Alžírsku. Krátce na to vypukla druhá světová válka. Na jihu Francie se zorganizovala československá zahraniční armáda a Gabčík se stal součástí jejího 1. pěšího pluku. Po bojích s Němci ve Francii se dostali společně s Kubišem při záchranné akci britské admirality do Velké Británie. Právě tam vznikla 1. československá smíšená brigáda.

Samopal byl nefunkční kvůli vzpříčenému náboji

Gabčík byl v té době vyznamenán francouzským řádem za odvahu a mimořádné bojové zásluhy, v roce 1940 mu Eduard Beneš udělil druhý Československý válečný kříž 1939. Už o rok později se Jozef stal výkonným rotmistrem 3. roty prvního pěšího praporu. Následně byl přidělen k připravované akci s názvem Anthropoid. Mělo jít o zneškodnění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Původně měl být v této operaci partnerem Gabčíka Karel Svoboda, ten se ale zranil a na návrh Gabčíka byl nahrazen právě Janem Kubišem. Po náročném výcviku, který je měl učinit agenty-parašutisty, oba dva sepsali poslední vůli.

Ke konci prosince roku 1942 byli vysazeni u obce Nehvizdy nedaleko Prahy. Gabčík si při přistání vykloubil palec, později byl ošetřen. V období příprav, které zahrnovaly častou změnu jmen a jednotlivých úkrytů se Jozef seznámil s Annou Malinovou, u níž našel úkryt i po uskutečnění atentátu. Jozef Gabčík původně prosazoval Heydrichovo odstranění v jeho domě, v Panenských Břežanech. To bylo kvůli zintenzivnění jeho ochranky zamítnuto. Heydrich tak měl být odstraněn v pražské Libni při svém pravidelném průjezdu. Již víme, že Heydricha nakonec usmrtily střepiny z vybuchlého granátu, který hodil na projíždějící vůz Kubiš. Stalo se tak 27. května 1942.

Dlouho se však řešila otázka nefunkčního samopalu, kterým se snažil Gabčík Heydricha „dorazit“. Nedávno se na základě bádání v Archivu bezpečnostních složek celá věc objasnila. Gabčík nevystřelil, protože samopal Sten Gun měl v nábojové komoře vzpříčený náboj. Sám Gabčík prý událost těžce nesl, dlouho se spekulovalo o jeho osobním selhání či o právě projíždějící tramvaji, která byla plně obsazená a bránila střelci ve střelbě.

Hlava Gabčíka měla být vystavena v muzeu

Jak již bylo řečeno, po atentátu chvíli bydlel u Anny Malinové, následně se od 1. června ukrýval společně s dalšími parašutisty a Janem Kubišem v katedrálním chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Po zradě jednoho z výsadkářů, Karla Čurdy, bylo místo úkrytu prozrazeno Gestapu. Němci po střelbě v chrámu nalezli osm těl. Čtyři z osmi parašutistů spáchali sebevraždu. Jedním z nich byl i Jozef Gabčík, který svůj život ukončil střelbou do pravého spánku.

Zajímavostí je, že původně Němci počítali s uchováním hlav Gabčíka a Kubiše pro účel vystavení v právě připravovaném německém kriminalistickém muzeu.

Odkaz Jozefa Gabčíka je patrný do dnešních dnů. Například na jihu Slovenska byla po hrdinovi pojmenována původní obec Beš, dnes obec Gabčíkovo. Stejný název nese i vodní přehrada Gabčíkovo, jedno z největších vodních děl Střední Evropy. Po válce se portrét Gabčíka objevil také na poštovních známkách.

V roce 1968 byl vyznamenán in memoriam hvězdou I. třídy československého vojenského řádu Bílého lva „Za vítězství“. Před dvěma lety ho současný slovenský prezident Andrej Kiska povýšil do hodnosti brigádního generála in memoriam.

Související

Jan Kubiš (vlevo) a Josef Gabčík (vpravo)

Česko si dnes připomíná hrdinský čin parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha

Lidé si dnes v Praze u památníku Anthropoid připomněli 81. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Česká republika si výročí připomíná jako významný den s označením Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, Parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Akce k výročí se konaly i na dalších místech České republiky.

Více souvisejících

Jozef Gabčík Jan Kubiš Reinhard Heydrich - Andrej Kiska

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy