Asad by musel být dokonalý idiot, kdyby nařídil plynový útok. Trumpovi šlo o něco jiného, zní z Česka

Praha – Spojené státy ostřelování základny u syrského Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která podle Washingtonu provedla 4. dubna chemický útok na syrské město Chán Šajchún. Při něm zemřelo na otravu toxickým plynem přes osmdesát lidí. Někteří ale této verzi stále nevěří a domnívají se, že by syrský režim šel sám proti sobě, kdyby chemický útok podnikl.

Damašek obvinění z chemického útoku od samého počátku popírá a tvrdí, že nepoužil plyn, ale že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů. Na jeho stranu se přiklonilo také Rusko. A i v České republice má tato teorie své příznivce.

„Je naprosto jasné, že syrský prezident Asad by musel být dokonalý idiot, kdyby nařídil onen plynový útok. A to za situace, kdy v občanské válce pomalu vítězí, ba dokonce těsně poté, co se Spojené státy vyjádřily, že jejich prioritou již není jeho odstranění. Asad je dozajista všechno možné (a ze všeho nejvíc – stejně jako jeho papínek – diktátor), ale idiot to není. Co se to tedy v Sýrii aktuálně odehrává?“ ptá se v komentáři na svých stránkách český hudebník, glosátor politického dění a předseda Alternativy pro Českou republiku Petr Štěpánek.

Podle jeho názoru jde o klasickou operaci pod falešnou vlajkou. „Není to poprvé. Záminkou k napadení Iráku byly Saddámovy (ne)nalezené zbraně hromadného ničení, záminkou k repete studené války a protiruským sankcím letadlo (ne)sestřelené „proruskými separatisty“. Že se žádné zbraně hromadného ničení nenašly? Že nikdo žádný nezpochybnitelný důkaz o sestřelení letadla nepředložil? To je přece vedlejší. Záminka splnila svůj účel,“ uvádí s tím, že se vždy najdou zástupy „politických a mediálních nadšenců i prosťáčků, které tuto verzi budou papouškovat“. A proč tedy podle něj přišel raketový útok USA na syrskou základnu a proč změna Trumpovy rétoriky vůči Asadovi? „Musíme zůstat ve Spojených státech. Trump k efektivnímu vládnutí potřebuje parlamentní většinu. Má ji? Nemá. Při hlasování o zrušení Obamacare dostal košem. Od koho? Kdyby jen od demokratů. Také od části svých vlastních republikánských kongresmanů. Za krkem mu také sedí antiruská a antiputinovská lobby na čele se senátorem McCainem. Jak z toho ven? Je třeba upustit páru z kotle. Udělat vstřícný krok nejen vůči své vnitrostranické opozici. Americký prezident je sice mocný muž, ale není to diktátor. Musí brát ohledy na své okolí i na politickou a společenskou atmosféru ve své zemi,“ myslí si Štěpánek. Proto podle něj americký prezident prostě upustil páru z kotle. „Pod falešnou záminkou. Politických a mediálních nadšenců i prosťáčků, do omrzení papouškujících „false flag“ verzi, se opět najde dostatek. A výsledek? Trumpa najednou chválí i jeho nejzatvrzelejší odpůrci,“ shrnuje.

„A jak se to celé možná odehrálo? Moc vtipně to na facebooku shrnul přítel Igor Hrazdil:  V Kremlu zvoní telefon: „Zděs Putin...“ „Tady Donald. Vladimíre, doma už to mám skoro neudržitelný. Všichni po mně jdou. Nejvíc ti pitomci z Pentagonu, co potřebují zase vystřílet nějakou munici, aby mohli nakoupit další a měli prémie. Tak jsem jim musel podepsat, aby si mohli zastřílet v Sýrii. Jinde není kde! Severní Korea neprojde, to by nám Čína udělala pěknej bordel. Irák je málo, tam už také není moc cílů. Prosím tě, ráno po 2. hodině odpálí asi 60 tomahawků ze Středozemního moře na tu syrskou základnu, jak ji používáte také. Takže se stáhněte i se Syřanama a nechte tam nějaký šrot, aby bylo vidět alespoň něco. A nějakou starou munici, ať to má efekt, jo? Fakt - nezlob se, ale musím. Jinak ta schůzka pozítří platí, jo?“ „Da, Donald. Charašo. Vsjo charašo...“ cituje Štěpánek jeden z názorů. Ve skutečnosti to podle něj takhle jednoduché není. „Ale dělat okamžité závěry, že Trump obrátil a opustil své předvolební sliby, je omyl. Šachová partie se nehraje na dva tahy. A ať už se hraje s černými nebo bílými, král kolem sebe potřebuje další figury. Sám nezmůže nic. Ani Trump. Navíc. V Sýrii se vyhrát nedá. Stačí remíza. Obama zpackal, na co sáhnul. Teď jsme ve střední hře. Je třeba posílit postavení. Důležitá bude koncovka. A tu sehrají Trump a Putin,“ dodává glosátor.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Petr Štěpánek (ODS) Bašár Asad Donald Trump

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy