Asad by musel být dokonalý idiot, kdyby nařídil plynový útok. Trumpovi šlo o něco jiného, zní z Česka

Praha – Spojené státy ostřelování základny u syrského Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která podle Washingtonu provedla 4. dubna chemický útok na syrské město Chán Šajchún. Při něm zemřelo na otravu toxickým plynem přes osmdesát lidí. Někteří ale této verzi stále nevěří a domnívají se, že by syrský režim šel sám proti sobě, kdyby chemický útok podnikl.

Damašek obvinění z chemického útoku od samého počátku popírá a tvrdí, že nepoužil plyn, ale že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů. Na jeho stranu se přiklonilo také Rusko. A i v České republice má tato teorie své příznivce.

„Je naprosto jasné, že syrský prezident Asad by musel být dokonalý idiot, kdyby nařídil onen plynový útok. A to za situace, kdy v občanské válce pomalu vítězí, ba dokonce těsně poté, co se Spojené státy vyjádřily, že jejich prioritou již není jeho odstranění. Asad je dozajista všechno možné (a ze všeho nejvíc – stejně jako jeho papínek – diktátor), ale idiot to není. Co se to tedy v Sýrii aktuálně odehrává?“ ptá se v komentáři na svých stránkách český hudebník, glosátor politického dění a předseda Alternativy pro Českou republiku Petr Štěpánek.

Podle jeho názoru jde o klasickou operaci pod falešnou vlajkou. „Není to poprvé. Záminkou k napadení Iráku byly Saddámovy (ne)nalezené zbraně hromadného ničení, záminkou k repete studené války a protiruským sankcím letadlo (ne)sestřelené „proruskými separatisty“. Že se žádné zbraně hromadného ničení nenašly? Že nikdo žádný nezpochybnitelný důkaz o sestřelení letadla nepředložil? To je přece vedlejší. Záminka splnila svůj účel,“ uvádí s tím, že se vždy najdou zástupy „politických a mediálních nadšenců i prosťáčků, které tuto verzi budou papouškovat“. A proč tedy podle něj přišel raketový útok USA na syrskou základnu a proč změna Trumpovy rétoriky vůči Asadovi? „Musíme zůstat ve Spojených státech. Trump k efektivnímu vládnutí potřebuje parlamentní většinu. Má ji? Nemá. Při hlasování o zrušení Obamacare dostal košem. Od koho? Kdyby jen od demokratů. Také od části svých vlastních republikánských kongresmanů. Za krkem mu také sedí antiruská a antiputinovská lobby na čele se senátorem McCainem. Jak z toho ven? Je třeba upustit páru z kotle. Udělat vstřícný krok nejen vůči své vnitrostranické opozici. Americký prezident je sice mocný muž, ale není to diktátor. Musí brát ohledy na své okolí i na politickou a společenskou atmosféru ve své zemi,“ myslí si Štěpánek. Proto podle něj americký prezident prostě upustil páru z kotle. „Pod falešnou záminkou. Politických a mediálních nadšenců i prosťáčků, do omrzení papouškujících „false flag“ verzi, se opět najde dostatek. A výsledek? Trumpa najednou chválí i jeho nejzatvrzelejší odpůrci,“ shrnuje.

„A jak se to celé možná odehrálo? Moc vtipně to na facebooku shrnul přítel Igor Hrazdil:  V Kremlu zvoní telefon: „Zděs Putin...“ „Tady Donald. Vladimíre, doma už to mám skoro neudržitelný. Všichni po mně jdou. Nejvíc ti pitomci z Pentagonu, co potřebují zase vystřílet nějakou munici, aby mohli nakoupit další a měli prémie. Tak jsem jim musel podepsat, aby si mohli zastřílet v Sýrii. Jinde není kde! Severní Korea neprojde, to by nám Čína udělala pěknej bordel. Irák je málo, tam už také není moc cílů. Prosím tě, ráno po 2. hodině odpálí asi 60 tomahawků ze Středozemního moře na tu syrskou základnu, jak ji používáte také. Takže se stáhněte i se Syřanama a nechte tam nějaký šrot, aby bylo vidět alespoň něco. A nějakou starou munici, ať to má efekt, jo? Fakt - nezlob se, ale musím. Jinak ta schůzka pozítří platí, jo?“ „Da, Donald. Charašo. Vsjo charašo...“ cituje Štěpánek jeden z názorů. Ve skutečnosti to podle něj takhle jednoduché není. „Ale dělat okamžité závěry, že Trump obrátil a opustil své předvolební sliby, je omyl. Šachová partie se nehraje na dva tahy. A ať už se hraje s černými nebo bílými, král kolem sebe potřebuje další figury. Sám nezmůže nic. Ani Trump. Navíc. V Sýrii se vyhrát nedá. Stačí remíza. Obama zpackal, na co sáhnul. Teď jsme ve střední hře. Je třeba posílit postavení. Důležitá bude koncovka. A tu sehrají Trump a Putin,“ dodává glosátor.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Petr Štěpánek (ODS) Bašár Asad Donald Trump

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 56 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy