Nebojujme s digitalizací klacky a šiškami, vybízí ekonom

Praha – Ekonom Tomáš Sedláček vidí v současném světě boj mezi minulostí a současností. Minulost pro něj reprezentuje nacionalismus, současnost technický pokrok a globalizaci. Nechápe například, jak může největší světová mocnost současnosti stavět kolem svých hranic zeď, která ani před stovkami let neochránila Čínu. Zamýšlí se nad tím ve svém komentáři na serveru iHned.cz.

Podle Sedláčka se sice svět propojuje internetem, vzdálenost se moderním věkem smršťuje, nicméně i v takové situaci se největší světová velmoc, Spojené státy, chystá stavět na svých hranicích zeď, kterou ekonom přirovnává k Velké čínské zdi, jež před stovkami let Čínu neochránila. Sedláček to vnímá jako jakýsi návrat do minulosti, „boj s démony minulosti“. Reálnou výzvou prý pro Američany není nějaká zeď, ale postupující digitalizace. A na ní není adekvátní odpovědí nacionalismus.

Dopravní taxi služba Uber je pro Sedláčka dalším příkladem, kdy proti digitalizaci bojujeme nesmyslně jeho zrušením, například aktuálně v Brně. Podle Sedláčka přitom Uber představuje jen zlomek toho, co má digitalizace „v rukávu“. „Chytrý taxikář by se tedy neměl obávat Uberu, ale například autonomních aut. Proti těmto autům na druhou, "aut aut", automatickým autům, totiž coby taxikář obranu nemá. A co s nimi, mu neporadí žádná rada, ani filozofů, ani vědců, ani futurologů,“ píše Sedláček.

Sedláček do budoucna očekává prosazení institutu tzv. garantovaného globálního příjmu. To nastane v momentě, kdy za lidi budou pracovat automatizované stroje. Sedláček neví, kdo by měl být vlastníkem této umělé inteligence a připouští, že mezi vědci se objevuje názor, že takto pokročilým technologickým vývojem „vyvoláme démona, proti němuž démoni i pekla minulosti byli pohádkami pro děti?“ Otázku podle Sedláčka bude řešit mladší generace. Někde se však už otázky chopili politici, připouští ekonom.

„ A tak se nemalá část Američanů bláhově uklidňuje tím, že kolem nich vyroste zeď, která prý vyřeší jejich problémy. Normální, materiální, betonová, tvrdá, klasická neprodyšná zeď,“ píše. Zeď je dle Sedláčka jednoduchým a srozumitelným nástrojem, který nepotřebuje složitý akademický slovník. Lidé však hledají problém tam, kde není.

„Bojovat s digitalizací pomocí nacionalismu je podobné jako vyrazit proti stíhačkám a tankům se šiškami a klacíky,“ domnívá se Sedláček. Příklad démona minulosti svázaného s nacionalismem vidí i v českém prostředí. Jsou jím tzv. Benešovy dekrety. „Strach v lahvi, která se otevírá vždy, když vše ostatní zklame. Je to ten stejný strach, že nám cizáci něco vezmou,“ míní ekonom.

Reálně řešeným problémem by však měla být digitalizace, která vezme obživu během několika let stamilionům řidičů po celé planetě. „Ta sám digitalizace, kterou si dnes hřejeme na prsou a po kapsách,“ uzavírá úvahu Sedláček.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika digitalizace Uber USA (Spojené státy americké) Donald Trump Tomáš Sedláček

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 46 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 8 hodinami

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy