Víte, kde si dávají Pražáci „rande“?

Praha - Dát si rande „u Koně“ neboli „pod ocasem“, je pražská tradice stará desítky let. Zjišťovali jsme, jestli obstojí i v současné době.

Nejoblíbenějším setkávacím místem v Praze je v současnosti náměstí Republiky (18,8 %). Západnímu břehu Vltavy pak dominuje Anděl (14,1 %). V letní sezóně a mezi mladými lidmi má značnou popularitu náplavka na Rašínově nábřeží (11,7 %). Tři z deseti Pražanů však stále volí jako nejlepší místo k setkání Václavské náměstí (31,5 %), a to zejména kvůli dobré dostupnosti metrem a velkému množství služeb na dosah. Václavské náměstí má v první desítce hned tři zástupce – tradiční místo u jezdecké sochy svatého Václava, na Můstku a na nároží Vodičkovy a Jindřišské ulice. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který si zadalo Sdružení Nového města pražského.

„Praha se rozvíjí a hezkých míst k setkání přibývá. Nicméně se potvrdilo, že Václavák je klasika. Bez ohledu na věk či počasí, mnoho lidí si sraz nebo rande dává právě tady - pod ocasem, dole na Zlatém kříži nebo u tramvaje. Ačkoliv v centru Prahy, na Václaváku se stále pohybuje plno Čechů,“ říká Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.

Kromě již zmíněných míst má silnou pozici také oblast Vinohrad (6 %), kde v posledních letech vyrostlo velké množství oblíbených barů a restaurací. Klíčovými místy, kde se lidé v této části města rádi setkávají, jsou náměstí Míru, náměstí Jiřího z Poděbrad a Flora.

Podobný trend lze vysledovat také v Karlíně (5,6 %) a na Letné (3,5 %). Oblast kolem metra Křižíkova či Letenského zámečku rovněž patří k oblíbeným místům setkání.

Naopak trochu za očekáváním zůstalo například Staroměstské náměstí (1,7 %). Lidé jej hojně navštěvují například během tradičních vánočních trhů, ale v celkovém hodnocení uzavírá první desítku.

Hlavní roli hraje doprava, dostupnost služeb a bezpečnost

Průzkum dále zjišťoval, jaké faktory mají největší vliv na výběr místa, kde se setkat.

Václavskému náměstí nejvíc nahrává skvělá dopravní dostupnost pomocí metra i tramvají (36,4 %) a také velké množství obchodů (16,9 %), restaurací a služeb (17,1 %) v pěší vzdálenosti. Svoji roli ale hraje i tradice (14,2 %).

Rozhodujícím negativním faktorem je pouliční kriminalita, celkový pocit bezpečí (26,9 %). „Václavské náměstí je mnohem bezpečnější místo, než jakou má pověst nebo jak si lidé obvykle myslí. Policie se na tuto lokalitu zaměřila víc a kriminalita tu v posledních letech výrazně klesá,“ říká Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového města pražského. To potvrzují i policejní statistiky. Počet zjištěných trestných činů v této oblasti poklesl v posledních pěti letech téměř o 35 %.

Také koncentrace většího množství lidí, především turistů či cizinců, je důvodem, který negativně ovlivňuje volbu místa, kde si dát rande (22 %). To se odrazilo na oblíbenosti míst na tradičních turistických trasách jako je Staroměstské náměstí nebo Můstek.

Nezanedbatelnou roli hraje také dostupnost autem a možnost parkování (21,1 %). Osobní auta jsou vedle MHD klíčovým dopravním prostředkem Pražanů. Tento faktor tak hraje do karet lokalitám, kde jsou k dispozici podzemní garáže (Palladium, Anděl, Flora) nebo kde nejsou zavedené modré zóny (například Podolí).

Petřín je out

Na základě získaných dat lze konstatovat, že Praha podstatně víc žije na pravém břehu Vltavy, 78 % Pražanů plánuje své schůzky častěji v této části města.

Výpravy milenců na Petřín zůstávají spíše jen legendou. Na tuto lokalitu si vzpomnělo méně než 0,5 % respondentů, a to zejména v souvislosti s oslavami 1. máje.

O Sdružení Nového Města pražského (SNMP)

Sdružení Nového Města pražského vzniklo před 12 lety. Vyvíjí aktivity směřující ke kultivaci a rozvoji Václavského náměstí jako klíčového veřejného prostoru naší země. Pečuje o něj a zároveň vyvíjí tlak na orgány státní správy a samosprávy, aby o něj pečovaly též. Členové sdružení chtějí, aby Václavské náměstí bylo místem, kde obyvatelé i návštěvníci Prahy rádi tráví svůj čas a na které můžeme být všichni hrdí. Místo inspirující a důstojné.

Členy sdružení jsou převážně právnické osoby podnikající přímo na Václavském náměstí nebo v jeho blízkosti (významné firmy, banky, hotely, restaurace, obchody či majitelé zdejších paláců), a fyzické osoby, převážně residenti bydlící na Václavském náměstí a v jeho okolí. Členem se mohou stát fyzické a právnické osoby, které mají sídlo či provozovnu na Praze 1, podnikají zde nebo mají zájem se aktivně podílet na rozvoji centra města v rámci občanské společnosti.

Sdružení mimo jiné pořádá výstavy a přednášky o historii a vývoji Václavského náměstí, organizuje fotosoutěž Dvě tváře Prahy. Spolu s MČ Praha 1 spolupořádá Velikonoční a Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí.

Související

Covid-19, ilustrační foto

Videorandění během pandemie covid-19 prudce vzrostlo

Pro svobodné lidi znamenal nástup celosvětové pandemie covid-19 novou výzvu. Restaurace i bary byly uzavřeny, úřady po celém světě vydávaly varování před kontaktem s cizími lidmi, protože by mohli představovat riziko přenosu a někde dokonce vyhlásili sankce, pokud opustíte svůj dům. A i přes to lidé zůstali otevření novým známostem, ale pomocí moderních technologií.

Více souvisejících

rande Lidé Praha

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 11 minutami

před 29 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy