Češi pátí nejlepší? V udržitelném rozvoji je lepší jen Skandinávie

Praha - Lepší než Češi už jsou jen čtyři skandinávské země. Česká republika totiž skončila pátá co do naplňování cílů udržitelného rozvoje. Ze stovky bodů získala 81,9. Vyplývá to ze zprávy o globální odpovědnosti a hodnocení cílů udržitelného rozvoje (Index SDG) pro rok 2017. Česko nejlépe potírá chudobu.

V čele letošního žebříčku je Švédsko s 85,6 bodu. Následuje Dánsko, Finsko a Norsko. Pátá příčka připadla Česku, které má 81,9 bodu. V první desítce je pak ještě Německo, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko a Francie. V první třicítce se umístily i zbývající tři země Visegrádu - Slovensko skončilo 23. s 76,9 bodu, Polsko 27. s 75,8 bodu a Maďarsko osmnácté se 78 body. USA obsadily 42. pozici, Rusko pak 62. a Čína 71.

Česko je na tom nejlépe v potírání chudoby. Sledovaná kritéria splňovalo z 99,7 procenta. Nejhůř se mu naopak dařilo v prosazování inovací a zajišťování infrastruktury a také ve vytváření partnerství k dosažení cílů, tyto úkoly republika naplňovala jen ze tří pětin.

Slabiny má Česko mimo jiné ve velkém výskytu obezity, propasti ve výdělcích mužů a žen, malém počtu žádostí o patenty, množství vyprodukovaných odpadků či emisí na obyvatele. Špatné hodnocení má také za neplnění závazků při poskytování finanční pomoci na rozvoj chudých zemí. Body země naopak sbírá za nízkou úmrtnost novorozenců, dlouhou dobu dožití, ekonomický růst či malou nezaměstnanost.

Členské státy OSN přijaly v roce 2015 cíle udržitelného rozvoje, a to v Agendě 2030. Tento program se zaměřuje na 17 oblastí. Patří mezi ně vymýcení chudoby, zajištění kvalitního vzdělání, dobré zdravotní péče, čisté vody, ekonomického růstu, důstojných pracovních podmínek či rovnosti mužů a žen. Součástí je i odpovědná spotřeba a využívání čisté energie.

Související

Ilustrační foto

Rozvojová pomoc poskytovaná Českem loni stoupla na sedm miliard

Česko loni poskytlo oficiální rozvojovou pomoc v celkové výši 7,019 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 400 milionů více. V poměru k takzvanému hrubému národnímu důchodu (HND) ale zůstala pomoc na úrovni 0,13 procenta. Vláda přitom ve strategickém rámci chce do roku 2030 zvýšit podíl oficiální rozvojové pomoci na HND na 0,33 procenta.

Více souvisejících

Česká rozvojová agentura Ekonomika hospodaření

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy