Kryptozoologie: Tajemný obor, který hraničí s pseudovědou

Kryptozoologie je přinejmenším kontroverzní obor. Zabývá se hledáním a popisováním tvorů, pro jejichž existenci neexistují nezvratné důkazy. Pro někoho pseudověda, pro někoho otázka víry v nadpřirozeno. Serveru EuroZprávy.cz odpovídali kryptozoolog, zoolog a šéf klubu skeptiků Sysifos. A shodli se, že situace není černobílá. Někdo totiž honí víly a Yettiho, jiný dělá seriózní práci a rozšiřuje obzory biologie a zoologie za hranice běžného poznání.

Co je to ta kryptozoologie

Věda mimo vědy. „Jde o vědu, která se zabývá dosud vědecky nedoloženými tvory,“ definoval pro náš server nadšenec a tvůrce blogu o kryptozoologii Martin Mihula. Jako nejznámější případy kryptidů (tvorové, které kryptozoologie zkoumá - pozn. red.) uvedl Yettiho či legendární příšeru z jezera Loch Ness. „Do kryptozoologie můžeme zařadit také mnohem extrémnější případy, např. víly nebo jednorožce, a zároveň realističtější případy, jako jsou mořští hadi nebo údajně přežívající zástupci oficiálně vyhynulého vakovlka tasmánského,“ popsal Mihula.

A kryptozoologii plně nezavrhuje ani spolek, který si udělal jméno na skepticismu.„Pod kryptozoologií se vážně může skrývat cokoliv. Od zcela fantaskní honby za mýtickými stvořeními, která nikdy neexistovala a existovat vlastně ani nemohla, po zcela seriozní hledání zvířat považovaných za vyhynulé, jako jsou třeba Vakovlk tasmánský nebo Dronte mauricijský,“ ujasnil pro EuroZprávy.cz postoj klubu skeptiků Sysifos jeho předseda Leoš Kyša. 

Dvojí tvář oboru popisuje i zoolog z Akademie věd Karel Janko. „Náplň tohoto 'oboru' se dá brát jako honba za senzacemi - třeba obsedantní hledání Lochnessky a podobných nesmyslů. Na druhou stranu to může být vážně míněný výhled za hranice běžného uvažovacího rámce biologa,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz rozdíl Janko.

Kdo nehledá víly, něco najde

„Stvoření jako víly, pegasové a trojhlaví psi popírají veškeré biologické zákony a jejich zastánci vrhají na celý obor špatné světlo,“ postěžoval si kryptozoolog Mihula. Přitom je podle něj možné se zabývat seriózním hledáním, které může mít i velký úspěch. Jako příklad za všechny uvádí latimérii podivnou, která měla být už 70 milionů let vyhynulá, ale v roce 1938 se ji podařilo objevit. Dále pak podle něj do podobné kategorie spadají tvorové jako krakatice obrovská nebo žirafa okapi.

Na latimérii si vzpomněl i Leoš Kyša: „Taková Latimérie podivná byla také považována za 70 milionů let vyhynulý druh, tak proč by třeba někdo nemohl nějakého podobného tvora objevit?“ ptá se skeptik. A zoolog přitakává. „Kdo by si před sto lety myslel, že můžeme najít něco, jako latimérii. Kdo by si před lety vsadil na to, že tělo savců a jejich rozmnožování funguje díky genům, které jsme kdysi dávno ukradli viru,“ uvedl příklady zoolog Janko.

Má to tedy vůbec smysl?

„Jistě, je v tom spíš víc dobrodružství a snílkovství, než poctivá věda, ale kdo z nás by nefandil dobrodruhům, kteří hledají v horách sněžného muže nebo v bažinách vyhynulé tvory,“ přiznal skeptik. Vzápětí však nezapomněl upozornit, že i dobrodruhové se musí snažit a hledat poctivé důkazy, místo planého bájení a vymýšlení. „To už je, samozřejmě, poněkud jiný příběh,“ dokončil úvahu Kyša.

Za kolegy z podivného odvětví se postavil i zoolog. „Pokud hledáme nějakou obrovskou formu života, tak nás překvapení už mnoho nečeká,“ upozornil Janko. Ovšem jen aby vzápětí dodal, že před pár lety byl popsán nový druh velryby či několika set tunová houba. „A pokud se koukneme pod mikroskop, zjistíme, že to co známe je ubohý zlomeček reality,“ je přesvědčený Janko. 

Zoolog dále vysvětlil, že popisování nových druhů dnes už není ani tak o nalezení úplně nového zvířete, ale spíše o rozlišení toho, co jsme dříve neviděli. To ukázal na příkladu objevení jednoho druhu kosatky, který dříve nebyl rozlišen pro svou podobnost s ostatními. Na druhou stranu projevil Janko nedůvěru například k existenci Yettiho.

„Aby Yetti existoval a nebyl to vzácný hermafrodit jak to popisoval Jára Cimrman, potřeboval by populaci v určité velikosti a hustotě. Jaká je šance, že by tak velký organismus žil bez povšimnutí někde, kam jezdí mraky turistů,“ vyvrátil mýtus o existenci jednoho z nejznámějších kryptidů zoolog. Zároveň však dodal, že mystika a symbolika kolem legendárních bytostí je zajímavá. 

Pro kryptozoologa to smysl má

„Nejvíce jsem se kryptozoologii věnoval už v sedmé třídě základní školy. Přečetl jsem skoro vše, co se dalo v našem jazyce sehnat. Představoval jsem si, jaké by to bylo, kdyby opravdu ještě někde v afrických pralesích pobíhali dinosauři a někde v oceánských hlubinách by žily krakatice veliké jako nejvyšší mrakodrapy světa,“ popsal romantiku oboru Mihula.

Mezi jeho nejoblíbenější zvířata patří ta nejnebezpečnější a nejbizarnější. Jmenoval například obřího červa olgoj chorchoj nebo světoznámou chupacabru. Z kritiky některých lidí si nic nedělá. „Já osobně jsem vždycky bral kryptozoologii jako svým způsobem seriózní vědní obor, takže každého kryptida jsem bral s určitou rezervou a vnímal jsem názory ostatních,“ vysvětlil kryptozoolog s tím, že většinu svých názorů vkládal na svůj blog, kde je na každém čtenáři, jak si informace přebere.

Sám poté přiznal, že čím více se člověk zabývá doloženými tvory, tím více mu přijdou ti nenalezení méně reální. „I já jsem v posledních několika letech svůj zájem přesměroval na skutečné živočichy, mezi kterými je 'bizárů' také mnoho,“ uzavřel Mihula.

Související

Mýtický olgoj chorchoj

Olgoj chorchoj: Existuje legendární pán netvorů?

Frank Herbert, autor proslulého románu Duna, možná nevymyslel všechno sám. Červi v jeho díle se stali slavnými a přitom možná sami pocházejí z ještě slavnější předlohy. Mongolské nestvůry, které sice nikdy nikdo neviděl, ale o to víc se jich místní bojí. Ne nadarmo se jim také přezdívá "červ smrti".

Více souvisejících

kryptozoologie věda biologie Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) Loch Ness

Aktuálně se děje

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

včera

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval účastníky páteční vojenské přehlídky v Moskvě. Kyjev podle jeho slov nedokáže zajistit jejich bezpečnost. Moskva reagovala slovy mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Dmitrij Peskov řekl, že přehlídka proběhne podle plánu. 

Aktualizováno včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu

Meteorologové avizovali možné úpravy platné výstrahy před sobotními bouřkami a jednu před polednem opravdu provedli. Konkrétně zrušili varování pro Českomoravskou vrchovinu a části Pardubického a Královéhradeckého kraje. Poupravili také časovou platnost výstrahy. 

včera

včera

Roman Červenka

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna

Jen pár dní po konci ročníku tuzemské hokejové extraligy povolal kouč národního týmu Radim Rulík do reprezentace hned pět účastníků extraligového finále mezi Pardubicemi a Brnem. Zatímco z východočeského klubu zamířila do Brna, kde se momentálně koná generálka na světový šampionát v podobě Českých hokejových her, čtveřice Roman Červenka, Libor Hájek, Jáchym Kondelík a Lukáš Sedlák, z mistrovského Brna dostal pozvánku Jakub Flek.

včera

Ruský útok na Charkov si vyžádal desítky zraněných. (3.5.2025)

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence

Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany. 

včera

včera

včera

2. května 2025 21:05

2. května 2025 20:06

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

2. května 2025 18:41

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy