K průzkumům přihlíží zhruba dvě pětiny voličů. Které bývají nejpřesnější?

Praha - Podle sociologa Jana Hartla se předvolební průzkumy v Česku shodují v základních tendencích a trendech, odlišné dílčí výsledky přinášejí různé typy a techniky výzkumu. Před minulými sněmovními volbami před čtyřmi lety stanovily nejpřesněji pořadí stran v dolní komoře agentury TNS Aisa a STEM.

Při svém rozhodování k průzkumům přihlíží v různé míře zhruba dvě pětiny lidí, uvedl dnes na dotaz ČTK Hartl, který je zakladatelem a předsedou správní rady společnosti STEM. „Podíl lidí, kteří by se vysloveně řídili výzkumy, je velice malý. Celkově podíl lidí, kteří nějakou měrou k volebním výzkumům přihlížejí, podle jejich vlastní výpovědi činí něco kolem 40 procent," uvedl.

Připomněl, že zákon zakazuje tři dny před volbami zveřejňovat průzkumy, zatímco na různé „tipovačky" či předvolební kampaň se tento zákaz nevztahuje. Mnoho voličů se přitom podle něj rozhoduje povrchně na poslední chvíli, a snadno tak podléhá cíleným emocím v závěru volební kampaně.

I proto podle něj existují rozdíly mezi výsledky voleb a průzkumů, které nemohou s určitostí předvídat, kdo nakonec k volbám přijde, upozornil Hartl. Například podle zářijového průzkumu agentury Median byla více než polovina pravděpodobných voličů stále nerozhodnuta, zda a koho bude volit.

Vliv na výsledky průzkumu má také to, zda respondenti odpovídají na otevřenou či uzavřenou otázku, tedy zda mají uvést stranu podle svého výběru, nebo ji vybrat z připraveného seznamu, což byl případ posledního průzkumu CVVM.

„Různé typy výzkumů, prováděné různými technikami a různou metodikou, přinášejí pochopitelně odlišné výsledky. V základních tendencích, trendech, ve věcných závěrech - a třeba ne v dílčích číslech - se výzkumy až překvapivě shodují," poznamenal Hartl. „Průzkum určuje agendu, kdo je relevantní strana a kdo ne," uvedl také zakladatel serveru KohoVolit.eu Michal Škop.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Více souvisejících

průzkumy volby 2017 Volební preference volební kampaň Volby

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní

Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy