Drsná slova o kontroverzní hře a Slušných lidech: Kristus je jim úplně ukradený. Chtějí, abychom drželi hubu

Praha/Brno - Kauza divadelní hry Naše násilí a vaše násilí dál vyvolává velmi ostré reakce. Mezi ty, kteří protest skupiny "Slušní lidé" odsoudili, patří například bývalý ministr Ivan Pilip nebo novinář Jan Moláček.

Velmi důrazně se ke kauze vyjádřil například exministr financí a školství Ivan Pilip. „Lidé se bojí, že imigranti nebudou ctít naše zvyky a hodnoty. K těm ale patří tolerance k uměleckým projevům, byť sebepodivnějším. Nelíbí se mi zesměšňování Mohamada a už vůbec ne Krista, ale nelze kvůli tomu ani střílet v redakcích, ani útočit na divadelní hry,“ uvedl na twitteru Pilip.

Lidé se bojí,že imigranti nebudou ctít naše zvyky a hodnoty.K těm ale patří tolerance k uměleckým projevům,byť sebepodivnějším.Nelíbí se mi zesměšňování Mohamada a už vůbec ne Krista,ale nelze kvůli tomu ani střílet v redakcích,ani útočit na divadelní hryhttps://t.co/qDkmri5Fvf

— Ivan Pilip (@ivan_pilip) 27. května 2018

Zároveň se také odkázal na slova novináře Jana Moláčka. „Nelegitimizujme projev krystalického fašismu tím, že mu budeme říkat "protest" či "nesouhlas". Protest a nesouhlas - i na hraně zákona - jsou v demokracii svaté, divadelní akce spolku s bizarním názvem "Slušní lidé" ale ničím takovým nebyla,“ varoval na sociálních sítích novinář pracující pro Českou televizi i Český rozhlas.

Dodal, že mu vůbec nevadí, když někdo nenásilně naruší průběh akce, s níž se nedokáže smířit. „Je to úplně běžný způsob vyjádření nesouhlasu. V Německu se bez blokování neobejde žádný pochod neonacistů, koneckonců totéž už zažili neonacisté i v Brně. Občas se zase někdo někam přiváže - třeba ke kolejím, po nichž má projet vlak s jaderným odpadem, nebo ke smrku na Šumavě. To je v pohodě a absolutně přiznávám tohle právo i protestujícím proti něčemu, co mně osobně nevadí,“ vysvětluje Moláček.

Uznává také, že chápe, proč protestovali křesťané. „Když se v Huse na provázku začali nahlas modlit křesťané a křesťanky, které hra skutečně zraňuje - no, možná by mě to jako diváka trochu naštvalo, ale uznávám jejich motivaci a legitimitu jejich protestu. A možná by mě to ani nenaštvalo - koneckonců nešlo o klasickou operu, kterou si její milovníci chtějí vychutnat v absolutním klidu, ale o hru zkoumající nejtřaskavější politická témata dneška, která jsou stejně živá na jevišti jako v hledišti. Navíc nejspíš psanou s tím, že bude přesně takové reakce vyvolávat,“ myslí si.

Jenže při akci skupiny „Slušní lidé" podle něj na pódiu nestáli žádní pohoršení věřící, ale „čistokrevní pokračovatelé v díle nacistických bojůvek SA, kterým je Kristus úplně stejně ukradený jako Mohamed“. „Na povel a za peníze (organizovanost a finanční zabezpečení této partičky nelze přehlédnout) ale o to ochotnější posunout hranice mlčky tolerovaného ve společnosti zase o kousek dál. Přerušit divadlo, nahánět nepopulárního politika, nebo - jak víme z historie - vytřískat výlohy obchodů nepopulární menšiny a zdaleka tím neskončit,“ upozornil.

I proto je podle něj správné označovat věci pravými jmény. „Tohle není žádný protest ani nesouhlas, ale demonstrace síly a plíživé vytváření atmosféry strachu. Kdyby si Slušní lidé přinesli transparent, který by pravdivě shrnoval jejich motto, stálo by na něm: 'Vidíte, co si můžeme dovolit už teď? Tak si představte, co všechno půjde, až budeme u kormidla. A radši už preventivně držte hubu',“ vysmál se skupině Moláček.

Zároveň se ohradil také proti slovům o hanobení české vlajky při hře Naše násilí a vaše násilí. Herečka si v ní totiž v jedné scéně z přirození vytáhne českou vlajku. „Já mám českou vlajku rád a byl jsem rád, když ji ČR převzala po rozpadu federace. Její zneužívání se mi nelíbí. Vadí mi velmi například to, když se symbol ČR degraduje na nástroj nenávisti na demonstracích, kde vlaje vedle šibenic a hesel hlásajících netoleranci. Nebo když vlajku ČR zneužije billboardová lobby, aby se nám vysmála, a co nejokázaleji demonstrovala své pohrdání zákony. Opravdu nebudu řešit symbolické použití vlajky v uměleckém díle,“ dodal Moláček.

Související

Více souvisejících

divadelní hra Naše násilí a vaše násilí Ivan Pilip Jan Moláček Divadla

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy