Proč umělci "kecají" do politiky? Zpěvák přiznal, že udělal fakt špatnou věc

Praha - Zpěvák a frontman skupiny Monkey Business Matěj Ruppert patří k těm českým umělcům, kteří se nebojí okomentovat politickou situaci. V roce 2012 se například angažoval v kampani „Vyměňte politiky“. Jenže od té doby už tolik aktivní není. Sám totiž přiznává, že podpora umělců může být pro některé politiky kontraproduktivní.

Frontman Monkey Business přiznává, že politika a politická situace mu není lhostejná. „Jsem často rozhněvaný, ale zase rychle zchladnu. Teď ve studiu jsem klidný, ale jestli zabrousíme na téma komunistů, současného premiéra nebo prezidenta, tak se vytočím,“ vysvětloval v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Na sociálních sítích sice čas od času události komentuje, přesto už není tolik politicky aktivní, jako tomu bylo před několika roky. „Výrazně jsem podporoval kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga, je to už nějaká chvíle, a od té doby si postupně říkám, jestli ta podpora nás, kulturních pracovníků, není kontraproduktivní," uvedl.

Sám říká, že doba, kdy měl politik vedle sebe zpěváka, herce a dobrého hokejistu, je už pryč. „A myslím, že lidé se nechtějí nechávat ovlivňovat lidmi, o kterých mají pocit, že oni mají pocit, že nemají správný názor. I to je jeden z důvodů, proč si myslím, že je dobré nechat podporu politiků lidem se standardním zaměstnáním,“ vysvětluje.

Moderátorka následně citovala jednoho z politologů a expertů na populismus, který tvrdí, že prvním znakem populistů je právě oddělení a napadání elit – ať už jde o vědce nebo umělce, a naopak semknutí se s masou. S tím Ruppert souhlasí. „Přesně to se v současnosti děje hned na několika frontách. Za paradoxní považuji to, že lidé, se kterými se takový populistický politik semkává, nechápou, že on se tím právě snaží v jejich očích stát tou elitou – přitom ale často velmi nezaslouženou,“ posteskl si.

„Myslím, že problém dnešní politiky jsou samotní politici, ne jejich voliči. Lidé samozřejmě volí. Skutečné jádro problému ale vidím v souvislosti se skupinou politických činovníků, kterými jsou komunisti,“ uvedl Ruppert. „Ti tady během čtyřiceti let úplně zničili hospodářství, několik tisíc životů a sta tisíce lidí, kteří nemohli dělat to, na co měli talent. A nevím, jaké všechny další hrůzy tady prováděli...“ rozohnil se zpěvák.

Právě komunisté se podle něj podepsali na to, jak to dnes v Česku vypadá. „Možná tou úplně největší je zničení povědomí o tom, co je demokracie, co je svoboda, jak si jí vážit, jak ji budovat, co dělat, abychom o ni nepřišli, a jak je křehká. Bude trvat ještě dlouho, než se to změní. Abychom si budovali a zachovali demokracii, musíme být trpěliví,“ zdůrazňuje zpěvák.

Související

Více souvisejících

Matěj Ruppert (zpěvák) politika

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých

Ničivé přívalové deště a rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Španělska si vyžádaly již nejméně 205 obětí, oznámily v pátek místní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy