Cenzura, normalizace, zuří lidé. Knihovna zrušila akci protiislámského sociologa Hampla, je z toho poprask

Praha – Hodně bouřlivé reakce vyvolalo rozhodnutí Krajské vědecké knihovny Liberec zrušit plánovanou besedu se sociologem a hlasitým kritikem migrace a islámu Petrem Hamplem. Do diskuze se zapojil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana, který se Hampla zastal.

Diskuze se podle pozvánky měla konat ve středu 6. června v 17:00 v malém sále Krajské vědecké knihovny Liberec. Akci pořádal spolek Naštvané matky, Hampl na ní měl představit svou novou knihu Prolomení hradeb. Zakladatelka naštvaných matek Eva Hrindová však v pondělí na facebooku informovala, že knihovna akci zrušila.

„Je mi líto, ale Vaši plánovanou akci o knize p. Hampla rušíme. Obsah knihy a názory, které jako "Naštvané matky" prezentujete na FB, se neslučují s názory zastávanými knihovnou. Omlouvám se, že je to takto na poslední chvíli, ale byla jsem delší dobu v zahraničí a neověřila jsem si řádně všechna fakta,“ napsala Hrindové ředitelka knihovny Blanka Konvalinková. Hrindová doplnila, že spolek momentálně hledá náhradní prostory.

Zpráva o zrušení akce vyvolala divoké reakce. Příznivci Hampla a jeho myšlenek se pořádně naštvali. „Od kdy může knihovna jako veřejná instituce určovat které názory jsou dobré a které špatné? Není to náhodou v rozporu se zákonem a zneužití pravomoci?“ zajímalo jednu z diskutujících. „Netuším, ale je to jasné přiznání se k cenzuře - bez vytáček a bez nějakého kamuflování,“ doplnila ji Hrindová.

Hrindovou a Hampla podpořil i Jiří Ovčáček. „Co bude příště? Budou se vyřazovat knihy, které se “neslučují s názory zastávanými knihovnou”?“ zajímá hradního mluvčího. „Extremista je podle mínění nepřátel svobody a demokracie každý, kdo má odlišný názor,“ pokračoval.

Spor se dotkl i stránek knihovny na facebooku. Příznivci Hampla a naštvaných matek tam vedení knihovny kritizují a dávají knihovně špatné hodnocení. „V čem že se tenhle přístup přesně liší od normalizačního? Ostuda vědecké knihovny v Liberci - jako veřejná instituce by určitě neměla kádrovat a na poslední chvíli, zřejmě opět na udání nějakého uvědomělého sluníčkáře, rušit domluvenou akci,“ postěžoval si jeden z Čechů.

„Krajská vědecká knihovna Liberec = knihovna, která bude čtenářům poskytovat ten jediný a správný cenzurovaný názor, která nectí svobodu slova a která považuje čtenáře za nesvéprávné ? Nebylo to tu už? Domnívala jsem se, že knihovna je veřejným prostorem, na jehož provoz je přispíváno daňovými poplatníky různého názorového spektra. Že je knihovna místem, kde si člověk díky mnoha pramenům, často protichůdným, může utvořit na věc vlastní názor....o to jste čtenáře a posluchače zrušením besedy s panem Hamplem připravili,“ přidala se další naštvaná diskutující.

Co bude příště? Budou se vyřazovat knihy, které se “neslučují s názory zastávanými knihovnou”?

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 5. června 2018

Další ale postoj knihovny a její šéfky schvalují. „Jsem rád, že Krajská vědecká knihovna se nepošpinila návštěvou P. Hampla, člověka, který vybízí k náhodnému zabíjení muslimů ve jménu kolektivní viny a spolkem Naštvané matky, vyhlášeným sdružením hysterických xenofobních žen, povětšinou zralého věku. Akce tohoto formátu do knihovny nepatří, ať si pro propagaci nenávistné knihy Prolomení hradeb (či jak se to veledílo jmenuje) najdou soukromý sál,“ pochválil knihovnu uživatel.

„Pět hvězd za sympatický postoj vůči xenofobním a jiným nenávistným skupinám. Centrum vzdělanosti by se nemělo podílet na šíření omezených pohledů na svět, zvláště takových, které vybízí k nenávisti a agresi vůči určitým skupinám lidí. Takových, kde dochází ke generalizaci a propagaci zloby. Takových, které z nenávisti dělají mravní zásadu. To vše je způsobeno nevzdělaností a knihovny jakožto humanitní organizace by neměly takové postoje pomáhat šířit, přesně jako ta Liberecká,“ přidala se další diskutující.

Související

Více souvisejících

Petr Hampl Eva Hrindová (Naštvané matky) Liberec Knihovny Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy