Tento muž vyhodil kytice od Babiše a Zemana do koše. Co si to dovoluje? Ať táhne odkud přišel, naštval se exministr

Pochvalné i kritické komentáře vyvolal čin lidí, kteří hodili do koše kytky, které na Národní třídu položili premiér Andrej Babiš, šéf SPD Tomio Okamura či prezident Miloš Zeman. Kdo jsou lidé, kteří mají tento rozruch na svědomí?

Kytice od Babiše či Zemana skočila v koši, čin zachytily i kamery novinářů. „Jsme tady za skupiny Kaputin a Rebelové, které tady bojují za demokracii, a myslíme si, že je neslučitelné, aby tady lidé jako Andrej Babiš nebo Tomio Okamura položili věnce u památníku 17. listopadu, protože tohle má být symbolem naší demokracie a tito pánové se podle pravidel demokracie nechovají. My tedy jejich věnce symbolicky odstraníme,“ řekl holohlavý muž, který následně i s další ženou kytice vyhodil.

Oním mužem je podle snímků z místa Otakar van Gemund, zkušený demonstrant, který už se mnohokrát na veřejných akcích vystupoval. Po boku Marka Hilšera se například v roce 2014 přímo při tiskové konferenci vlády svlékl do půl těla. Oba drželi vlajku Evropské unie a NATO a nápisy na těle protestovali proti postupu Ruska vůči Ukrajině. Van Gemund pochází z Nizozemska a v České republice žije už 25 let, živí se jako překladatel.

Aktivistická skupina Kaputin dlouhodobě vystupuje proti Miloši Zemanovi, Andreji Babišovi, ale také ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Členové skupiny včetně Otakara van Gemunda se dostali do hledáčku policie, když před několika lety nebyli vpuštěni do prostoru Albertova, protože měli transparenty proti Miloši Zemanovi.

Ženou, která mu asistovala, má být Vladěnka Klikarová, která se hlásí k aktivistické skupině Rebelové. I tato skupina se negativně vymezuje vůči Zemanovi a Babišovi.

Reakce politiků na vyhození kytic jsou rozporuplné

Část opozičních politiků gesto chápe a považuje ho za důkaz nespokojenosti lidí. Další ale postup demonstrantů tvrdě kritizují. Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) vyhození květin označila za primitivismus, lidovecký poslanec Marian Jurečka za zhovadilost, podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka to bylo neuctivé a neslušné.

Případem vyhozených květin se zabývá policie, která bude od majitelů zjišťovat, zda chtějí nahradit škodu.

Velmi ostře na čin van Gemunda zareagoval také někdejší ministr vnitra ve Fischerově a Rusnokově vládě Martin Pecina. „Jestli je toto skutečně cizinec, měla by cizinecká policie zkontrolovat legálnost jeho pobytu u nás. Když sem někdo přijde, měl by tady pracovat a ne dělat binec na ulicích a vyhazovat věnce našeho prezidenta. Co si to dovoluje? Ať táhne odkud přišel. Nebo ať zkusí zajet do USA a vyhodit věnec u nějakého jejich památného místa. Uvidíme jak pofičí zpět na Ukrajinu. Majdan ať si dělá v Kyjevě, idiot...“ vzkázal Pecina.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na pozemek velvyslanectví naházeli přes plot deštníky a papírové krysy se vzkazy jako "Svobodu Tibetu" nebo "Svobodný Hongkong". Zhruba po čtvrt hodině se protestující poklidně rozešli. Akci pořádal spolek Kaputin v čele s Otakarem van Gemundem, který na sebe předloni upozornil vyhozením kytic od některých politiků při oslavách výročí 17. listopadu.
Lidé vyhodili květiny od Miloše Zemana a Andreje Babiše do koše

Aktivisté odmítají pokutu za vyhozené kytice při 17. listopadu, podali odpor

Oba aktivisté, kterým městský úřad Prahy 1 vyměřil pokuty za vyhození kytic politiků při oslavách výročí 17. listopadu, podali proti rozhodnutí odpor. Na webu to uvedla Česká televize a ČTK to potvrdila mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. Dodala, že správní řízení bude pokračovat ve lhůtě 30 dnů. Za vyhození kytic prezidenta Miloše Zemena, premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) mají pachatelé zaplatit dohromady pokutu 6000 korun.

Více souvisejících

Otakar van Gemund (aktivista) 17. listopad Andrej Babiš Miloš Zeman Martin Pecina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy