Projevů antisemitismu je v Česku méně než jinde v Evropě

Projevy antisemitismu v České republice jsou dlouhodobě spíše v menší míře, než je tomu v některých dalších evropských zemích. V rozhovoru s ČTK to řekl tajemník Federace židovských obcí (FŽO) Tomáš Kraus. Fyzických útoků FŽO eviduje minimum, více nenávistných projevů je na internetu. Připravuje se definice antisemitismu, kterou by měl v podobě usnesení přijmout Parlament a jež by měla například usnadnit posuzování takových případů policií či soudy. FŽO se dnes připojuje ke křesťanské iniciativě Červená středa, která připomíná lidi pronásledované pro jejich víru.

"Byli bychom rádi, kdyby Parlament v lednu ještě před Dnem památky obětí holokaustu přijal definici antisemitismu. Přistoupilo k tomu již několik států a vyplývala by z toho i metodologie pro orgány činné v trestním řízení, pro policii," uvedl. Policie si podle něj vede vlastní statistiku. "Drží se svých kritérií, trestního zákoníku, přestupkového řádu, někdy ale dochází k tomu, že není jasné, jaký je motiv činu. Není vyloučené, že když se taková statistika zavede, čísla trochu povyskočí," řekl Kraus.

Pravidelnou zprávu o antisemitismu připravuje FŽO na počátek příštího roku. Podle zprávy publikované v roce 2016 bylo v předešlém roce v ČR 221 projevů nenávisti vůči Židům; počet je poslední roky přibližně stejný. FŽO míní, že mnoho případů ale pravděpodobně zůstává nenahlášených. Nenávist se nadále šíří zejména na internetu. Ze zmíněných 221 projevů jich bylo internetových 182, tedy 82 procent.

Policie dnes na svém facebookovém profilu upozornila na to, že i příspěvkem na sociálních sítích mohou lidé spáchat trestný čin. Podle Krause nenávistných projevů na internetu letos přibývá, jiných útoků je letos podobně jako v minulých letech v řádu jednotek.

Zatímco Česko se s výraznými projevy antisemitismu nepotýká, podle zprávy, kterou zveřejnila v úterý CNN na svém webu, je v Evropě antisemitismus stále živý a nikdy nezmizí. Podle průzkumu mezi 7000 respondenty v sedmi evropských zemích na kontinentě stále převládají předsudky vůči Židům. Více než čtvrtina dotázaných uvedla, že Židé mají příliš velký vliv v oblasti financí a byznysu. Jeden z pěti říká, že mají příliš velký vliv v médiích a politice. A v jednotlivých zemích jsou čísla ještě větší - 42 procenta Maďarů věří, že Židé mají přílišný vliv na finance a byznys napříč světem. Sice 44 Evropanů souhlasí s tím, že antisemitismus je narůstající problém, 18 procent si ale myslí, že antisemitismus v jejich zemí odpovídá každodennímu životu Židů. A třetina Evropanů míní, že Židé využívají holokaust k dosažení svých cílů.

Podle Krause jsou výsledky průzkumu alarmující. ČR do něj nebyla zahrnuta. "Zatím jsme jako česká společnost v komfortním stavu, ale zkušenosti zvenku nám říkají, že se to může zvrtnout během několika let," upozornil. Nárůst antisemitismu má podle něj v západní Evropě souvislost s migrační krizí.

Související

Židé, ilustrační fotografie.

V Česku loni výrazně přibylo projevů antisemitismu

V Česku meziročně stoupl o 90 procent počet projevů antisemitismu, vyplývá z výroční zprávy Federace židovských obcí. Zatímco předloni bylo podobných projevů 2277, v minulém roce to bylo 4328. Výrazně jich přibylo po říjnovém vpádu palestinského hnutí Hamás na izraelské území. Upozornila na to agentura TASR s odvoláním na zprávu ČT24. 

Více souvisejících

židé Česká republika Antisemitismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy