Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s domácností a dalšími denními aktivitami. Intenzivně a dlouhodobě to dělá přibližně 22 procent z nich, tedy asi 400.000 lidí. Někteří kvůli tomu mají problémy s prací. Nemají přitom dost informací o tom, jakých sociálních služeb by mohly využít. Ukázal to průzkum Fondu dalšího vzdělávání ministerstva práce a sociálních věcí. Jeho výsledky dnes na konferenci o podpoře pečujících a seniorů novinářům představila analytička fondu Nicol Staňková.

Podle výsledků výzkumu pomáhá alespoň občas někomu blízkému přibližně 22 procent dospělých Čechů, což představuje 1,8 milionu lidí, uvedla Staňková. Na zhruba každého pátého pečujícího má tato činnost negativní dopady. Někteří lidé kvůli opatrování rodičů či jiných příbuzných musejí opustit práci, podepíše se to na jejich příjmu i budoucí penzi. Dalších 600.000 lidí věnuje svým blízkým středně náročnou péči, u které zároveň chodí do práce.

Se stárnutím společnosti a prodlužováním života roste i potřeba péče. Do roku 2050 by se měl například zdvojnásobit počet lidí s demencí. Nyní jich podle České alzheimerovské společnosti v ČR je kolem 183.000. Podle dvou dřívějších výzkumů dostávalo v ČR péči v rodinách kolem 80.000 seniorů a seniorek.

Nejčastěji se lidé starají o své nebo partnerovy rodiče. "Skoro půlka veškeré té poskytované péče směřuje k těmto osobám," řekla Staňková. Zkušenost se zapojením do péče v současnosti nebo v minulosti má podle ní zhruba 3,9 milionu lidí. Většinou jsou to ženy. Průměrně rodina věnovala opatrování blízkého 41 hodin týdně.

Průzkum fondu ukázal také, že většina Čechů považuje domácí péči za ideální. Vyjádřily se pro ni přibližně dvě třetiny respondentů. "Zhruba 85 procent dotázaných souhlasí, že by se problematice (péče) měli věnovat zákonodárci a že by se na její podporu měly vydávat peníze," řekla Staňková.

Třetina lidí si podle průzkumu myslí, že v Česku jsou pro domácí péči dobré podmínky, o nemohoucí je v ČR dobře postaráno a pečující se těší dostatečnému uznání. Další třetina lidí s tím naopak nesouhlasí a čtvrtina lidí se nepřiklání ani k jednomu z těchto názorů, dodala Staňková.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého je v ČR sociálních služeb obecně nedostatek. Stát podle něj v jejich podpoře selhává. Jak uvedl, na rozvoj infrastruktury sociálních služeb má jít z rozpočtu v příštím roce 400 milionů korun. "To je částka, která by možná stačila nějakému dvacetitisícovému či třicetitisícovému městu, aby výrazně zvýšilo kapacitu, aby vybavenost byla adekvátní," řekl.

Problém je podle odborníků i to, že lidé toho o dostupnosti sociálních služeb moc neví. Například podle zjištění České alzheimerovské společnosti neobdržela víc než čtvrtina lidí po určení diagnózy žádné informace. Pokud se k nim nějaké dostaly, pak se týkaly hlavně léků či progresi nemoci. Víc než polovina z dotázaných by přitom ocenila spíš informace o tom, jak mohou s nemocí co nejlépe žít a jaké mohou využívat služby.

Průzkumu Fondu dalšího vzdělávání se letos na jaře zúčastnilo 1253 lidí starších 18 let.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé důchodci, senioři invalidé průzkumy

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy