Na pozvání Akademie věd ČR navštívil americký kosmonaut Andrew Feustel se svou paní Indirou Českou republiku. V pátek 12. dubna 2019 zavítá také do Brna a na Hvězdárně a planetáriu Brno vystoupí s přednáškou o svém pobytu ve vesmíru. Symbolicky tak oslaví Mezinárodní den kosmonautiky, který odkazuje na let Jurije Gagarina 12. dubna 1961.
„Akademie věd ČR se podílí v oblasti výzkumu vesmíru na mnoha projektech. Vážíme si proto, že Andrew Feustel přijal pozvání právě od nás. Jde o jeho třetí oficiální návštěvu Akademie věd i České republiky a jsme rádi, že tentokrát program zavítá především do regionů. Je skvělé, že se nám daří popularizovat vědu i tím, že do Česka zveme významné světové osobnosti. A takovou osobností Andrew Feustel bezesporu je,“ pochvaluje si předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
„Je mi ctí potkat se s panem Feustelem, skvělým kosmonautem, který na své cesty do vesmíru vždy bral i nějaký předmět vztahující se k České republice. Brno má ke kosmonautice blízko, provozujeme tu jedno z nejlepších planetárií v Evropě a brněnští vědci i firmy vyvíjejí a vyrábějí součástky do kosmických raket a umělých družic,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Andrew Feustel v Brně
Andrewa Feustela i jeho paní Indiru přijme 12. dubna 2019 po poledni primátorka statutárního města Brna paní Markéta Vaňková. Ve 13.30 hod. následuje neformální beseda s novináři v prostorách Nové radnice na Dominikánském náměstí.
V pozdních odpoledních hodinách se manželé Feustelovi setkají se zástupci akademické obce, od 18 hodin následuje přednáška Andrewa Feustela Příběh kosmonauta ve Hvězdárně a planetáriu Brno. Vstup volný, více informací naleznete na www.hvezdarna.cz.
Příběh Andrewa Feustela
Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009 po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě během pobytu v České republice se dozvěděl, že poletí podruhé – v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Při této příležitosti s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku Krtka od výtvarníka Zdeňka Milera. Krtek se tak stal „českým kosmonautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze.
Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem existuje dodnes. Zprostředkoval informace i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku, a ve druhé polovině pobytu byl dokonce jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval český Krtek, tentokrát ale v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal i kresbu Měsíční krajina, kterou v roce 1942 v terezínském ghettu nakreslil nadaný židovský chlapec Petr Ginz. Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru.
Andrew Feustel aneb co s sebou vzal do vesmíru
2009, raketoplán Atlantis – Písně kosmické (vystaveny v prohlídkovém okruhu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově).
2011, raketoplán Endeavour – Krtek astronaut, speciálně vyrobený Moravskou ústřednou Brno, aby vyhovoval podmínkám NASA a mohl letět v osobním balíčku („bydlí“ v České republice, stále jezdí po školách a besedách v rámci vzdělávacího programu Do kosmu s Krtkem).
2018, Mezinárodní kosmická stanice – opět Krtek, tentokrát menší, a především kresba Měsíční krajina, kterou namaloval židovský chlapec Petra Ginz v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí.
Akademie věd ČR na organizaci turné Andrewa Feustela a jeho paní Indiry spolupracuje s Velvyslanectvím USA v Praze a Astronomickým ústavem AV ČR. Brněnskou část návštěvy zajišťuje Hvězdárna a planetárium Brno a magistrát města Brna.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Co s tělem udělá šest měsíců ve vesmíru? Pro astronauty je obtížná i běžná chůze
Kosmonaut Feustel pro EZ: Věřím, že jednoho dne lidé budou žít i na jiných planetách
Andrew Feustel (astronaut) , Hvězdárna a planetárium Brno , Brno
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě