Mezinárodní den kosmonautiky: Kosmonaut Andrew Feustel se zastaví v Brně

Na pozvání Akademie věd ČR navštívil americký kosmonaut Andrew Feustel se svou paní Indirou Českou republiku. V pátek 12. dubna 2019 zavítá také do Brna a na Hvězdárně a planetáriu Brno vystoupí s přednáškou o svém pobytu ve vesmíru. Symbolicky tak oslaví Mezinárodní den kosmonautiky, který odkazuje na let Jurije Gagarina 12. dubna 1961.

„Akademie věd ČR se podílí v oblasti výzkumu vesmíru na mnoha projektech. Vážíme si proto, že Andrew Feustel přijal pozvání právě od nás. Jde o jeho třetí oficiální návštěvu Akademie věd i České republiky a jsme rádi, že tentokrát program zavítá především do regionů. Je skvělé, že se nám daří popularizovat vědu i tím, že do Česka zveme významné světové osobnosti. A takovou osobností Andrew Feustel bezesporu je,“ pochvaluje si předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

„Je mi ctí potkat se s panem Feustelem, skvělým kosmonautem, který na své cesty do vesmíru vždy bral i nějaký předmět vztahující se k České republice. Brno má ke kosmonautice blízko, provozujeme tu jedno z nejlepších planetárií v Evropě a brněnští vědci i firmy vyvíjejí a vyrábějí součástky do kosmických raket a umělých družic,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Andrew Feustel v Brně

Andrewa Feustela i jeho paní Indiru přijme 12. dubna 2019 po poledni primátorka statutárního města Brna paní Markéta Vaňková. Ve 13.30 hod. následuje neformální beseda s novináři v prostorách Nové radnice na Dominikánském náměstí.

V pozdních odpoledních hodinách se manželé Feustelovi setkají se zástupci akademické obce, od 18 hodin následuje přednáška Andrewa Feustela Příběh kosmonauta ve Hvězdárně a planetáriu Brno. Vstup volný, více informací naleznete na www.hvezdarna.cz.

Příběh Andrewa Feustela

Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009 po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě během pobytu v České republice se dozvěděl, že poletí podruhé – v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Při této příležitosti s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku Krtka od výtvarníka Zdeňka Milera. Krtek se tak stal „českým kosmonautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze.

Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem existuje dodnes. Zprostředkoval informace i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku, a ve druhé polovině pobytu byl dokonce jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval český Krtek, tentokrát ale v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal i kresbu Měsíční krajina, kterou v roce 1942 v terezínském ghettu nakreslil nadaný židovský chlapec Petr Ginz. Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru.

Andrew Feustel aneb co s sebou vzal do vesmíru

2009, raketoplán Atlantis – Písně kosmické (vystaveny v prohlídkovém okruhu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově).

2011, raketoplán Endeavour – Krtek astronaut, speciálně vyrobený Moravskou ústřednou Brno, aby vyhovoval podmínkám NASA a mohl letět v osobním balíčku („bydlí“ v České republice, stále jezdí po školách a besedách v rámci vzdělávacího programu Do kosmu s Krtkem).

2018, Mezinárodní kosmická stanice – opět Krtek, tentokrát menší, a především kresba Měsíční krajina, kterou namaloval židovský chlapec Petra Ginz v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí.

Akademie věd ČR na organizaci turné Andrewa Feustela a jeho paní Indiry spolupracuje s Velvyslanectvím USA v Praze a Astronomickým ústavem AV ČR. Brněnskou část návštěvy zajišťuje Hvězdárna a planetárium Brno a magistrát města Brna.

Související

Více souvisejících

Andrew Feustel (astronaut) Hvězdárna a planetárium Brno Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy