1. máj: Kde se vzal a proč Češi slaví svátek spojený se socialismem?

První Máj není jen mezinárodní oslavou práce, ale také svátkem zamilovaných. Charakter svátku práce se politickými vlivy s časem proměňoval. Právě i díky tomu se dodnes v české společnosti nesprávně ztotožňuje s obdobím socialismu. Kde se svátek vzal a kde všude se slaví?

Mezinárodní den 1. května se slaví jako svátek práce. Málokdo ví, že tento den je uznán jako státní svátek většinou zemí světa, včetně téměř celého afrického kontinentu. Velmi populární je také v zemích Jižní Ameriky. Samotný svátek vznikl ke konci 19. století. Devatenácté století bylo ve znamení rozšíření dělnické vrstvy obyvatelstva, s tím souvisely postupně se objevující požadavky dělníků na zlepšení svých pracovních podmínek. Předobrazem budoucího svátku byly manifestace, kde dělníci požadovali zkrácení pracovní doby. Tyto manifestace byly typické pro Austrálii či Spojené státy.

Svátek práce se u nás slavil poprvé v roce 1890

Svátek práce byl vyhlášen v roce 1889 II. Internacionálou na popud francouzských socialistů. Mělo se jednat o oslavu na paměť vypuknutí dělnické stávky v americkém Chicagu z roku 1886 (té se tehdy účastnilo na 300 tisíc dělníků, při nepokojích zemřelo několik lidí). Už o dva roky později se však sváteční den ujal i v českých zemích, poprvé se oficiálně slavil na pražském Střeleckém ostrově.

Veřejnost a státní orgány pojímaly slavnost s velkými obavami, ozbrojené složky se řádně připravovaly na případné konfliktní situace, které by dělníci mohli vyvolat. Kromě stávky v Ostravě, která byla důsledkem oslavy, vše proběhlo v poklidu.

Příkladem zpolitizování svátku práce může být postoj nacistického Německa. Původně Hitler považoval svátek za jakýsi marxisticko-anarchistický výmysl, později ho nacisté jako svátek uznali. Katolická církev později 1. máj zasvětila svatému Josefovi dělníkovi. Proč padla volba dne svátku na 1. květen? Podle historiků to může být spojeno s představou ukončení těžkého zimního období a s příchodem delších a slunných dní. Manifestace a oslavy práce se postupně proměňovaly, získávaly masovější charakter veselek a lidových slavností.

Po vzniku samostatného Československa se na oslavách svátku práce podílela zejména politická uskupení, která dělníky zastupovala. Z politických stran tak šlo především o sociální demokracii, pozitivně se k dělníkům opakovaně vyjadřoval i tehdejší prezident T. G. Masaryk. Jako oficiální státní svátek se v soustátí ujal v roce 1919.

Mávátka a transparenty s bojovými hesly byly nezbytnou součástí májových průvodů

Největší masovosti se oslavám svátku práce dostalo v našich zemích za komunismu. V praxi šlo o součást propagandy, kterou režim šířil. Účast na průvodech městy, které byly často doprovázeny projevy politiků z přistavěných tribun, byla povinná.

Důležitým doplňkem v průvodu byla mávátka a zdobené oslavné transparenty, alegorické vozy. Součástí byly i přehlídky nejrůznějších profesí. V průvodech se povinně angažovaly děti ze škol, zaměstnanci podniků ale i členové různých dalších organizací, například Červeného kříže. Hlavní barvou oslav byla rudá, nezbytnou součástí průvodů byly portréty zakladatelů dělnického hnutí.

V dnešní době už tyto masové akce pominuly, politizace svátku však trvá. V největších českých městech je jednotlivé politické strany využívají ke svým manifestacím a svému zviditelnění. Nejaktivnějšími v tomto smyslu zůstávají Komunisté, akce však pořádají i ostatní strany. V řadě zemí však masový charakter oslav svátku přetrvává.

První máj je však v českém prostředí kromě dne oslav práce také svátkem všech zamilovaných. Svátek vychází z keltských a germánských tradic, kdy první květnový den byl oslavován jakožto doba plodnosti.  Ženy a dívky by v tento den měly být políbeny pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Nejvíce tuto tradici zpopularizoval pražský vrch Petřín, který je význačný svými rozkvetlými třešňovými alejemi.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé češi státní svátek 1. máj

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 47 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy