1. máj: Kde se vzal a proč Češi slaví svátek spojený se socialismem?

První Máj není jen mezinárodní oslavou práce, ale také svátkem zamilovaných. Charakter svátku práce se politickými vlivy s časem proměňoval. Právě i díky tomu se dodnes v české společnosti nesprávně ztotožňuje s obdobím socialismu. Kde se svátek vzal a kde všude se slaví?

Mezinárodní den 1. května se slaví jako svátek práce. Málokdo ví, že tento den je uznán jako státní svátek většinou zemí světa, včetně téměř celého afrického kontinentu. Velmi populární je také v zemích Jižní Ameriky. Samotný svátek vznikl ke konci 19. století. Devatenácté století bylo ve znamení rozšíření dělnické vrstvy obyvatelstva, s tím souvisely postupně se objevující požadavky dělníků na zlepšení svých pracovních podmínek. Předobrazem budoucího svátku byly manifestace, kde dělníci požadovali zkrácení pracovní doby. Tyto manifestace byly typické pro Austrálii či Spojené státy.

Svátek práce se u nás slavil poprvé v roce 1890

Svátek práce byl vyhlášen v roce 1889 II. Internacionálou na popud francouzských socialistů. Mělo se jednat o oslavu na paměť vypuknutí dělnické stávky v americkém Chicagu z roku 1886 (té se tehdy účastnilo na 300 tisíc dělníků, při nepokojích zemřelo několik lidí). Už o dva roky později se však sváteční den ujal i v českých zemích, poprvé se oficiálně slavil na pražském Střeleckém ostrově.

Veřejnost a státní orgány pojímaly slavnost s velkými obavami, ozbrojené složky se řádně připravovaly na případné konfliktní situace, které by dělníci mohli vyvolat. Kromě stávky v Ostravě, která byla důsledkem oslavy, vše proběhlo v poklidu.

Příkladem zpolitizování svátku práce může být postoj nacistického Německa. Původně Hitler považoval svátek za jakýsi marxisticko-anarchistický výmysl, později ho nacisté jako svátek uznali. Katolická církev později 1. máj zasvětila svatému Josefovi dělníkovi. Proč padla volba dne svátku na 1. květen? Podle historiků to může být spojeno s představou ukončení těžkého zimního období a s příchodem delších a slunných dní. Manifestace a oslavy práce se postupně proměňovaly, získávaly masovější charakter veselek a lidových slavností.

Po vzniku samostatného Československa se na oslavách svátku práce podílela zejména politická uskupení, která dělníky zastupovala. Z politických stran tak šlo především o sociální demokracii, pozitivně se k dělníkům opakovaně vyjadřoval i tehdejší prezident T. G. Masaryk. Jako oficiální státní svátek se v soustátí ujal v roce 1919.

Mávátka a transparenty s bojovými hesly byly nezbytnou součástí májových průvodů

Největší masovosti se oslavám svátku práce dostalo v našich zemích za komunismu. V praxi šlo o součást propagandy, kterou režim šířil. Účast na průvodech městy, které byly často doprovázeny projevy politiků z přistavěných tribun, byla povinná.

Důležitým doplňkem v průvodu byla mávátka a zdobené oslavné transparenty, alegorické vozy. Součástí byly i přehlídky nejrůznějších profesí. V průvodech se povinně angažovaly děti ze škol, zaměstnanci podniků ale i členové různých dalších organizací, například Červeného kříže. Hlavní barvou oslav byla rudá, nezbytnou součástí průvodů byly portréty zakladatelů dělnického hnutí.

V dnešní době už tyto masové akce pominuly, politizace svátku však trvá. V největších českých městech je jednotlivé politické strany využívají ke svým manifestacím a svému zviditelnění. Nejaktivnějšími v tomto smyslu zůstávají Komunisté, akce však pořádají i ostatní strany. V řadě zemí však masový charakter oslav svátku přetrvává.

První máj je však v českém prostředí kromě dne oslav práce také svátkem všech zamilovaných. Svátek vychází z keltských a germánských tradic, kdy první květnový den byl oslavován jakožto doba plodnosti.  Ženy a dívky by v tento den měly být políbeny pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Nejvíce tuto tradici zpopularizoval pražský vrch Petřín, který je význačný svými rozkvetlými třešňovými alejemi.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé češi státní svátek 1. máj

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy