První Máj není jen mezinárodní oslavou práce, ale také svátkem zamilovaných. Charakter svátku práce se politickými vlivy s časem proměňoval. Právě i díky tomu se dodnes v české společnosti nesprávně ztotožňuje s obdobím socialismu. Kde se svátek vzal a kde všude se slaví?
Mezinárodní den 1. května se slaví jako svátek práce. Málokdo ví, že tento den je uznán jako státní svátek většinou zemí světa, včetně téměř celého afrického kontinentu. Velmi populární je také v zemích Jižní Ameriky. Samotný svátek vznikl ke konci 19. století. Devatenácté století bylo ve znamení rozšíření dělnické vrstvy obyvatelstva, s tím souvisely postupně se objevující požadavky dělníků na zlepšení svých pracovních podmínek. Předobrazem budoucího svátku byly manifestace, kde dělníci požadovali zkrácení pracovní doby. Tyto manifestace byly typické pro Austrálii či Spojené státy.
Svátek práce se u nás slavil poprvé v roce 1890
Svátek práce byl vyhlášen v roce 1889 II. Internacionálou na popud francouzských socialistů. Mělo se jednat o oslavu na paměť vypuknutí dělnické stávky v americkém Chicagu z roku 1886 (té se tehdy účastnilo na 300 tisíc dělníků, při nepokojích zemřelo několik lidí). Už o dva roky později se však sváteční den ujal i v českých zemích, poprvé se oficiálně slavil na pražském Střeleckém ostrově.
Veřejnost a státní orgány pojímaly slavnost s velkými obavami, ozbrojené složky se řádně připravovaly na případné konfliktní situace, které by dělníci mohli vyvolat. Kromě stávky v Ostravě, která byla důsledkem oslavy, vše proběhlo v poklidu.
Příkladem zpolitizování svátku práce může být postoj nacistického Německa. Původně Hitler považoval svátek za jakýsi marxisticko-anarchistický výmysl, později ho nacisté jako svátek uznali. Katolická církev později 1. máj zasvětila svatému Josefovi dělníkovi. Proč padla volba dne svátku na 1. květen? Podle historiků to může být spojeno s představou ukončení těžkého zimního období a s příchodem delších a slunných dní. Manifestace a oslavy práce se postupně proměňovaly, získávaly masovější charakter veselek a lidových slavností.
Po vzniku samostatného Československa se na oslavách svátku práce podílela zejména politická uskupení, která dělníky zastupovala. Z politických stran tak šlo především o sociální demokracii, pozitivně se k dělníkům opakovaně vyjadřoval i tehdejší prezident T. G. Masaryk. Jako oficiální státní svátek se v soustátí ujal v roce 1919.
Mávátka a transparenty s bojovými hesly byly nezbytnou součástí májových průvodů
Největší masovosti se oslavám svátku práce dostalo v našich zemích za komunismu. V praxi šlo o součást propagandy, kterou režim šířil. Účast na průvodech městy, které byly často doprovázeny projevy politiků z přistavěných tribun, byla povinná.
Důležitým doplňkem v průvodu byla mávátka a zdobené oslavné transparenty, alegorické vozy. Součástí byly i přehlídky nejrůznějších profesí. V průvodech se povinně angažovaly děti ze škol, zaměstnanci podniků ale i členové různých dalších organizací, například Červeného kříže. Hlavní barvou oslav byla rudá, nezbytnou součástí průvodů byly portréty zakladatelů dělnického hnutí.
V dnešní době už tyto masové akce pominuly, politizace svátku však trvá. V největších českých městech je jednotlivé politické strany využívají ke svým manifestacím a svému zviditelnění. Nejaktivnějšími v tomto smyslu zůstávají Komunisté, akce však pořádají i ostatní strany. V řadě zemí však masový charakter oslav svátku přetrvává.
První máj je však v českém prostředí kromě dne oslav práce také svátkem všech zamilovaných. Svátek vychází z keltských a germánských tradic, kdy první květnový den byl oslavován jakožto doba plodnosti. Ženy a dívky by v tento den měly být políbeny pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Nejvíce tuto tradici zpopularizoval pražský vrch Petřín, který je význačný svými rozkvetlými třešňovými alejemi.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Lidé , češi , státní svátek , 1. máj
Aktuálně se děje
před 54 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 2 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák