Apollo 11 po 50 letech odstartuje z Prahy. Připomene "československé astronauty", kteří byli na Měsíci

Po padesáti letech od prvního letu na měsíc odstartuje Apollo 11 znovu, tentokrát z Žižkovské televizní věže v Praze. Vesmírná loď ožije v sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut za pomoci speciálního videomappingu, který bude věrně kopírovat skutečný začátek letu americké posádky v červenci roku 1969.

Přistání prvního člověka na Měsíci připomene happening s názvem Moon 50: Zpátky na Měsíc. „V sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut necháme odstartovat Žižkovskou věž v Praze,” říká autor myšlenky Filip Liška. „Její tubusy mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11, se kterou se astronauti vydali k prvnímu přistání 20. července 1969 na povrchu Měsíce,” vysvětluje Liška. Start žižkovské rakety se bude opakovat ve stejný čas také v neděli 21. července.

Pomocí videomappingu se tubus věže promění v raketu Saturn V. „Každý z nás se tak může na chvíli ocitnout dole pod raketou. Ani na mysu Canaveral v Kennedyho vesmírném středisku neměli lidé možnost se k Saturnu V dostat tak blízko,” říká producent akce Marek Vocel ze společnosti MVP events. Návštěvníci happeningu v Praze budou moci prožít a připomenout si celou misi od přípravy přes start, přistání na Měsíci až po splashdown v Tichém oceánu. Součástí programu bude také veřejná projekce filmů a koncert.

Projekt chce mimojiné připomenout, že Česká republika hrála roli významného aktéra při poznávání vesmíru. Dva astronauti z celkem 11 letů měli československé kořeny. Astronaut Eugene Cernan byl posledním člověkem, který na Měsíci stanul. Měl s sebou československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě před 45 lety dovezl do vlasti svých rodičů.

Pražský happening je ojedinělou akcí, a to i v celosvětovém měřítku. Vznikl naprosto spontánně, z nadšení několika přátel, kteří chtějí oslavit jedinečnou událost v dějinách lidstva. „První let lidí na Měsíc je historickým milníkem z mnoha pohledů. Byl to významný objevitelský počin, využily se v té době nejpokročilejší technologie, lidé získali vědecký materiál a poznatky. To vše mu dalo celospolečenský význam,“ říká Liška.

Související

Více souvisejících

vesmír, Měsíc vesmírný program Apollo (NASA) Praha

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy