Sověti: Říkali jsme vám "rohlíci", ale vrátíme se

Praha - Na svůj odchod z Československa mnozí vzpomínají trpce a považují ho za zbabělý útěk. Přesto se k nám bývalí sovětští vojáci rádi vracejí a chodí i na "místo činu". Jak na Československo vzpomínají? Informují o tom lidovky.cz.

"Stěhovali nás do Sovětského svazu jako dobytek. Češi nám dali pro rodiny staré, vyřazené vagony. Netopilo se v nich. A byli jsme tam mnozí, včetně mě, i s malými dětmi. Proto jsme museli do vagonů dát kamínka i s komínem. Takže náš vagon se podobal křižníku Potěmkin," citují lidovky.cz z memoárů tehdejšího sovětského vojáka Andreje Moskvina z Kaliningradu.V červnu 1991, tedy přesně před dvaceti lety, opustil tehdejší Československo poslední sovětský voják. Byli tady od roku 1968, kdy nás začali okupovat, a mnozí na dobu svého pobytu v Českslovensku vzpomínají s nostalgií. Někteří jsou ale ukřivdění a odchod v roce 1991 považují za ponižující útěk.Zatímco vojáci, kteří tu pobývali v 70. letech, kdy se zdálo, že tu budou navěky, mají veselé zážitky. Ti, kteří byli "odsunuti" před 20 lety, si stěžují, že je doma nevítli s pompou a nevrátili se jako vítězové.Rádi se vrací na místo činuSovětští vojáci podle serveru lidovky.cz dodnes diskutují o svém pobytu v Československu, přes specializované servery si posílají fotky a debatují o svých zážitcích. Cítí se spřízněni, ačkoliv se tehdy vůbec nemuseli znát.Mnoho z nich se do nynější České republiky také rádo vrací. Tentokrát jako turisté. Jako většina ostatních výletníků ale nemíří pouze za památkami hlavního města, ale často zavítají i do míst, kde před lety sloužili."Vždy vzpomínám na ty časy s dávkou nostalgie. Právě to mě donutilo, abych se vrátil po jedenatřiceti letech do toho nevelkého, ale krásného a útulného městečka," citují lidovky.cz A. V. Nikonova. Mluví o Mladé Boleslavi."Celkem se město moc nezměnilo... Náš obchod je teď také obchod, jmenuje se Sexshop... Na oficiální internetové stránce města Mladá Boleslav se přou, co s tou budovou. Zbourat to nechtějí. Asi na někoho čekají. Možná Američany. Nebo nemají peníze," dodává Nikonov.Kradli benzín a směňovali hoVojáci, kteří na našem území od roku 1968 pobývali, vedli také čilý směnný obchod s místními. Jako správní Slované armádě kradli benzín a naftu, kterou pak prodávali Čechům. Ale ne za peníze. Jak tehdy bylo zvykem, měnili své suroviny za pivo, punčocháče nebo džíny.Vladimir z Omsku, který tu také sloužil, dokonce vzpomíná, že když odjížděli, na hranicích je zastavili s jasným požadavkem: "200 litrů benzinu a cesta je volná." Vladimir popisuje, že pohraničníci dostali, co chtěli. Tedy ne tak úplně. Dali jim směs benzinu a nafty.Sověti ve svých vzpomínkách také uvádějí, jak Čechům a Slovákům říkali. Buď všechny bez ohledu na národnost titulovali "Čechli", nebo pro nás měli ještě speciální přezdívku - "rohlíci". Ale nemysleli to nikterak zle. Alespoň ze vzpomínek podle serveru lidovky.cz vyplývá, že k nám cítili shovívavost, někdy i sympatie.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy