Veřejnost se loučila s Václavem Havlem i na soukromé části pohřbu

Praha - Obřadu v krematoriu v pražských Strašnicích se v pátek odpoledne měla původně zúčastnit jen rodina a exprezidentovi přátelé. Nakonec se ale veřejnost dostala alespoň do předsálí obřadní síně.

Hudbu pro obřad vybírala vdova Dagmar Havlová společně s Michaelem Kocábem. Jako první zazněla Modlitba od Marty Kubišové. Smuteční řeč pronesla herečka Táňa Fischerová, na ni navázali herci Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem.Kromě Motlitby měla podle sdělení bývalé tiskového mluvčího Kanceláře prezidenta republiky Martina Krafla zaznít i Pavlíčkova verze Ódy na radost, hudba od Vivaldiho a některé lidové písně.Mezi hosty pozvanými na obřad byly i mnohé známé osobností. Rozloučit se přišla například herečka Gabriela Vránová, zpěvák a herec Jiří Macháček, komik Bolek Polívka, zpěvačka Hana Zagorová se Štefanem Margitou.Státní pohřeb exprezidenta Havla vyvrcholil v katedrále sv. Víta na Pražském hradě bohoslužbou. Poslední hold přijeli Václavu Havlovi složit hlavy států a politici z celého světa. Dorazila například ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová se svým manželem, bývalým prezidentem USA Billem Clintonem, exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, delegace ze Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovinska, pobaltských států či Gruzie. Dorazil i šéf Evropské komise José Manuel Barroso a předseda europarlamentu Jerzy Buzek. Celkem přijelo téměř padesát delegací.

Související

Evropská Unie

Co si občané myslí o Evropské unii? Nový průzkum to jasně ukázal

Vzhledem ke skutečnosti, že Evropská unie v posledních několika měsících prošla mnohými personálními obměnami a další jí ještě v nadcházejících měsících čekají, provedl thinktank Evropské rady pro Zahraniční záležitosti velký průzkum napříč unijní občanskou společností. Průzkum se primárně zaměřil na to, co unijní občané v uplynulém období považovali za důležité a které oblasti a politiky se jim jevily jako klíčové. Thinktank dále zjišťoval, jaké by dle občanů měly být priority unie v nadcházejícím volebním cyklu.

Více souvisejících

veřejnost Václav Havel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy