Co si občané myslí o Evropské unii? Nový průzkum to jasně ukázal

Vzhledem ke skutečnosti, že Evropská unie v posledních několika měsících prošla mnohými personálními obměnami a další jí ještě v nadcházejících měsících čekají, provedl thinktank Evropské rady pro Zahraniční záležitosti velký průzkum napříč unijní občanskou společností. Průzkum se primárně zaměřil na to, co unijní občané v uplynulém období považovali za důležité a které oblasti a politiky se jim jevily jako klíčové. Thinktank dále zjišťoval, jaké by dle občanů měly být priority unie v nadcházejícím volebním cyklu.

Z provedeného průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny včera, vyplývá, že si občané Evropské unie přejí, aby byl unijní blok v nadcházejícím období více nezávislý a aby dovedl vyvíjet na okolní státy a mocnosti na mezinárodní scéně větší vliv. Průzkumu se účastnilo okolo čtyřiceti tisíc osob z celkem čtrnácti unijních států – včetně například občanů z České republiky nebo i Slovenska.

Výsledky hovoří jasně, občané unie si přejí, aby „EU byla zodpovědným hráčem v nebezpečném světě.“ Evropský blok by se měl dále soustředit na sledování vlastního „kurzu“ ve vysoce soutěživém a multipolárním prostředí, které na jednotlivé hráče vyvíjí nezanedbatelný nátlak. Unie by se také podle občanů EU měla vyhýbat konfliktům, které se jí přímo netýkají, a namísto toho by se měla soustředit na řešení těch krizí, které ovlivňují, nebo mohou ovlivňovat, její zájmy.

Obecně z průzkumu vyplývá, že občané vkládají více důvěry v Evropskou unii a její instituce v oblasti jejich ochrany před dalšími aktéry či mocnostmi, než jakou vkládají v jejich národní vlády. Občané by si také přáli, aby byla unie neutrální v otázkách sporů mezi Spojenými státy a Čínou, či Spojenými státy a Ruskem. Značná část obyvatel unie nadále také věří tomu, že se Rusko snaží destabilizovat politický systém Evropy.

Většina dotázaných občanů by si v blízké době nepřála rozšíření Evropské unie, nejvíce by se proti unijnímu rozšíření o další země západního Balkánu stavěly ty členské státy, které jsou tzv. čistými plátci do rozpočtu EU – toto se týká především zemí, jako je např. Francie, Německo nebo Nizozemí.

Největší nejistotu a obavy v lidech napříč Evropskou unií vzbuzují i nadále témata migrační krize a klimatických změn, ukázal průzkum. V téměř všech zkoumaných zemích vyšlo najevo, že by si občané přáli, aby se téma klimatických změn stalo unijní prioritou číslo jedna.

Občané Evropské unie tak v nejnovějším průzkumu veřejného mínění poukázali na to, že požadují, aby bylo nové unijní vedení více zodpovědné a aby přizpůsobilo své rozhodování aktuálně se měnícímu mezinárodnímu prostředí.  

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) průzkumy USA (Spojené státy americké) Evropská rada Rusko migrační krize Klimatické změny veřejnost evropská komise

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy