HISTORIE - Rozvědka komunistického Československa verbovala do svých služeb prominentního nacistu Franze Karmasina a podílel se na tom i ministr vnitra a pozdější premiér Lubomír Štrougal. Zjistil to historik, kterého citoval slovenský deník Pravda.
Karmasin, rodák z Olomouce, byl emisarem nacistického vůdce Adolfa Hitlera v Bratislavě. Předsedal Karpatoněmecké straně, ve 30. letech odbočce Henleinovy strany na Slovensku. Poté byl státní tajemník slovenské vlády. Za války působil jako německý poslanec na Slovensku, jako představitel a propagátor nacismu a rasových zákonů.Soud v poválečném Československu nad Karmasinem vynesl trest smrti oběšením.To však komunistické špionáži nebránilo v tom, aby s ním navázala styky, píše Pravda.
"Nejprve ho (Karmasina) získala maďarská tajná služba, potom ho převzaly československé tajné služby," řekl Pravdě historik Matej Medvecký ze slovenského Ústavu paměti národa, který zkoumal archivy tajných služeb.Právě Medvecký našel v archivech spis československé tajné služby vedený na Karmasina. Rozvědka ho evidovala pod krycími jmény Karla a Kafra.Karmasin uprchl po válce do Rakouska, odtud do západního Německa. V Bavorsku se pohyboval v kruzích spolků vysídlených sudetských Němců.Československá rozvědka se ho snažila získat poprvé v roce 1956. Potom v roce 1963, kdy získal důležité funkce v sudetoněmeckých krajanských organizacích. Tehdy plán získat Karmasina ke spolupráci schválil ministr vnitra Lubomír Štrougal, pozdější premiér. Je pod ním jeho podpis.
Karmasin spolupráci s Čechoslováky zvažoval, vyjednával o ní, ale nepřistoupil na ni.Maďarům přitom informace do konce roku 1956 předával.Po krvavém potlačení protikomunistického povstání se nicméně odmlčel. "Karmasina vývoj v Maďarsku zaskočil, lekl se. Obával se, aby se spisy o něm nedostaly do nepovolaných rukou," tvrdí historik Medvecký. "Skončilo to tak, že Maďaři se dohodli s Československem, že ho převezme. Dokumentace to vysvětluje i tak, že pro československou rozvědku bude Karmasin užitečnější."Styk s Karmasinem pak navázal agent československé rozvědky s krycím jménem Natan. Z dokumentů vyplývá, že mu Karmasin nedůvěřoval.Natan mu nabízel na prvním setkání 300 marek měsíčně. Karmasin je odmítl.V roce 1965 za Karmasinem do Německa vyslala komunistická rozvědka bývalého spolužáka jeho syna. Ani on však nepochodil.Franz Karmasin zemřel v roce 1970 ve městě Steinachu. Bylo mu 68 let.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě