Amnestie: 14.500 podmínek bude vymazáno! Věznice už opustilo přes 5 tisíc trestanců

Praha - K pátečnímu poledni opustilo věznice díky amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus, již 5080 lidí, soudci už rozhodli o propuštění 5220 vězňů, informovala Mediafax mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Amnestie podle předběžných odhadů zruší 14 500 podmínek.

"Podle předběžného odhadu se bude amnestie u podmíněných odsouzení s dohledem vztahovat přibližně na 14 500, u obecně prospěšných prací na 12 200 a u trestu domácího vězení na 330 osob," řekla Čechová. Přesná čísla ministerstvo vzhledem k tomu, že o každém jednotlivém případu musí soudci rozhodnout, zatím nezná.

Amnestie se uskutečňuje v šestatřiceti věznicích po celé České republice, z osmi z nich jsou již všichni amnestovaní venku. Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček, který je členem pracovní skupiny Amnestie, dříve uvedl, že v případě prominutí trestu amnestií nárok poškozeného na náhradu škody zůstává zachován. "Udivilo mě, kolik fundovaných komentátorů se k tomuto zcela špatně vyjadřovalo," dodal Sváček.

Komplikovanější situace je však u náhrad škod v případě, že došlo k zastavení trestního stíhání. Advokátní komora proto bude podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) poskytovat právní pomoc těm poškozeným, kteří si nejsou jistí, co amnestie pro jejich případy znamená.

V rámci prezidentské amnestie Klaus prominul nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud byly pravomocně uloženy před 1. lednem 2013 ve výměře nepřevyšující jeden rok nebo pokud osoba, které byl trest uložen, dosáhla či v roce 2013 má dosáhnout věku 75 let a zároveň jí byl uložen trest ve výměře nepřevyšující 10 let. Na všechny osoby, kterých se tyto případy týkají, se nyní musí hledět jako by odsouzeny nebyly.

Prezident také nařídil, aby bylo zastaveno každé pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Amnestie se také týká zmírnění některých nepodmíněných trestů odnětí svobody. "Promíjím s podmínkou, že se osoba, které byl trest prominut, nedopustí trestného činu v době odpovídající lhůtě pro zahlazení odsouzení," dodal v amnestii Klaus.

Ten prominul také nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud byly tyto tresty pravomocně uloženy před 1. lednem 2013, pokud byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem, nebo osobě, která kromě trestné činnosti byla v posledních pěti letech odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo která byla v posledních pěti letech propuštěna z výkonu trestu odnětí svobody.

Stejně tak se prominutí týká nevykonaných nepodmíněných trestů odnětí svobody nebo jejich zbytků, pokud byly pravomocně uloženy před 1. lednem 2013 a pokud byl uložen trest ve výměře nepřevyšující 36 měsíců a zároveň osoba, které byl trest uložen, dosáhla, či v roce 2013 má dosáhnout věku 70 let.

Další skupinou, které se amnestie dotýká, jsou podmíněně odložené tresty odnětí svobody pravomocně uložené před 1. lednem 2013 osobám, které dosáhly či v roce 2013 dosáhnou věk 70 let či těm, kterým byl trest uložen ve výměře nepřevyšující dva roky.

Klaus také prominul nevykonané tresty obecně prospěšných prací nebo jejich zbytky a nevykonané tresty domácího vězení nebo jejich zbytky, pokud byly tyto tresty pravomocně uložené před 1. lednem 2013.

Amnestie vyvolala vlnu negativních emocí, jak u opozičních stran, tak u vládní TOP 09. Amnestii odsoudili podle průzkumů i občané. Jde o první plošné osvobození, které prezident ve své funkci vyhlásil. Opoziční ČSSD chce kvůli rozhodnutí prezidenta, které kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS), vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Související

Pavel Blažek

Ministr Blažek prozradil, jestli Zeman plánuje vyhlásit amnestii

V současné době se podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) nepřipravuje amnestie ke konci mandátu prezidenta Miloše Zemana. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V polovině prosince uvedl i sám prezident, že amnestii do konce svého mandátu nevyhlásí. K vyhlášení amnestie na rozdíl od prezidentské milosti by potřeboval spolupodepsání premiérem.
Miloš Zeman

Zeman neplánuje napodobit Klause, amnestii nechystá

Prezident Miloš Zeman dnes jednoznačně vyloučil, že by do konce prezidentského mandátu vyhlásil amnestii. V rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu zopakoval svůj názor, že milosti mají být udíleny selektivně. Zároveň obhajoval svou milost pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka

Více souvisejících

amnestie Věznice vězeňská služba

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy