Náhle zemřel miliardář a bývalý majitel TV Pětka Luboš Měkota. Vyšetřovali ho v kauze MUS

Praha - Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka Luboš Měkota náhle zemřel ve věku 55 let. Informoval o tom server IHNED.cz. Měkota byl vyšetřovaný v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti a od loňského listopadu měl obstavený majetek.

Podle informací IHNED.cz Měkotu v sobotu postihla náhlá příhoda v těsné blízkosti berounského golfového hřiště. Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti byl jedním z 50 nejbohatších lidí v Česku, dříve vlastnil kromě dvou televizních stanic také vysokou školu, píše IHNED.cz.Luboš Měkota: Miliardář, uhlobaron, majitel televizí a vysoké školy

Luboš Měkota patřil mezi 50 nejbohatších Čechů. Byl bývalým manažerem a privatizátorem Mostecké uhelné společnosti. Patřily mu dvě televize, TV Metropol a Pětka. Byl také majitelem vysoké školy.

Měkota se celý život pohyboval v důlním průmyslu. Začínal v mosteckých dolech, kde se později stal předsedou odborů v Komořasnké úpravně uhlí. Personálním ředitelem firmy se stal v roce 1995.

Před 15 lety proběhla privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Tu začaly později prošetřovat české i švýcarské orgány kvůli podezření z tunelování.

Švýcarská prokuratura vyrozuměla české úřady už v roce 2006 aby se Česko připojilo k žalobě na manažery MUS. Podle Švýcarů vznikla České republice škoda ve výši 3,4 miliardy korun.

Protikorupční policie začala bývalé manažery vyšetřovat loni. Měkotovi byl následně obstaven majetek kvůli obvinění z podvodu. Švýcarská strana již dříve zmrazila bývalým manažerům MUS, včetně Měkoty, zhruba 14 miliard korun ve švýcarských kontech. Policie zapečetila majetek v hodnotě 800 milionů korun. Jednalo se především o nemovitosti.

Právě obstavený majetek dostal Luboše Měkotu do kritických finančních potíží. Nemohl už dál provozovat své dvě televize Metropol a Pětku. Pětka ukončila své působení letos 4. února. O Metropol projevil zájem milionář Jaromír Soukup vlastnící televizi Barrandov.

Měkota byl také vlastníkem Vysoké školy finanční a správní. Později tam působil už jen jako předseda správní rady. Našel si tam také svoji manželku z řad studentek.

Luboš Měkota se narodil v roce 1958. Jeho profesionální kariéra se celý život točila okolo dolů. V mosteckých dolech začal pracovat jako revírník. Později se stal předsedou odborů v Komořanské úpravně uhlí. Právě komořanský důl patřil mezi trojici dolů, které tvořily MUS. V roce 1995 byl jmenován personálním ředitelem společnosti.

Související

MUS

Credit Suisse prohrála soud o peníze z privatizace MUS

Praha - Městský soud v Praze neuznal nárok švýcarské banky Credit Suisse na 300 milionů korun, které poskytla na pražský bytový projekt Rezidence Kavčí hory. Podle rozsudku z 2. února byla zřejmým cílem transakce legalizace výnosů, které miliardář Luboš Měkota nabyl z majetkové trestné činnosti.
Luboš Měkota zemřel v březnu 2013

Dědička uspěla: Část majetku zabaveného v kauze MUS byla vrácena

Praha - Policie vrátila část majetku obstaveného v kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Malou část zablokovaného majetku miliardáře Luboše Měkoty dostala zpět jeho sestra, která je jeho jedinou dědičkou. Měkota zemřel loni v březnu a policie musela prokazovat, že obstavené obchodní podíly, finance a nemovitosti pocházejí přímo z trestné činnosti. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Více souvisejících

Luboš Měkota

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy