Bolek Polívka obviněn: Je podvodník, který již 12 let není valašským králem!

ROZHOVOR - Bolek Polívka je podvodník, který nemá nic společného s Valašským královstvím. To tvrdí podnikatel Tomáš Harabiš, který království zakládal. Hovořili jsme s ním o exkráli Polívkovi i (ne)pomoci podnikatelům od politiků.

Jak začal projekt Valašského království? Byl to váš nápad, nebo nápad Bolka Polívky?

Byl to můj nápad s inspirací z Nového Zélandu a začal jsem ho realizovat spolu s kamarádem Pavlem Kosíkem a partou dalších přátel a později zaměstnanců. Bolek Polívka se stal v podstatě spontánně mediální tváří, ale se vznikem, autorstvím, financováním projektu neměl nikdy nic společného.

Jakou roli v něm hrál právě Polívka?

Bolka Polívku jsme oslovili jako jednu z osobností, která Valašsko reprezentovala a nabídli jsme mu funkci „Krále Valašského království, protože kdysi v jedné své scénce sehrál prezidenta, krále, ministra Valašské republiky. Funkci jsme mu nabídli, až už jsme měli projekt rozběhlý. Stejně jako Bolka jsme oslovili dalších cca 10 méně, či více známých osobností – olympijského vítěze Jiřího Rašku, ředitele Valašského muzea v přírodě Jaroslava Štiku, automobilového závodníka Karla Lopraise a další.

Cílem Valašského království je podpora cestovního ruchu. Daří se to?

Jde to, ale dře to... Jsme tady již 16 let. Zažili jsme však již lepší časy... Dnes musíme bohužel hodně bojovat s českými politiky, kteří mají rozvoje cestovního ruchu sice „plnou hubu", ale skutek utek... Aktuální informaci o činnosti Valašského království naleznete na www.valasske-kralovstvi.cz. Provozujeme také Hrad Štramberk, malou incomingovou cestovní kancelář Balíčky zážitků, malé nakladatelství s grafickým studiem a expozici pálení ve Valašském muzeu v přírodě.

S panem Polívkou jste vedl několik let soudní spor, který si nakonec prohrál sám herec propadnutím ochranné známky. Jaký jste měl pocit, když celý ten maraton skončil?

A tady je to všechno trochu jinak... Bolek Polívka žádnou ochrannou známku nikdy zapsanou neměl a vždy platila pouze má OZ Valaské královstvje z roku 1998. Pokoušel se jí však zapsat, a když prohrál své spory o autorství Valašského království se mnou, zažaloval Úřad průmyslového vlastnictví s tím, že při zamítnutí jeho OZ Úřad formálně pochybil. Městský soud v Praze opravdu na základě toho rozhodnutí UPV o zamítnutí zápisu zrušil, a vyzval Úřad k jeho obnovení. Mezitím však uplynula desetiletá promlčecí lhůta a UPV aby se nemusel dále soudit, jednoduše jen vydal vyjádření o tom, že podaná OZ (ale nikdy nezapsaná) mezitím zanikla. A tím vše opravdu skončilo...

(Veškeré spory vedl pan Polívka a jeho farma Bolka Polívky s.r.o. se mnou a s mou společností VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ s.r.o. Trochu zjednodušeně, pan Polívka tvrdil, že tím, že se prohlásil valašským králem, prezidentem, ministrem Valašské republiky ve své scénce z roku 1993, vytvořil tím autorská díla Valašské království a Valašský král, které patří jemu, a my mu na nich parazitujeme. V průběhu sporu padlo cca 8 rozhodnutí na UPV a u soudu a všechny jednoznačně v náš prospěch. To poslední v roce 2009.)

Jak se teď díváte na problémy, které Bolek Polívka má? Jeho farma je v úpadku a dluží miliony.

V dnešní době se něco podobného může stát i solidnímu člověku, který se dostane do potíží díky zvůli politického režimu, ale to není případ Bolka Polívky... Z pohledu investora či dobrého hospodáře investovat 24 veřejných evropských milionu do "farmy v polích", která stojí více či méně pouze na jméně jednoho herce, který se pomalu, ale jistě upíjí, jinak je to opravdu farma v polích, je hazard, který v podstatě ani nemohl jinak skončit. Až tady Bolek Polívka nebude, na farmu už nikdo jezdit nebude a zpustne... Přitom návratnost takové investice vůbec neexistuje anebo se jí za svého života nedožijete, i kdyby Vám ji dali v 10 letech... Vím, jak fungují evropské dotace a jak je u normálního smrtelníka hlídaná každá koruna a vůbec nechápu jak Farma B.P. mohla peníze získat před zaplacením svého podílu. Leda tak podvodem anebo tam šéf regionální rady jezdí, víte co... Nejdříve je totiž potřeba vše zaplatit ze svého a to se v tomto případě zjevně nestalo... Navíc 24 milionu se dá opravdu utratit mnohem efektivnějším způsobem a v dlouhodobě těžké době budou tyto peníze nám všem zase chybět...

Jste s ním v kontaktu, nebo spolu mluví pouze právníci?

V kontaktu nejsme od jara 2001 a od té doby také Valašské království nemá s Boleslavem Polívkou nic společného. Mezitím jsme se potkali asi jen 2x – když chtěl Bolek Polívka, abychom ho znovu uznali Valašským králem a podepsali tzv. „toleranční patent" a pak u soudu.

Valašským králem je teď Vladimír II. Kdo to je?

Je sympatický, usměvavý, odvážný.... Bydlí v Paskově. Při korunovaci se mu spletlo jméno a málem jsme z něho udělali krále Ladislava I. Aby však bylo jasné, kterého krála v pořadí máme, rozhodli jsme se je číslovat podle římského číslování.

Takže Vladimír se stal králem Vladimírem II. (podle českého číslování se dávají čísla podle křestního jména, takže by byl Vladimír I.).

A předchůdkyně současného krále Jarmila I. Šuláková?

Zpěvačka lidových písní, folklorní aktivistka a královna matka Valašského království se narodila dne 27. 06. 1929 ve Vsetíně. K muzice ji přivedli rodiče. Maminka hrála ochotnická divadla, zpívala v operetách a všelijaké kuplety. Tatínek byl muzikant. Hrál na saxofon, harmoniku, trubku. Měl taneční kapelu. Už jako malá zpívala ve školním sboru, ve druhé měšťance v pětatřicetičlenném dívčím sboru. Ze sboru jich potom zůstalo jen pět a zpívaly ještě asi rok po dokončení školy jako dívčí pětka. Jarmila mezi tím zpívala se čtyřma průmyslovákama. Doprovod byla jedna Španělka, takže to vlastně v té době bylo něco, jako později folk. Zpívali taneční písně, trampské písně, Gustava Broma. Pak zpívala rok s taneční muzikou a dva muzikanti z ní hráli v Michálkově cimbálovce na violu a klarinet. A potřebovali zpěvačku, tak v roce 1938 nastoupila.

Vaše postavení v království je jaké? Rádce, komoří, kancléř?

Žil a cestoval jsem cca 7 let po celém světě, a když jsem v roce 1997 Valašské království zakládal, bylo jeho hlavním cílem šířit slávu a věhlas Valašska za jeho hranicemi. Proto jsem si vymyslel titul „Valašský správce pro zahraničí" – Ministr zahraničí, který využívám nejčastěji. Jsem však také „Správce královské pokladnice" a „Rytíř Hradu Štramberka" či kdokoliv, kdo je zrovna potřeba...

Související

Více souvisejících

cestovní ruch

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Kanadě se zřítilo letadlo

V Kanadě havarovalo dopravní letadlo. Převrátilo se na střechu

Na mezinárodním letišti Toronto Pearson došlo k nehodě letadla společnosti Delta Airlines, které přilétalo z Minneapolisu. Podle prvotních informací jsou všichni pasažéři a členové posádky naživu, záchranné složky podle BBC ale potvrdily, že tři osoby utrpěly kritická zranění.

před 2 hodinami

Emmanuel Macron a Olaf Scholz

Setkání lídrů v Paříži skončilo. Co přineslo?

Napětí kolem konfliktu na Ukrajině se nadále stupňuje a jednotlivé evropské státy hledají společný přístup k aktuálním událostem, které naznačují změnu americké strategie. Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa naznačují ochotu jednat s Ruskem o možném řešení války, což vyvolává obavy mezi evropskými spojenci Ukrajiny. Evropské země proto zintenzivňují debatu o dalším postupu, přičemž se stále více ukazuje rozdíl v přístupech jednotlivých států.

před 2 hodinami

Mette Frederiksenová a Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu.

Rusko ohrožuje celou Evropu, tvrdí lídři po jednání v Paříži. Na vyslání vojáků na Ukrajinu už shoda nepanuje

Dánská premiérka Mette Frederiksenová varovala, že Rusko představuje hrozbu pro celou Evropu a že jakákoli příměří, která nebudou trvalá, pouze poskytnou Moskvě čas k přeskupení sil a zahájení dalších útoků. „Rusko bohužel ohrožuje celou Evropu,“ prohlásila podle The Guardian po jednání evropských lídrů v Paříži a dodala, že nevidí žádné náznaky, že by Moskva skutečně chtěla mír.

před 3 hodinami

Armáda Velké Británie

Evropská armáda na Ukrajině? Je potřeba 100 000 vojáků, experti neví, kdo je zaplatí

Evropské státy musí sehrát „plnou roli“ při zajištění bezpečnosti Ukrajiny v případě uzavření mírové dohody s Ruskem, prohlásil britský premiér Keir Starmer před svou cestou do Paříže na summit evropských lídrů. Podle něj Evropa čelí „generační“ bezpečnostní výzvě, kterou představuje Moskva, a musí proto „posílit své obranné schopnosti“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marija Zacharova

Italský prezident dopálil Rusko. Po slovech o Třetí říši přišla tvrdá reakce

Italský prezident Sergio Mattarella vyvolal silnou reakci z Moskvy, když přirovnal ruskou agresi vůči Ukrajině k Třetí říši. Tento výrok, který zazněl během jeho vystoupení na univerzitě v Aix-Marseille, způsobil zhoršení již tak napjatých vztahů mezi Itálií a Ruskem. Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, uvedla, že tato slova "nebudou bez následků".

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Evropští lídři se sešli v Paříži na jednání o Ukrajině. Macron zavolal Trumpovi

Hlavní evropští lídři se v pondělí sešli v Paříži na neformální schůzce zaměřené na situaci na Ukrajině a evropskou bezpečnost. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na zrychlené kroky administrativy Donalda Trumpa, která zahájila mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou bez přímého zapojení Kyjeva nebo Evropské unie. Uvedl to server The Guardian.

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico se bouří proti jednání EU o Ukrajině v Paříži

Slovenský premiér Robert Fico v pondělí ostře kritizoval účast představitelů Evropské unie na mimořádných jednáních v Paříži, která se zaměřují na budoucí roli Evropy v možném příměří na Ukrajině. Podle něj EU nemá mandát k těmto rozhovorům a její účast pouze podkopává důvěru v celou unii.

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

K Ukrajině mlčí, teď ale Bruselu vyrazila dech. Kam se poděla von der Leyenová?

Ursula von der Leyenová zahájila své druhé funkční období v čele Evropské komise bleskovou a rozsáhlou deregulací, o níž téměř nikdo v Bruselu nevěděl, dokud se už nezačala uskutečňovat. Pod tlakem pravicových vlád postavila svou druhou prezidentskou éru na snižování administrativní zátěže s cílem učinit Evropu atraktivnějším místem pro podnikání.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Protivzdušná obrana, letadla, lodě... Zelenskyj si nadiktoval podmínky míru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že jeho země potřebuje bezpečnostní záruky, které budou skutečné a nikoli pouze „na papíře“. V souvislosti s možností rozmístění evropského mírového kontingentu na Ukrajině jako součásti vyjednané dohody s Ruskem uvedl, že Ukrajina chce bezpečnostní opatření „na zemi, na vodě, ve vzduchu – protivzdušnou obranu, letadla, lodě“.

před 9 hodinami

Sergej Lavrov

Rusko: Žádný kompromis nebude. O Ukrajině jednat budeme, ale neustoupíme

Rusko a Spojené státy se v úterý setkají v saúdskoarabském Rijádu k jednání o možnosti obnovy vzájemných vztahů a budoucnosti války na Ukrajině. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se ruská delegace v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a prezidentským poradcem Jurijem Ušakovem zaměří na „obnovení celého komplexu rusko-amerických vztahů“.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Keir Starmer

V Paříži se scházejí evropští lídři. Na mír na Ukrajině mají dohlížet evropské armády

Evropští lídři se scházejí v Paříži, kde se pokusí stanovit akční plán pro Evropu po několika dnech chaotických vyjednávání americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Kromě diskuse o evropských vojenských zárukách pro Ukrajinu bude summit také řešit žádost USA o objasnění, zda jsou evropské státy připraveny poslat vojáky na stabilizační síly v případě příměří. Podle Francouzů probíhají jednání o rozmístění francouzských, britských a polských armád, které mají zajistit, že případné budoucí příměří se promění v a trvalý mír. S tím ale Poláci nesouhlasí.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Jak se Evropa snaží přesvědčit Trumpa o své důležitosti? Ve hře je vyslání vojáků na Ukrajinu

Evropští lídři horečně hledají způsoby, jak si udržet svůj vliv na dění na Ukrajině. Důkazem je i narychlo svolaný bezpečnostní summit v Paříži. Zůstává totiž hořkou skutečností, že nebyli pozváni k přímým jednáním mezi Spojenými státy a Ruskem. Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem „velmi brzy“ setká, což v Evropě vyvolalo obavy, že se zdejší státy ocitnou na vedlejší koleji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy