Bolek Polívka obviněn: Je podvodník, který již 12 let není valašským králem!

ROZHOVOR - Bolek Polívka je podvodník, který nemá nic společného s Valašským královstvím. To tvrdí podnikatel Tomáš Harabiš, který království zakládal. Hovořili jsme s ním o exkráli Polívkovi i (ne)pomoci podnikatelům od politiků.

Jak začal projekt Valašského království? Byl to váš nápad, nebo nápad Bolka Polívky?

Byl to můj nápad s inspirací z Nového Zélandu a začal jsem ho realizovat spolu s kamarádem Pavlem Kosíkem a partou dalších přátel a později zaměstnanců. Bolek Polívka se stal v podstatě spontánně mediální tváří, ale se vznikem, autorstvím, financováním projektu neměl nikdy nic společného.

Jakou roli v něm hrál právě Polívka?

Bolka Polívku jsme oslovili jako jednu z osobností, která Valašsko reprezentovala a nabídli jsme mu funkci „Krále Valašského království, protože kdysi v jedné své scénce sehrál prezidenta, krále, ministra Valašské republiky. Funkci jsme mu nabídli, až už jsme měli projekt rozběhlý. Stejně jako Bolka jsme oslovili dalších cca 10 méně, či více známých osobností – olympijského vítěze Jiřího Rašku, ředitele Valašského muzea v přírodě Jaroslava Štiku, automobilového závodníka Karla Lopraise a další.

Cílem Valašského království je podpora cestovního ruchu. Daří se to?

Jde to, ale dře to... Jsme tady již 16 let. Zažili jsme však již lepší časy... Dnes musíme bohužel hodně bojovat s českými politiky, kteří mají rozvoje cestovního ruchu sice „plnou hubu", ale skutek utek... Aktuální informaci o činnosti Valašského království naleznete na www.valasske-kralovstvi.cz. Provozujeme také Hrad Štramberk, malou incomingovou cestovní kancelář Balíčky zážitků, malé nakladatelství s grafickým studiem a expozici pálení ve Valašském muzeu v přírodě.

S panem Polívkou jste vedl několik let soudní spor, který si nakonec prohrál sám herec propadnutím ochranné známky. Jaký jste měl pocit, když celý ten maraton skončil?

A tady je to všechno trochu jinak... Bolek Polívka žádnou ochrannou známku nikdy zapsanou neměl a vždy platila pouze má OZ Valaské královstvje z roku 1998. Pokoušel se jí však zapsat, a když prohrál své spory o autorství Valašského království se mnou, zažaloval Úřad průmyslového vlastnictví s tím, že při zamítnutí jeho OZ Úřad formálně pochybil. Městský soud v Praze opravdu na základě toho rozhodnutí UPV o zamítnutí zápisu zrušil, a vyzval Úřad k jeho obnovení. Mezitím však uplynula desetiletá promlčecí lhůta a UPV aby se nemusel dále soudit, jednoduše jen vydal vyjádření o tom, že podaná OZ (ale nikdy nezapsaná) mezitím zanikla. A tím vše opravdu skončilo...

(Veškeré spory vedl pan Polívka a jeho farma Bolka Polívky s.r.o. se mnou a s mou společností VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ s.r.o. Trochu zjednodušeně, pan Polívka tvrdil, že tím, že se prohlásil valašským králem, prezidentem, ministrem Valašské republiky ve své scénce z roku 1993, vytvořil tím autorská díla Valašské království a Valašský král, které patří jemu, a my mu na nich parazitujeme. V průběhu sporu padlo cca 8 rozhodnutí na UPV a u soudu a všechny jednoznačně v náš prospěch. To poslední v roce 2009.)

Jak se teď díváte na problémy, které Bolek Polívka má? Jeho farma je v úpadku a dluží miliony.

V dnešní době se něco podobného může stát i solidnímu člověku, který se dostane do potíží díky zvůli politického režimu, ale to není případ Bolka Polívky... Z pohledu investora či dobrého hospodáře investovat 24 veřejných evropských milionu do "farmy v polích", která stojí více či méně pouze na jméně jednoho herce, který se pomalu, ale jistě upíjí, jinak je to opravdu farma v polích, je hazard, který v podstatě ani nemohl jinak skončit. Až tady Bolek Polívka nebude, na farmu už nikdo jezdit nebude a zpustne... Přitom návratnost takové investice vůbec neexistuje anebo se jí za svého života nedožijete, i kdyby Vám ji dali v 10 letech... Vím, jak fungují evropské dotace a jak je u normálního smrtelníka hlídaná každá koruna a vůbec nechápu jak Farma B.P. mohla peníze získat před zaplacením svého podílu. Leda tak podvodem anebo tam šéf regionální rady jezdí, víte co... Nejdříve je totiž potřeba vše zaplatit ze svého a to se v tomto případě zjevně nestalo... Navíc 24 milionu se dá opravdu utratit mnohem efektivnějším způsobem a v dlouhodobě těžké době budou tyto peníze nám všem zase chybět...

Jste s ním v kontaktu, nebo spolu mluví pouze právníci?

V kontaktu nejsme od jara 2001 a od té doby také Valašské království nemá s Boleslavem Polívkou nic společného. Mezitím jsme se potkali asi jen 2x – když chtěl Bolek Polívka, abychom ho znovu uznali Valašským králem a podepsali tzv. „toleranční patent" a pak u soudu.

Valašským králem je teď Vladimír II. Kdo to je?

Je sympatický, usměvavý, odvážný.... Bydlí v Paskově. Při korunovaci se mu spletlo jméno a málem jsme z něho udělali krále Ladislava I. Aby však bylo jasné, kterého krála v pořadí máme, rozhodli jsme se je číslovat podle římského číslování.

Takže Vladimír se stal králem Vladimírem II. (podle českého číslování se dávají čísla podle křestního jména, takže by byl Vladimír I.).

A předchůdkyně současného krále Jarmila I. Šuláková?

Zpěvačka lidových písní, folklorní aktivistka a královna matka Valašského království se narodila dne 27. 06. 1929 ve Vsetíně. K muzice ji přivedli rodiče. Maminka hrála ochotnická divadla, zpívala v operetách a všelijaké kuplety. Tatínek byl muzikant. Hrál na saxofon, harmoniku, trubku. Měl taneční kapelu. Už jako malá zpívala ve školním sboru, ve druhé měšťance v pětatřicetičlenném dívčím sboru. Ze sboru jich potom zůstalo jen pět a zpívaly ještě asi rok po dokončení školy jako dívčí pětka. Jarmila mezi tím zpívala se čtyřma průmyslovákama. Doprovod byla jedna Španělka, takže to vlastně v té době bylo něco, jako později folk. Zpívali taneční písně, trampské písně, Gustava Broma. Pak zpívala rok s taneční muzikou a dva muzikanti z ní hráli v Michálkově cimbálovce na violu a klarinet. A potřebovali zpěvačku, tak v roce 1938 nastoupila.

Vaše postavení v království je jaké? Rádce, komoří, kancléř?

Žil a cestoval jsem cca 7 let po celém světě, a když jsem v roce 1997 Valašské království zakládal, bylo jeho hlavním cílem šířit slávu a věhlas Valašska za jeho hranicemi. Proto jsem si vymyslel titul „Valašský správce pro zahraničí" – Ministr zahraničí, který využívám nejčastěji. Jsem však také „Správce královské pokladnice" a „Rytíř Hradu Štramberka" či kdokoliv, kdo je zrovna potřeba...

Související

Více souvisejících

cestovní ruch

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 5 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 5 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 7 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 12 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů

Klíčem k rozřazení hlasů je takzvaná „Electoral College“ neboli počet volitelů, které mají jednotlivé státy USA. Vítězem voleb ve Spojených státech se stane osoba, která získá 270 z 538 volitelů – tedy prostou většinu. Každý stát má tolik volitelů, kolik má zástupců v Senátu a Sněmovně reprezentantů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy