Paradox: Bývalý komunista předával ocenění disidentům

Komentář - Ministr obrany Vlastimil Picek dnes předal 23 disidentům z dob komunistické totality ocenění. Ironické ale je, že Picek byl v době totality členem KSČ.

Česká republika se dosud pořádně nevypořádala s komunistickou minulostí. V KSČ byla velká část obyvatelstva a je skoro nemožné nemít ve svém okolí alespoň jednoho bývalého komunistu. Často tak dochází k absurdním situacím.

Například když bývalí aktivní člen Svazu socialistické mládeže Petr Nečas mluví z pozice premiéra o hrozbě návratu komunismu. Podobně absurdní je úterní předávání ocenění bývalým disidentům.

Generál Vlastimil Picek byl od roku 1977 až do roku 1990 členem KSČ. Dnes lidem, kteří proti "jeho" straně bojovali, předával ocenění a chválil je. Paradox. Jenže přes všechnu absurditu je to dobře.

Ocenění totiž všichni převzali a nikdo na protest vyznamenání neodmítl. Tím dali jasně najevo, že co bylo, bylo a dnes je nutné se dívat do budoucnosti. Sám Picek se na předávání kál, že zlo komunismu nerozpoznal. Dokonce přemýšlel, že by ocenění nepředával právě kvůli nevhodné minulosti. Nakonec udělal dobře, když ocenění disidentům předal a ukázal, že minulost by nás neměla rozdělovat.

Související

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1

Picek vypovídal v kauze Nagyová: Kdo dal sledovat Radku Nečasovou?

Praha - Bývalý ministr obrany Vlastimil Picek dnes soudu v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby řekl, že v roce 2012 nevěděl o možném ohrožení rodiny tehdejšího premiéra Petra Nečase. Pokyn k údajnému sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky ani pracovníků úřadu vlády nepodepsal. Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím, podle obhajoby rozvědka prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra. Hlavní líčení bude pokračovat 18. května.

Více souvisejících

Vlastimil Picek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy