POZOR! Postižení povodní mohou žádat mimořádnou dávku, činí až 51.150 Kč

Praha - Na řadě míst České republiky byl vyhlášen 2. či 3. stupeň povodňové aktivity. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová říká: „Je nutné, aby pomoc státu přišla co nejdříve. Proto všechna pracoviště v celém resortu práce a sociálních věcí mají pokyny, co dělat. Včetně toho, že úřady práce ve městech, které zasáhla velká voda, musí mít pro občany k dispozici dostatek hotovosti. Lidé budou potřebovat peníze a podporu jako takovou a stát je připraven ji poskytnout."

Mimořádná okamžitá pomoc

Lidem, kteří byli postiženi povodní, umožňuje zákon o pomoci v hmotné nouzi poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc, a to pro několik situací. První je poskytnutí peněžité dávky jako rychlé pomoci k zabezpečení základních životních potřeb občanů, kteří byli postiženi vážnou mimořádnou událostí, mezi které patří i povodeň. Výše pomoci pro tuto situaci se stanovuje s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmům daného občana nebo společně posuzovaných lidí. Může být až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až 51 150 Kč.

„Úřady práce přijímají nezbytná organizační opatření, aby byly schopné poradit a poskytnout nezbytnou pomoc. Upravili jsme pracovní program a intenzivně spolupracujeme se všemi složkami integrovaného záchranného systému krajů a obcí, které zasáhla povodeň", říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková a dodává: „Kromě finanční pomoci občanům jsme na úřadech práce připraveni poskytnout pomoc starostům obcí při odstraňování následků povodní. Zaměstnanci našich úřadů řešili tyto situace už v minulosti, mají s nimi zkušenost a vědí si rady. S řediteli jsme v kontaktu a jejich přístup koordinujeme."

Na základě individuální potřeby lze poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc v situaci také občanovi, který nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na úhradu nákladů spojených s pořízením či opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby (např. postel, lednička). Dávku je možné využít i v kontextu s následky povodně, kdy lidem mohou vzniknout mimořádné výdaje. Mimořádná pomoc pak může být až do výše konkrétního nákladu s tím, že součet takto poskytnutých dávek nesmí v rámci kalendářního roku překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, tj. v současné době 34 100 Kč.

Další situací, kdy lze poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc, je pomoc občanovi, který nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na úhradu jednorázového výdaje spojeného zejména se zaplacením správního poplatku nebo s úhradou noclehu. Dávku je možné použít i v případě, že lidem v souvislosti s povodní vzniknou mimořádné výdaje na pořizování např. nových dokladů, na přechodné ubytování při zničení bytu apod. Mimořádnou okamžitou pomoc lze stanovit až do výše konkrétního nákladu, přihlíží se přitom k finančním prostředkům, které má daný člověk k dispozici.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 Ludmila Müllerová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy