Lidé, pozor. Abyste zase nezvolili nebezpečné psychopaty, varuje lékař

Rozhovor – S velkou pravděpodobností se blíží předčasné volby, které postaví občany před otázku: kterého kandidáta jen mám vybrat? Doktor Jan Hnízdil serveru EuroZprávy.cz poskytl rozhovor, v němž mimo jiné voličům radí, aby nevybrali do Poslanecké sněmovny zase nějaké nebezpečné psychopaty. V rozhovoru vám Hnízdil také nastíní problematiku komplexní medicíny, kterou se snaží prosazovat v českém zdravotnictví, či to, co si myslí o prezidentu Miloši Zemanovi.

Patříte mezi specialisty v oboru komplexního lékařství a psychosomatiky. Jak byste stručně popsal čtenářům komplexní medicínu?

Komplexní psychosomatický přístup vychází z poznání, že každá nemoc je informace o tom, jaký člověk je, jakým způsobem a v jakých podmínkách žije. Informace o tom, že ve svém životě dělá nějakou chybu. Úkolem psychosomatického lékaře je chybu najít a poradit pacientovi, co má udělat pro to, aby se uzdravil. Mobilizovat jeho samoúzdravné schopnosti. Pokud ty na zvládnutí nemoci nestačí, přijdou na řadu léky nebo operace. Na rozdíl od medicíny klasické zkoumá psychosomatik nejen objektivní nálezy, ale celou životní situaci nemocného člověka. Nejedná se o nic nového nebo alternativního. Biologické medicínské vzdělání bylo, je a bude základem kvalifikace a způsobilosti lékaře. Komplexní přístup tyto znalosti a dovednosti dále rozvíjí. Svým způsobem je to návrat ke kořenům lékařství, aniž bychom se přitom vzdávali vymožeností moderní medicíny.

Jaké schopnosti musí mít lékař, který se rozhodne věnovat celostní medicíně?

Musí rozumět nejen chorobám, ale také lidem. K perfektním znalostem školní medicíny to znamená schopnost navázat s pacientem kvalitní vztah, získat si jeho důvěru, dovednost komplexního způsobu myšlení, empatie a intuice.

Je v českém zdravotnictví vůbec dostatek prostoru pro tento menšinový přístup, nebo je potřeba udělat nějaké změny?

Politici se soustředí na reformu zdravotnictví, ale to je jen forma, kterou se expeduje medicína. Problém je mnohem hlubší, než aby se dal řešit jen reformou zdravotnictví. Změnit se musí i medicína. Ta školní, biologická, vychází z předpokladu, že každá zdravotní porucha má nějakou objektivní příčinu, kterou dokáže pomocí odběrů, céteček, magnetických rezonancí, odhalit a zásahem zvenčí, léky, operacemi nebo fyzikálním působením, vyléčit. Řada studií ale prokázala, že u téměř 40 % pacientů, s typickými tělesnými obtížemi objektivní nález chybí. Pro biologicky vzdělaného lékaře je to neřešitelný problém. Pacienta považuje za simulanta, hypochondra nebo duševně chorého. On ale není ani jedním z nich. Jeho obtíže jsou informací o způsobu jeho života, ten je potřeba znát, zasadit jeho stonání do souvislostí. Jinak se pochopit nedá. Druhou stranou problému je zdravotnictví. Stalo se výnosným obchodem, akcie farmaceutických firem se obchodují na burze, draví podnikatelé zakládají sítě ambulancí, nemocnice, zdravotní pojišťovny. Jejich zisk se odvíjí od toho, že lidé budou hodně vyšetřováni a hodně léčeni, každý uzdravený pacient znamená ekonomickou ztrátu. Systém medicínsko - farmaceutického komplexu je natolik obludný a prorostlý zájmy různých podnikatelských skupin, že se podle mého názoru vůbec reformovat nedá. Hroutí se sám, vlastní vahou. To je hlavní důvod, proč vzniká psychosomatický proud úplně mimo stávající systém, na zelené louce, zdola. Jako základ nového způsobu medicínského myšlení, nového paradigmatu.

Co je dle Vás nejdůležitější, aby si člověk udržel své zdraví? Jak velkou roli hraje psychika?

Psychika, především negativní emoce, hrají při vzniku a vývoji nemocí klíčovou roli. Například infekce. Pokud je člověk v dobré náladě, uvolněný, má dobrou imunitu. Pokud je v napětí, neklidu, úzkosti nebo dokonce depresi, je imunita oslabená, snadno se nakazí infekcí a to zase zhoršuje jeho psychiku. Nebo autoimunitní onemocnění štítné žlázy (thyreoiditidy), tlustého střeva (crohnova choroba), kloubů (artritidy) nebo nervů (roztroušená skleróza). Vědecká medicína marně pátrá po jejich příčině. Z pohledu medicíny komplexní to není žádná záhada. Autoimunitní znamená, že obranyschopnost - imunita, místo toho, aby člověka chránila, obrátí se proti němu a začne mu škodit. V souvislostech života pacienta je to informace o tom, že člověk trápí sám sebe, sžírá se, stresuje se, žije sobě na úkor. V léčbě usilujeme o to, aby negativní emoce neobracel proti sobě, ale ventiloval je způsobem, který jej nebude poškozovat. Důležitou roli přitom hrají pohyb a psychoterapie.

Souhlasíte s tvrzením autorů knihy Hadi v oblecích (Robert Hare, Paua Babiak), že mezi politiky a manažery je větší procento nebezpečných psychopatů, než mezi vězni?

Člověk nemusí mít medicínské vzdělání, aby si všimnul neobvyklého chování některých našich politiků. Ti lidé mají podobný osobnostní profil jako zloději nebo vrazi. Dají se ale jen těžko odhalit. Jsou inteligentní, schopní, jazykově vybavení, dokonale oblečení. Na druhou stranu egocentričtí, arogantní, bezohlední a bezcitní. Hare s Babiakem jim říkají „hadi v oblecích". Současný společenský systém, založený na individualismu a neomezeném růstu, takový typ osobností přitahuje. Oni tento systém dál potvrzují a rozvíjejí. Mají ideální předpoklady dosahovat krátkodobých úspěchů. Dlouhodobě je jejich působení na mezilidské vztahy i atmosféru ve společnosti zničující. Každý úspěšný manažer musí být sebejistý, třeba i trochu narcisní. Pokud je ale zdravou osobností, v kritických chvílích upřednostní zájem firmy. Narcisní psychopat, než by ustoupil ze svých názorů, raději vlastní firmu, stranu nebo stát zničí. Jména konkrétních politiků si může doplnit každý sám.

Nad čím by měl volič přemýšlet, než některému z kandidátů dá hlas?

Politikem by měl být podle mého názoru člověk, který je občanům dlouhodobě známý svým charakterem, prací, veřejnými názory a postoji. Člověk, který nepotřebuje peníze na volební kampaň, ve které slibuje, co všechno pro voliče udělá, až ho zvolí, aby pak neudělal vůbec nic. Člověk, kterému dáme hlas právě pro to, co už udělal. Především bychom se ale měli zamyslet sami nad sebou, nad vlastní pasivitou, lhostejností, způsobem života. Líní, drzí, podvádějící a lživí politici jsou nastaveným zrcadlem. Jak se říká: národ má takové politiky, jaké si zaslouží a kdyby to mohly volby změnit, už dávno by je zakázali.

Jistou míru narušení jste shledával u bývalého prezidenta Václava Klause. Jak je na tom z Vašeho pohledu Miloš Zeman? Čím si vysvětlujete jeho úspěch při volbě prezidenta? Co jeho vítězství vypovídá o české společnosti?

Pan Zeman je na tom, co se osobnostní výbavy týče, podobně jako pan Klaus. V aroganci, populizmu, manipulaci, schopnosti rozdělovat a vládnout ho možná dokonce převyšuje. Opojený mocí a alkoholem překračuje zavedené zvyklosti, předpisy, normy chování, ústavu. Nejmenuje tam, kde je obvyklé jmenovat, pije tam, kde se pít nemá, kouří, kde se kouřit nesmí. Neustále zkouší, kam až může zajít, aby zašel ještě dál. Za každý jeho přestupek by měl následovat okamžitý výchovný trest. Smutné je, že nejvyšším vychovatelem, reprezentantem a vzorem je právě on. Jestli ale něco symbolizuje českou mentalitu, tak je to pan prezident Zeman. V přímé volbě ho volila nadpoloviční většina voličů. K jeho vlastnostem a chování vzhlížejí s obdivem. Je prostě náš.

V posledních týdnech jsme svědky velkých změn na politické scéně. Jak byste je z hlediska lékařského analyzoval?

Jedním slovem chaos. Nesváry mezi politickými stranami, nesváry uvnitř stran, osobní útoky, propojení politiky s podsvětím, policejní razie, odlišné výklady zákonů, ústavy. Situace je tak nepřehledná, že se v ní neorientují ani sami aktéři. Napětí dosahuje nadkritických hodnot. Stačí nevelký podnět a může přerůst v násilí. Už se to také děje. Loni nepokoje ve Šluknovském výběžku, letos v červenci protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Provokují je stále stejní lidé. Ministr vnitra Pecina žádá zvýšení počtu policistů. Bývalý prezident Klaus volal po tvrdé represi. Politici potřebují vnějšího nepřítele, aby odvrátili pozornost od sebe, od neschopnosti řešit ekonomické a sociální problémy. Represe ale vyvolává další násilí. Známý ekonom Tomáš Sedláček napsal před časem blog o tom že válka nebude (Válka bude. www.aktualne.cz, V/13). „Pokud se v krizi něco prohloubilo, tak spíše soudržnost, než nenávist...nacionalizmus je jenom strašák.", říká Sedláček. Zapomíná na existenci černých labutí. Podle amerického investičního poradce, autora stejnojmenného bestselleru, Nassima Taleba, jde o jevy, o kterých si myslíme, že nemohou nastat, pak k nim dojde a zásadním způsobem změní náš život. Všichni cítíme, že se v naší společnosti musí něco stát, jen nevíme co, a kdy to bude. Pochopení existence černých labutí nabízí podle Taleba šanci nečekaným rizikům předcházet. Občanská válka, nacionalizmus a pogromy jsou černými labutěmi. Měli bychom na ně myslet, aby nenastaly.

Je ze současné situace, kdy je politika v hluboké krizi, cesty ven?

Odpověď jsme našel v knize německého psychosomatika R. Dahlke Čím onemocněl svět? „Na jednu stranu se musíme obávat vlastní osobní katastrofy a katastrofy celé Země, na druhou stranu se v takové katastrofě skrývá i jisté řešení. Slovo katastrofa pochází z řečtiny a může znamenat rovněž konečný obrat. Mnohé naznačuje, že člověk a Země míří stejným krokem k tomuto bodu obratu. Nový začátek bude patrně nevyhnutelný a také potopa, o níž se píše v bibli, byla také vskutku jen koncem staré a začátkem nové doby.", píše v ní. Čeká nás zásadní změna hodnot. Přechod od exponenciálního ekonomického růstu k vnitřnímu kulturnímu a sociálnímu rozvoji, od drancování energie k šetrnosti a ohleduplnosti vůči sobě i okolí, od bezohlednosti a prosazování zájmů jedince ke spolupráci a podpoře celku. Bude to obrat neobyčejně složitý. Životně důležité funkce státu se mohou na přechodnou dobu úplně zastavit. Znejistění a strachu lidí se budou snažit zneužít nacionalistické, fašistické nebo jiné extrémistické skupiny. Budou přicházet se snadným řešením, prstem ukazovat na viníky mizérie mimo nás: Romy, imigranty, „pravdoláskaře", euro, Evropskou unii...Budou dělat všechno pro to, aby odvedli pozornost od sebe a problémů, jejichž řešení je jedině v nás. „V době, kdy kdekdo téměř bezvýhradně věří ve vnější proveditelnost věcí, je navíc těžké najít vnitřní východisko, i když stále více lidí tuší, že něco není v pořádku s věčně vychvalovanými návrhy řešení. Celkově to lze přirovnat k místnosti přeplněné lidmi, kde všichni tlačí na dveře a chtějí se jimi dostat ven, ale vůbec je nenapadne, že se dveře otevírají dovnitř.", píše Dahlke. S obratem musíme začít každý u sebe. Snažím se o to ve svojí profesi, šířením myšlenek komplexní medicíny, působením na pacienty, kolegy a nejbližší okolí. Pokud má proběhnout celospolečenská změna nenásilným způsobem, je jedinou cestou ven cesta dovnitř.

MUDr. Jan Hnízdil je lékař věnující se komplexní psychosomatické medicíně. Patří však mezi menšinu lékařů, kteří pohlížejí na pacienta z více úhlů, a proto se snaží zájem o psychosomatiku rozšířit dále. Vydal řadu knih například o léčbě bolesti zad, jiné se týkají problematiky dnešního polovičatého zdravotnictví, jako například poslední vydaná „Mým marodům aneb Jak vyrobit pacienta".

Související

Ilustrační foto

Za peticí proti opatřením stojí homeopaté, je plná klamů, varuje skeptička ze Sisyfa

Počátkem října se na internetu objevila petice, která sice není právně závazná, přesto se v ní desítky tisíc lidí vyslovují proti současným opatřením zavedeným kvůli nadměrnému šíření nového typu koronaviru v Česku. Ačkoliv je online petice nesmírně populární a od doby svého vzniku nasbírala více než 65 tisíc podpisů, ve skutečnosti za ní stojí lidé, o jejichž odbornosti panují pochybnosti.

Více souvisejících

Jan Hnízdil Miloš Zeman

Aktuálně se děje

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

včera

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy