Pernes je plagiátorem diplomek, tvrdí aktivista Vodrážka

Praha - Aktivista Mirek Vodrážka ze sdružení neUSTRčení obvinil v pondělí ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Jiřího Pernese z plagiátorství. Tvrdí, že Pernes ve vědecké práci necituje z primárních zdrojů, ale opsal 46 procent citací od studenta z jeho diplomové práce.

Jako důkaz předložil chybné citace, které Pernes z diplomové práce zkopíroval. "Očekáváme, že se proti tomuto nařčení budete bránit soudně," řekl Vodrážka. Pernes nařčení odmítl s tím, že uvedenou diplomku uvedl mezi svými zdroji, ze kterých při psaní své práce vycházel. "Mluvíte o věci, které nerozumíte, a byl bych rád, kdybyste toho nechal," řekl Pernes a odmítl záležitost dále rozebírat.

K výtkám, že studoval večerní univerzitu marxismu leninismu, takzvaný VUML, jen řekl, že "podle české legislativy toto studium není překážkou pro výkon funkce ředitele". "Důležité je, že jsem nikdy nebyl členem KSČ, ani jejím kandidátem a nespolupracoval jsem s StB, ačkoliv se o to dlouhodobě pokoušela," řekl Pernes.

Odvolání čtyř lidí z vedení ústavu nový ředitel zdůvodnil tím, že tito lidé stáli za rozhodnutími, které nemůže akceptovat. Jako příklad uvedl rekonstrukci kanceláře ředitele za bezmála milion korun. Vyvrátil obavy, že by se chod Ústavu pro studium totalitních režimů nějakým výrazným způsoben změnil. "Obavy jsou naprosto neopodstatněné a nemají racionální jádro," řekl.

Zdůraznil, že ústav chce zpřístupnit 14 milionů digitálních kopií, většinou z provenience komunistické rozvědky, v průběhu letošního roku otevřít v Brně badatelnu Archivu bezpečnostních složek a nechat udělat finanční a personální audit, který má zefektivnit činnost ústavu.

Členství ve vědecké radě, která je poradním orgánem, ředitel nabídl několika českým a světovým odborníkům v daném oboru. Ti nabídku přijali, jména se zveřejní až po projednání s radou ústavu. Další působení exředitele Pavla Žáčka v ÚSTR není stále jasné. "Já jsem žádnou oficiální nabídku od pana ředitele nedostal," řekl Žáček. Podle Pernese již nějaká jednání proběhla, ale neúspěšně. Funkci ředitele archivu Žáčkovi nenabídne.

Dosavadní působení Pernese v čele ústavu vzbudilo v očích veřejnosti i politiků rozruch. Pernes totiž hned prvního dubna, kdy do úřadu ředitele nastoupil, rozdal výpovědi čtyřem lidem z vedení. Odvolal ředitele kanceláře ústavu Patrika Košického, ředitele odboru informatiky Marcela Uchytila a dva náměstky.

Prvním náměstkem ředitele byl jmenován doktor Jaromír Kalus, který nahradil Miroslava Lehkého. Ředitelkou kanceláře ředitele ústavu se stala Iva Vojtková, vystřídala Patrika Košického. Na místo náměstka René Schreiera a ředitele odboru ekonomiky a provozu Marcela Uchytila bude vypsáno výběrové řízení.

"Nově jmenovaní pracovníci ústavu mají podle mého názoru vyšší kvalifikaci a zkušenosti než tým, který si přivedl můj předchůdce Pavel Žáček. Věřím, že budou přínosem pro ústav, který v minulosti čelil kritice v mnoha mediálních kauzách. Ústav se musí více zaměřit na vědecké a ne mediální výstupy své práce," uvedl Pernes.

Svým jednáním Pernes zneklidnil i místopředsedu Senátu Jiřího Lišku. "K volbě nového ředitele Ústavu, přestože ji provázela řada nesrovnalostí, jsem se nevyjadřoval. Prvními kroky učiněnými novým ředitelem Jiřím Pernesem jsem však již natolik zneklidněn, že nemohu mlčet. Odvolání celého vedení Ústavu odporuje jak všem dosavadním veřejným vyjádřením Jiřího Pernese, tak bohužel potvrzuje obavy z diskontinuity dalšího směřování Ústavu a ochromení jeho činnosti," napsal Liška, který byl iniciátorem a zakladatelem zákonu o ÚSTR, ve svém tiskovém prohlášení.

Související

Jiří Pernes, odvolaný ředitel ÚSTR

Jiří Pernes byl odvolán z čela ústavu ÚSTR

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolala ve středu ředitele ústavu Jiřího Pernese. Novým prozatímním ředitelem se stal historik Zdeněk Hazdra, Mediafaxu to potvrdil člen rady Patrik Ben

Více souvisejících

Jiří Pernes

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy