ČT má problém: Vysílala reportáž proti Romům. Hájila prý radikály

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se zabývá srpnovou reportáží České televize o demonstracích v šesti městech České republiky. V příspěvku podle rady zazněl hodnotící komentář sociologa, aniž byl nějak korigován názorem jiné strany či moderátorkou pořadu. Kvůli reportáži se již dříve na Radu České televize v otevřeném dopisu obrátila skupina osobností. Jiní naopak reportáž přivítali jako pokus televize o pluralitu názorů.

Rada na svém posledním zasedání zahájila s ČT správní řízení, ve kterém má získat další podklady k reportáži odvysílané letos 24. srpna v Událostech v regionech. "V příspěvku zazněl hodnotící komentář sociologa Jiřího Siostrzonka, jehož vyjádření nebylo nijak korigováno názorem jiné strany či samotnou moderátorkou pořadu, čímž bylo jednostranně zvýhodněno určité, značně vyhraněné názorové spektrum, které zjednodušeně interpretuje příčiny etnického napětí mezi Romy a majoritou a de facto obhajuje radikalizaci společnosti," uvedla rada v tiskové zprávě.

Nebylo tak podle ní zajištěno dodržování zásad objektivity a vyváženosti a to, aby nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory. 

Reportáž údajně stranila útočícím rasistům

Kvůli reportáži se již v srpnu obrátila na Radu České televize dokumentaristka Apolena Rychlíková, která v dopisu podepsaném řadou osobností mimo jiné zpochybnila výběr Siostrzonka jakožto sociologa vyjadřujícího se k projevům rasové nenávisti. 

"Hlavním poselstvím této reportáže byla tedy zdánlivě odborně vedená obhajoba útočících rasistů, a to přesně tím typem argumentace, který tu týden co týden žene lidi do ulic s pokřiky jako ´černé svině´ nebo ´Čechy Čechům´," napsali pisatelé radě. Podle nich se ČT přiklonila na stranu radikálů, přitom by měla hájit ohrožené a stavět se proti nesnášenlivosti.

V jiném dopise poté Radu České televize oslovili také novinář Dušan Stuchlík či dokumentarista Václav Dvořák, podle nichž naopak reportáž byla "po dlouhé době prvním náznakem pokusu České televize o pluralitu názorů na závažný problém v soužití české společnosti s nepřizpůsobivou částí romské populace".

Udělejte něco s protiromskými náladami v Česku, zní z EU

Poslanec Evropského parlamentu a šéf ODS ve Žďáru nad Sázavou Ivo Strejček ostře kritizuje skutečnost, že politické strany i stát mnoho let neřešily problémy soužití menšin s většinovou společností. Výsledkem je prudký nárůst napětí a vzrůstající aktivity neonacistů, kteří zneužívají vyostřené nálady.

Europoslanec to prohlásil ve svém článku pro portál Virtually.cz. „Politika se natolik dlouho tvářila, že ji problém soužití menšin s většinou nezajímá, až došlo k rostoucímu samovolnému průchodu napětí mezi místními občany a menšinami neochotnými jakkoliv s většinou žít v přijatelném a korektním vztahu. Tak dlouho si politika všímala sebe sama, až se část většiny rozhodla způsobem demonstrativním vyjádřit svůj názor," uvedl Strejček.

„Komisař Rady Evropy pro lidská práva nedávno vyzval Českou republiku, aby její vláda a její úřady už konečně něco udělali s protiromskými náladami. Jako poslanec Evropského parlamentu takové stále se opakující výzvy znám. Obvykle přicházejí ze zemí, kde mají svých starostí dost, a obvykle jsou založeny, bohužel, na účelově pokřivených informacích našich vlastních českých „občanských" uskupení, která ráda (bůhvíproč) žádají zahraniční instituce, aby u nás „zjednaly" pořádek," dodal politik.

Europoslanec soudí, že problém je velmi závažný, píšou krajskelisty.cz. V této situaci nelze strkat hlavu do písku a tvářit se, že se to nějak vyřeší. „Obávám se, že sílící protiromské demonstrace jsou výsledkem radikalizujícího se zoufalství normálních lidí, které dohnalo běžné občany k demonstracím proti „svému" státu. Proti instituci, která toleruje stav, v němž je dlouhodobě ponechána většinová společnost bez pomoci a ochrany proti skupinám agresivních útočníků z řad minority a který akceptuje tendenční mediální jednostrannost," upozorňuje politik.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna odvolala Köppla z vysílací rady kvůli střetu zájmů

Sněmovna dnes odvolala Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli střetu zájmů. Návrh podpořili poslanci koaliční většiny, opoziční zákonodárci byli proti. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle většiny dolní komory porušil zásadu nestrannosti a nezávislosti.

Více souvisejících

RRTV Česká televize Protiromská demonstrace

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší

Volby ve Spojených státech představují důležitou součást demokratického procesu, jejich organizace a průběh se ale stát od státu liší. A v některých aspektech jsou dokonce na hony vzdálené od systému, který známe v Česku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy