Co lidé skutečně očekávali od voleb? Čtěte průzkum

Praha - Co lidé očekávali od předčasných voleb? Skoro polovina z těch, kteří čtrnáct dní před volbami uváděli, že půjdou volit, chtěla celkově zlepšit fungování státu a řešit dlouhodobé problémy země. Méně často zmiňovali lidé sociální jistoty, životní úroveň či hospodářský růst. A jen necelých deset procent očekávalo od voleb, že se objeví nové tváře v politice. Informuje průzkum STEM.

Zhruba dva týdny před předčasnými volbami do poslanecké sněmovny se STEM ptal lidí na to, co od nadcházejících voleb a dalšího vývoje v zemi očekávají. Mohli vybrat ze sedmi možností, případně uvést nějakou vlastní.

Nejvíce lidí očekávalo, že po volbách se prosadí politici, kteří se přičiní o celkové zlepšení fungování státu a začnou řešit dlouhodobé problémy země (celkem 44 % z těch, kteří jednoznačně uvedli, že půjdou volit). Další třetina z odhodlaných voličů si slibovala vyšší životní úroveň a sociální jistoty. Desetina věřila v obnovení růstu ekonomiky. A pouze 7 % z těch, kteří deklarovali vůli jít k volbám, vidělo jako hlavní přínos voleb vstup nových lidí do politiky.Porovnáme-li tato očekávání veřejnosti s výsledkem voleb, nabízí se otázka, proč uspěla nejvýrazněji právě ta uskupení, která přinášela do politiky nové osobnosti. Částečně napoví podrobnější údaje, co očekávali stoupenci nejsilnějších stran.

Důraz na dlouhodobé problémy a obnovení ekonomického růstu je nejsilnější u lidí, kteří byli odhodláni volit TOP 09. Ukazuje se, že stoupenci TOP 09 se ve svých motivacích nezvykle výrazně odlišili od příznivců ODS, jejichž očekávání v podstatě splývají s celkovým názorem občanů, kteří se chystali k volbám přijít.

Akcent na sociální jistoty a vyšší životní úroveň pro „lidi, jako jsem já" je nejvýraznější u stoupenců KSČM a ČSSD, u nichž jsou sociální jistoty dokonce silnější než zlepšení fungování státu, které bylo proklamováno v ústředním hesle kampaně ČSSD („Zajistíme fungující stát"). Nejčastějším očekáváním je zlepšení fungování státu u příznivců KDU-ČSL.

Mezi stoupenci ANO je relativně nejméně lidí, kteří si od voleb neslibovali nic. I v tom je vidět jejich silná motivace skutečně k volbám jít. Stoupenci hnutí ANO spolu se sympatizanty Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury jasně nejčastěji také zmiňovali potřebu přivést do politiky nové tváře a oživit zájem o politiku. Avšak i mezi těmi, kteří hnutí Andreje Babiše nebo Tomia Okamury nakonec pravděpodobně volili, je nejsilnějším očekáváním, že se po volbách zlepší celkové fungování státu a že se budou řešit dlouhodobé problémy země. Lze to chápat i jako výzvu „starým stranám už nevěříme, vy jste noví, očekáváme, že snad s tím něco uděláte".

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 Volby

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy