Randák: Zeman na peníze není. A co Nečas?

Praha - Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák popsal, jak se pozná úplatný politik. Domnívá se, že takovou věc lze poznat už ze vzhledu, takřka na první pohled, a například Miloš Zeman jím podle Randáka není. Vyjmenoval však i další politiky, zejména ty, kteří by se podle něj při přijetí úplatku nezdráhali.

Jak se podle Randáka pozná člověk, přijímající úplatky? Údajně to lze poznat už podle vzhledu: "Takový člověk neodolá a vezme si hodinky za 250 tisíc. Neodolá a přijde v obleku za 50 tisíc. Stačí se podívat na fotky," sdělil Blesku.

Jsou však tací, na které jeho popis nesedí, například Petr Nečas. Ten podle bývalého šéfa rozvědky není úplatný v tom smyslu, že by byl na peníze. "Byl jenom submisivní. Ale jsem přesvědčen, že peníze chtěl, jen se bál si je vzít. Lidé typu Pavla Béma, Mirka Topolánka, Ivana Langera se nebáli uzavřít ty dohody, ty peníze si vzít, a pak se ještě ukazovat," analyzuje Randák

U Nečase se však na chvíli pozastavuje a popírá, že by státní zástupci jednali jako utržení ze řetězů a bezohledně uplatňovali vlastní vůli, jak se nechal slyšet Petr Nečas. "To je hovadina. Co vám na to mám říct. Samozřejmě potrefená husa nejvíc kejhá. Těm lidem se nedivím. Jimi zaplacení a jimi koupení státní zástupci najednou nemají na rozhodovací proces žádný vliv. Kdyby jim před třemi lety někdo řekl, že jim bude hrozit trestní stíhání, tak by se vám vysmáli," vysvětluje Randák Blesku.

Neseriózně na bývalého šéfa rozvědky zapůsobil například Ivo Rittig. Ten se podle Randáka chová jako vekslák, a má i podobný výraz.

A co dodává na adresu Miloše Zemana? Teď si udělám spoustu nepřátel, dokonce i mezi svými známými. "Ale ačkoliv má asi Miloš Zeman spoustu chyb, tak si myslím, že na peníze není," tvrdí Randák a je přesvědčen, že s ním nemanipulují ani osobnosti jako Šlouf a Nejedlý. "To je podle mě zásadní rozdíl mezi ním a Klausem. Že to finanční zázemí sponzorů ho nedokáže ovlivnit natolik, aby jim šel na ruku v zásadních věcech," domnívá se Randák.

Související

Karel Randák

Politici mají šifrované telefony, Zemanovy rozhovory by BIS smazala, tvrdí Randák

Prezident či někteří ministři disponují podle bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka telefony, u kterých mohou zajistit, že hovory nebude možné odposlouchávat. Prezident Miloš Zeman v neděli Blesku řekl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi z jeho nejbližšího okolí a protože nemá telefon, odposlechy se týkaly i jeho.
Karel Randák

Randák hájí ministra Metnara: Šašek musel být postaven mimo službu

Praha - Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to dnes řekl bývalý šéf Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky senátor František Bublan (za ČSSD) je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od dneška dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Více souvisejících

Karel Randák Miloš Zeman Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy