Praha - Univerzita Karlova dnes udělila generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi zlatou medaili za jeho podporu spolupráci a vzájemnému porozumění národů. V následné přednášce v pražském Karolinu šéf světové organizace upozornil, že kvůli krizím na Ukrajině nebo v Sýrií není možné ztrácet ze zřetele dlouhodobější problémy - chudobu, porušování lidských práv nebo klimatické změny.
Devětašedesátiletý Jihokorejec, který zlatou medaili převzal z rukou rektora Tomáše Zimy, s úsměvem poznamenal, že už v minulosti nesl olympijskou pochodeň, ale nikdy nesnil o tom, že získá zlatou medaili. Přijal ji za mnoho tisíc zaměstnanců OSN, kteří pracují se zápalem pro mír na celém světě za často velmi obtížných podmínek. Poznamenal, že mnoho z nich za mír, stabilitu a lidská práva zaplatilo životem. To jsou podle něj skuteční šampioni.
Generální tajemník OSN také připomněl nadcházející 666. výročí vzniku Univerzity Karlovy. Kdyby o něm věděl dříve, načasoval by prý svou návštěvu jinak. Rád by ale přijel na 777. výročí založení univerzity, nechal se také slyšet k pobavení publika.
"Jsem silně přesvědčen, že musíme náš pohled udržet i na problémech, které se mohou zdát méně bezprostřední, ale v delším časovém horizontu mohou představovat větší nebezpečí," řekl pak v přednášce před zaplněným sálem Karolina. Kromě mediálně méně viditelných konfliktů, jako jsou ty v Jižním Súdánu nebo Středoafrické republice, hovořil o trojici svých priorit.
První z nich je naplnění takzvaných rozvojových cílů tisíciletí, které si země OSN stanovily v roce 2000. I když v jejich naplňování bylo dosaženo značného pokroku, stále je podle Pan Ki-muna na světě 57 milionů dětí bez přístupu k základnímu vzdělání a každý sedmý obyvatel planety žije v chudobě. "To znamená, že miliarda lidí jde každý den spát o hladu," poznamenal s tím, že je třeba je nakrmit.
Generální tajemník OSN přicestoval včera. Při večeři s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem zmínil, jak je Česká republika, zejména Praha, populární mezi korejskými turisty. Poprvé Pan Ki-mun dorazil do Prahy v dubnu 2011. „To, že se nás rozhodl navštívit po tak krátké době, jistě zvýší prestiž České republiky v rámci OSN," myslí si Jan Kavan, který byl v letech 2002 až 2003 předsedou Valného shromáždění.
Díky, Česká republiko
Pan Ki-mun po dnešní schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ocenil české angažmá v oblasti lidských práv a humanitární podpory. S českým ministerským předsedou se bavili také o aktuální situaci na Ukrajině, v Sýrii nebo střední Africe.
Pokud jde o napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, která nedávno připojila Krym, shodli se podle Pan Ki-muna oba politici na nutnosti najít politické řešení krize a podpořit přímý dialog obou stran.
"Poděkoval jsem premiérovi České republiky za velmi velkorysou podporu humanitární pomoci syrskému lidu," poznamenal šéf světové organizace k dalšímu aktuálnímu tématu, kterému se věnovali. Věří, že v podpoře bude Česko pokračovat, protože řešení blízkovýchodního konfliktu může trvat a lidé potřebují pomoc okamžitě.
"Jsem vládě především vděčný za její přínos k ochraně a zachování lidské důstojnosti a lidských práv," poznamenal Pan Ki-mun. "Získali jste lidská práva a demokracii po velmi dlouhém zápase a věřím, že tento zářný příklad bude sdílen a že se ze zkušenosti České republiky poučí řada jiných míst, kde lidská důstojnost a lidská práva nejsou dobře chráněna."
Situace ve Středoafrické republice byla jedním z témat odpoledního setkání Pan Ki-muna s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem. Kromě otázky změn klimatu spolu hovořili i o zapojení ČR do mírových misí OSN. Pan Ki-mun se podle Hamáčka přímo zmínil o operaci ve Středoafrické republice i o potřebě OSN, pokud jde o leteckou přepravu.
"Já jsem mu slíbil, že o této věci budu mluvit s předsedou vlády a dalšími ministry, protože česká armáda nedávno vyřadila z výzbroje letouny An-26, které podle mých informací stále jsou v majetku Armády České republiky a hledá se pro ně využití," řekl Hamáček ČTK.
Pan Kimun je osmým generálním tajemníkem OSN
Valné shromáždění jej do této funkce zvolilo 13. října 2006. Úřad začal vykonávat s účinností od 1. ledna 2007, kdy nahradil předchozího tajemníka Kofi Annana.
Předchůdkyní OSN byla Společnost národů – organizace koncipovaná v podobných podmínkách v průběhu první světové války a ustavená v roce 1919 v rámci Versailleské smlouvy „na podporu mezinárodní spolupráce a dosažení míru a bezpečnosti".
V rámci Versailleské smlouvy vznikla i Mezinárodní organizace práce jako přidružená organizace Společnosti národů. Společnost národů ukončila činnost poté, co se jí nepodařilo zabránit vypuknutí druhé světové války.
V roce 1945 se v San Francisku sešli zástupci 50 zemí na Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání a vypracovali Chartu OSN. Delegáti tehdy rokovali o návrzích vypracovaných zástupci Číny, Sovětského svazu, Spojených států amerických a Velké Británie během srpna až září 1944 v americkém Dumbarton Oaks. Chartu podepsalo 26. června 1945 celkem 50 zemí. Polsko sice nebylo na konferenci zastoupeno a svůj podpis připojilo později, je ale považováno za jednu z 51 zakládajících členských zemí OSN.
Organizace spojených národů oficiálně vznikla 24. října 1945, kdy byla Charta ratifikována Čínou, Francií, Sovětským svazem, USA, Velkou Británií a většinou ostatních signatářských zemí OSN. Každoročně se proto 24. říjen slaví jako Den Spojených národů.
Související
Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k akci
Nejbohatší Ind ženil syna. Dorazili politici, byznysmani a filmové hvězdy
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák