Ruská rozvědka hledá v Česku pitomé politiky, říká Randák

Praha - Česká republika je podle bývalého náčelníka civilní rozvědky Karla Randáka pro ruské tajné služby extrémně zajímavou destinací. V Evropě se jich prý pohybuje více než za studené války a jejich činnost vybudila zejména situace na Ukrajině.

"Není tajemstvím, že Česká republika je pro ruské služby extrémně zajímavá destinace. Jde o předpolí pro směřování na západ do Bruselu," řekl Lidovým novinám Karel Randák.

Jeho slova o ruských špionech doplňuje někdejší ředitel Vojenského obranného zpravodajství Andor Šándor: "Cokoliv se jim povede, aby ukázali, že nejsme pevným článkem EU a NATO, je pro ně vítězstvím." 

Agenti mohou na našem území podle Šándora působit legálně pod krytím ruské ambasády, nebo jako podnikatelé. "Zakládají si zde firmy s anglickými názvy, sídly v Lucembursku a jinde po světě. Rozkrytí se snaží zabránit častými přesuny a změnami názvů," upozorňuje publicista Karel Pacner, který se ruské špionáži dlouhodobě věnuje.

Další specifickou oblastí jejich působení je podle Lidových novin oblast vědecko-technická, zejména zbrojení. Například pardubická společnost Era uspěla ve výběrovém řízení NATO na radary Věra. "O to se stoprocentně zajímá vojenská rozvědka GRU. Především o technické parametry radaru. Určitě chtějí vědět, kde budou radary v rámci NATO nasazené, jaká území mají pokrývat," říká Karel Randák.

Analytiyci se shodují, že v Česku se agenti nezajímají o strategické informace z NATO, neboť ty se k nám většinou vůbec nedostanou. Snaží se prý zejména naklonit si veřejné mínění. "Využívají různá aktivistická hnutí jako užitečné idioty," sdělil deníku pod podmínkou anonymity český diplomat.

Ruská rozvědka prý rovněž ráda vyhledává osobnosti, které inklinují k myšlence slovanské jednoty, mezi politiky. "Politici jsou někdy tak pitomí, že toho sami vyžvaní moc. A to říkám zcela vážně. Jde v podstatě o nevědomé agenty," říká Randák.

Související

Karel Randák

Politici mají šifrované telefony, Zemanovy rozhovory by BIS smazala, tvrdí Randák

Prezident či někteří ministři disponují podle bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka telefony, u kterých mohou zajistit, že hovory nebude možné odposlouchávat. Prezident Miloš Zeman v neděli Blesku řekl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi z jeho nejbližšího okolí a protože nemá telefon, odposlechy se týkaly i jeho.
Karel Randák

Randák hájí ministra Metnara: Šašek musel být postaven mimo službu

Praha - Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to dnes řekl bývalý šéf Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky senátor František Bublan (za ČSSD) je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od dneška dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Více souvisejících

Karel Randák Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy