Svatomartinské oslavy: Proč se při této příležitosti jí husa a pije víno?

V pondělí 11. září nás čekají tradiční Svatomartinské oslavy, jejichž neoddělitelnou součástí jsou ochutnávky vín a dozlatova upečená husa. Víte ale, kým vlastně Sv. Martin z Tours skutečně byl, a proč jsou s jeho osobou spjaty zrovna tyto dvě pochutiny?

Podle církevních legend se Martin Tourský narodil v roce 316 n. l. pohanskému římskému důstojníkovi v Horní Panonii, dnešním Maďarsku. Po svém nástupu do armády se Martin stal svědkem něčeho, co výrazně ovlivnilo jeho život. Když jej jedné noci zastavil žebrák s žádostí o almužnu, kterou Martin neměl, rozhodl se mu darovat část svého vojenského oděvu.

Posléze se mu zjevil Ježíš Kristus právě v těchto šatech. Nelze se proto divit, že pak Martin následně přijal v roce 339 křest a rozhodl se celý svůj život zasvětit službě Bohu. Ačkoliv se v roce 372 stal biskupem, žil i dál jako mnich, tedy skromně. Zemřel pak 8. listopadu 397 v Candes. Pochován byl 11. listopadu téhož roku v Tours. Proto se mu také říká Martin Tourský, a proto je jeho svátkem 11. listopad.

Proč husy? Musejí "pykat" za své hříchy?

Proč se na počet Martina Tourského jí právě husy, nikdo přesně neví. Někteří říkají, že se před  svým vysvěcením do biskupského řádu schovával v husníku, kde jej ale tato domácí zvířata svým štěbetáním vyzradila. Jiní zase tvrdí, že jej rušily při kázání, a proto si dnes musejí tradičně svůj hřích "odpykat" na pekáči. Obecně vzato byl však 11. listopad spojen nejen s půstem před vánočními svátky, nýbrž i s uzávěrkou ročního hospodářského cyklu, jehož součástí bylo i placení daní. Husy tedy často sloužily jako platidlo.

Proč víno? Opravdu záleží na jeho stáří?

Co se týče vína, tak to se v dřívějších dobách pilo buď mladé anebo staré. Z tohoto důvodu se vedou spekulace, zda se na Svatého Martina nedojednávaly nové smlouvy a dohody právě nad skleničkou tohoto alkoholického nápoje vyrobeného z té nejčerstvější sklizně. S touto tradicí měl údajně přijít císař Josef II. Jiní ale namítají, že tato tvrzení nemají žádnou oporu v historických pramenech, a že adjektivum "svatomartinské" bylo z hlediska stáří vína značně zavádějící.

I tak s tím ale Josef II. v podstatě začal

I tak má ale Josef II. jistý podíl na vinařské tradici Svatomartinských oslav. V roce 1784 totiž vydal nové zákony, které zásadním způsobem změnily hospodářství tehdejší Habsburské monarchie. Nově všichni zemědělci směli po určitou dobu prodávat bez omezení své plodiny. Tato právní úprava se stala účinnou k 11. listopadu, tedy Dni Svatého Martina. Možná, že se právě z tohoto důvodu začalo při této příležitosti pít víno. Nejde tedy o mládí či stáří tohoto nápoje, nýbrž o příležitost jeho pití.

Nápad vinaře Jiřího Kopečka!

Jiní zase tvrdí, že svatomartinským vínem je právě to, které mohli tehdejší vinaři prodávat bez licence. Opět tedy nezáleží na jeho stáří. V dnešní době si ho sice spojujeme s jedinečnou svěží a ovocnou chutí, ale nikoliv proto, že bychom navázali na dřívější tradici. Pouze jsme si vytvořili vlastní. V roce 2000 napadlo valtického vinaře Jiřího Kopečka vyrobit originální mladé víno, které by se právě vázalo k 11. listopadu. Tento nápad si sám nechal zaregistrovat ochranou značku "Svatomartinské". Ochutnávky svatomartinského vína z té nejčerstvější sklizně jsou tedy spíše novotou než navázáním na odkaz našich předků.

Související

víno

Milovníci Svatomartinského vína, pozor. Letos se bude prodávat dřív

Vinaři budou letos prodávat Svatomartinské víno výjimečně již od pátku 8. listopadu, tedy tři dny před svátkem svatého Martina. Novinářům to dnes řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj Vinařský fond vyhověl přání vinařů a obchodníků s ohledem na Svatomartinské hody, které budou právě o víkendu před svátkem svatého Martina. Odhadem se vyrobilo 2,1 až 2,2 milionu lahví Svatomartinského vína.

Více souvisejících

svatomartinské víno víno tradice, zvyky, svátky křesťanství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec Prohlédněte si galerii

Tipsport extraliga: Sparta v play-off porazila Třinec 2:1

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání play-off Tipsport Extraligy přivítala pražská Sparta na domácím ledě třinecké Oceláře. Ti po druhé třetině vedli 1:0, Spartě se ale podařilo zápas ve třetí třetině otočit a zajistila si dvěma góly vítězství 2:1.

včera

Soud v USA, ilustrační foto

Trumpa administrativa ignorovala soudní příkaz. Je nám to jedno, vzkazuje

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa čelí obvinění, že ignorovala soudní příkaz a deportovala přibližně 250 údajných venezuelských členů gangů do Salvadoru. Bílý dům tato tvrzení popírá, zatímco Trumpův „hraniční car“ Tom Homan na pondělní tiskové konferenci prohlásil: „Je mi jedno, co si myslí soudci.“

včera

Dovoz a vývoz zboží

Kyjev varuje EU: Bez dohody o obchodu budete čelit následkům

Ukrajina vysílá Evropské unii jasný signál: pokud se nepodaří vyřešit obchodní vztahy, budou následovat odvetná opatření. Místopředseda ukrajinského ministerstva hospodářství Taras Kačka vyjádřil frustraci nad pomalým tempem jednání o prodloužení bezcelního přístupu Ukrajiny na evropský trh, který vyprší v červnu.

včera

včera

včera

Japonská armáda, ilustrační foto

Na Trumpa už reaguje i Japonsko. Namíří rakety na KLDR

Japonsko plánuje rozmístit rakety dlouhého doletu na ostrově Kjúšú v reakci na rostoucí napětí v regionu a nejistotu ohledně bezpečnostních dohod se Spojenými státy. Nové střely s dosahem přibližně 1 000 km budou schopné zasáhnout cíle v Severní Koreji a na čínském pobřeží. Podle informací agentury Kyodo budou umístěny na dvou základnách s již existujícími raketovými jednotkami a jejich rozmístění je naplánováno na příští rok.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na summitu EU. (6. března 2025).

Evropští giganti tlačí na von der Leyenovou. Vidí šanci, jak využít nevyzpytatelnost Trumpa

Evropské technologické a průmyslové společnosti žádají Evropskou komisi, aby pomohla snížit závislost na Spojených státech a podpořila vývoj domácích technologií. Skupina až 100 firem a lobbistických skupin, včetně gigantů jako Airbus a Dassault, vyzvala předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a komisařku pro technologickou suverenitu Hennu Virkkunenovou, aby EU zajistila větší technologickou nezávislost v klíčových digitálních odvětvích.

včera

Vejce

USA mají problém. Evropu žádají o pomoc

Spojené státy oslovily Dánsko a další evropské země s žádostí o vývoz vajec, aby pomohly snížit jejich rychle rostoucí cenu na americkém trhu. Oznámilo to v pátek dánské sdružení producentů vajec, které potvrdilo, že obdrželo oficiální dotaz od amerického ministerstva zemědělství.

včera

včera

Donald Trump

Trump rozhodne o budoucnosti evropských sankcí proti Rusku

Evropská unie stojí před zásadním dilematem: budou její sankce proti Rusku posíleny, nebo oslabeny? Odpověď závisí především na rozhodnutích amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco USA dosud podporovaly tvrdé sankce a pomáhaly Evropě nahradit ruské energetické zdroje, nyní hrozí, že se situace může dramaticky změnit, píše Politico.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ztracení, ale nezapomenutí. Jak Ukrajinci hledají zmizelé ve válce pomocí umělé inteligence a odhodlaných rodin

„Mami, všechno je v pořádku. Budu offline, asi na dlouho, možná týden nebo měsíc. Nedělej si starosti.“ To byla poslední zpráva, kterou Nazar Očeretnyj poslal své matce 30. března 2022. Od té doby se neozval. Ukrajinský bojový zdravotník zmizel ve věku 33 let v Mariupolu, městě, které tehdy zažívalo jednu z nejkrvavějších kapitol ruské války proti Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

V úterý budu mluvit s Putinem, oznámil Trump

Jednání o ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou už zahrnují diskuze o „rozdělení určitých aktiv“, uvedl v neděli americký prezident Donald Trump. Zároveň oznámil, že v úterý plánuje telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

„Všechno je ztraceno.“ Ukrajinští vojáci popisují ústup z Kurské oblasti jako scénu z hororu

Ukrajinští vojáci, kteří bojovali v ruské Kurské oblasti, popisují svůj ústup jako „scény z hororu“. Pod palbou těžkých zbraní, za neustálých útoků ruských dronů a s rozbitými kolonami vojenské techniky se stáhli z frontových linií.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy